České volejbalistky během kvalifikačního utkání o OH 2024 v Ningbo
Foto: Jan Linha

České volejbalistky podlehly po vyrovnaném boji Srbsku 1:3

České volejbalistky během kvalifikačního utkání o OH 2024 v Ningbo

České volejbalistky v olympijské kvalifikaci prohrály 1:3 na sety s mistryněmi světa ze Srbska a už nemají šanci postoupit na Hry do Paříže. Ve skupině A v Ning-po je to jejich třetí porážka ze čtyř zápasů. Stejně jako ve čtvrtfinále nedávného mistrovství Evropy ale sebraly elitnímu světovému týmu set, třetí sadu vyhrály 32:30.

České volejbalistky během kvalifikačního utkání o OH 2024 v Ningbo Zdroj: Jan Linha

Trenér Jannis Athanasopulos obměnil základní sestavu, ve které nově nastoupily smečařka Eva Hodanová, blokařka Ema Kneiflová a libero Veronika Dostálová.

"Chtěl jsem vidět, co dokážou ostatní hráčky. A musím říct, že všechny, které se dostaly na hřiště, odvedly opravdu výbornou práci. Tlačily jsme nad náš limit a nejdůležitější bylo, že jsme hráli uvolněně. Když hrajeme uvolněně, předvádíme skvělý volejbal. A naopak, pokud jsme nervózní, naše úroveň klesá," uvedl kouč.

České volejbalistky držely s favoritkami krok. Dařilo se jim na bloku, bojovaly v obraně a pomohla jim řada zkažených srbských servisů. Do stavu 17:17 byl úvodní set vyrovnaný, ale pak Srbky odskočily a sadu vyhrály 25:20.

Ve druhém setu srbské volejbalistky zlepšily obranu na síti a od začátku vedly. Po esu Ely Koulisiani sice Češky srovnaly na 12:12, ale pak přišel další srbský trhák na 23:17.

České volejbalisty sice pětibodovou sérií set prodloužily, ale na konečných 25:22 pro Srbsko dotáhla sadu univerzálka Tijana Boškovičová. Největší hvězda srbského týmu nakonec zaznamenala 30 bodů.

Ani ona ale nezabránila srbské ztrátě třetího setu. V jeho průběhu Češky kvalitním servisem a bloky několikrát odskočily o několik bodů, ale náskok vždy rychle ztratily a v koncovce vedly 23:21 Srbky.

České volejbalistky ale vyrovnaly a rozehrála se napínavá koncovka, v níž odvrátily tři mečboly. Nakonec proměnily svůj pátý setbol díky útoku univerzálky Gabriely Orvošové, která byla s patnácti body nejproduktivnější českou hráčkou.

Další komplikace ale Srbky nepovolily. Ve čtvrté sadě se Češky potýkaly s přihrávkou a prohrály ji 20:25.

"Myslím si, že jsme v dnešním zápase předvedly dobrý výkon, i když jsme ho nakonec prohrály. Favoritky jsme dokázaly potrápit. Vycházel nám servis, spoustu balonů jsme dokázaly ubránit. V klíčových momentech bylo vidět, že oni jsou světová extratřída. Dokázaly si uhrát, co potřebovaly," řekla Hodanová, která zaznamenala tři z deseti českých přímých bodů na servisu.

Srbky zůstaly po čtyřech zápasech stoprocentní a mají dvanáct bodů, zatímco český tým stále jen dva za úvodní výhru v pětisetovém utkání s Dominikánskou republikou. Češky ještě čekají duely s Mexikem, Ukrajinou a Kanadou, takže se mohou teoreticky dostat na jedenáct bodů.

Ačkoliv domácí Čína překvapivě prohrála 2:3 s Kanadou, přišly české volejbalistky o naději na obsazení některého ze dvou postupových míst.

Čína stejně jako Nizozemsko nasbírala 10 bodů a v příštím zápase se oba celky utkají spolu, takže vítěz tohoto duelu bude mít minimálně dvanáct bodů.

Turnaj je vedle přímého postupu důležitý i pro světový žebříček, z něhož se v červnu 2024 doplní pět zbývajících účastníků olympijského turnaje.

"Právě teď pro nás přicházejí ty nejdůležitější zápasy proti Mexiku a Ukrajině, což jsou soupeři podobné úrovně, jakou máme my. A pak se ještě setkáme s dalším týmem, který je ve světovém žebříčku okolo desáté příčky, a to je Kanada," shrnul kouč další program, který bude následovat po čtvrtečním volném dnu.
 

Zdroj: ČTK, ČT Sport

26 0