Kurek, Dante, Simon, Kaziyski - současní a bývalí hráči působící v Asii
Foto: volleycountry.com

Volejbalové hvězdy na asijském kontinentu, Proč vyrazit za kariérou na východ?

Kurek, Dante, Simon, Kaziyski - současní a bývalí hráči působící v Asii

Dante, Kaziyski, Savani, Kurek, Simon. Nejen výčet jmen nejlepších volejbalistů světa posledního desetiletí, ale také hráčů, kteří se vydali svojí volejbalovou cestou až do Asie. Místní volejbalové ligy dokazují každým rokem zvyšující se úroveň a díky finanční stabilitě lákají nejlepší světové hráče.

Existuje několik důležitých rozdílů mezi místními volejbalovými ligami v Asii.  Bohaté státy s delší volejbalovou tradicí (Japonsko nebo Jižní Korea) a bohaté země s rostoucí popularitou volejbalu (Čína) představují absolutně odlišné případy než chudší země s velkou popularitou sportu (Thajsko apod.) Také státy Středního východu v současnosti představují zcela jiný příběh. Do zemí jako jsou Spojené Arabské Emiráty, Kuwait nebo Írán odchází volejbalisté z Evropy, ale i Ruska po skončení jejich sezóny především kvůli vysokým platům od místních šejků. Celková úroveň asijského volejbalu stoupá a díky úspěchům národních týmů je vidět i na mezinárodní scéně.

Zahraniční hráči působící v japonské lize - zleva: Kubiak, Martins, Kaziyski, Escobar, Schmitt, Pepič,Edgar, Omrčen Zdroj: Instagram

Rapidní změna započala kolem roku 2012 příchodem prvních opravdových hvězd světového volejbalu – Brazilce Danteho a Američana Priddyho. Ti měli přilákat pozornost asijských fanoušků, kteří do té doby preferovali spíše fotbal. Později začaly asijské kluby najímat hráče s vysokými somatotypy, kteří dávali jejich družstvu šanci, že bude silnější než ostatní družstva. Tohle byly časy (především v J. Koreji) obrovských bitev mezi dvěma hráči na opačných stranách kurtu, kteří lámali jeden světový rekord v počtu bodů za zápas za druhým. Byli to hráči, kteří zde začali jejich kariéry a později se díky tomu dostali do světových nebo národních týmů (Kanaďan Gavin Schmitt, Australan Thomas Edgar nebo Kubánec Orel Camejo), ale i hráči dobře známí ve volejbalovém světě, kteří chtěli pouze vyzkoušet exotickou výzvu a vydělat miliony ročně místo každoročního hraní v nejlepších ligách v Evropě nebo v Brazílii (Kubánec Robertlandy Simon, Francouz Kevin Le Roux, Řek Mitar Djuric, …). V posledních sezónách ale asijské týmy změnily strategii, což dokazuje rostoucí vyspělost a síla tamního volejbalu.

Kanaďan Gavin Schmitt Zdroj: Instagram

Kluby přestaly kupovat pouze světově hráče známé svou silou a začaly najímat také volejbalisty, kteří měli desítky nabídek z jiných klubů. To se samozřejmě muselo projevit i finančně, ale i přes zavedení platového stropu v Jižní Koreji a doplnění týmů vlastními talentovanými mladíky najdeme v TOP 10 nejlépe placených hráčů na světě hned tři, kteří hrají v Číně nebo Japonsku. A to jsou největší elity, které se dostaly do oblasti za Orientem – Michal Kubiak (Panasonic Panthers), Matey Kaziyski (JTEKT Stings) a Christian Savani (Taiwan Excellence Latina). Rostoucí atraktivitu asijských soutěží může dokumentovat také případ Kanaďana Johna Perrina a Francouze Kévina Tillieho, kteří chtějí zrušit svoje smlouvy v polské Plus lize a připojit se k pekingskému Beijing Volleyball. Jsou dokonce připraveni riskovat případné sankce od FIVB.

John Gordon Perrin a Kévin Tillie představují dresy týmu Beijing Volleyball Zdroj: Instagram

Nejlepší světoví volejbalisté společně s tvrdě pracujícími asijskými hráči, precizně připravovaným systémem obrany a účastí nejlepších technologií, ukazují současný základ lokálních volejbalových lig v Asii, který dokazuje, že světový volejbal na úrovni klubů už není pouze o Evropě a Brazílii.

(přeloženo z www.volleycountry.com)

Autor: Jakub Dvořák
273 8