Trenér reprezentace ČR Miroslav Janovský

První den florbalového MS žen: České hráčky převálcovaly Lotyšky 8:3

Český florbalový ženský výběr nastoupil ve svém prvním zápase na šampionátu proti Lotyšsku. Reprezentantky své severské soupeřky porazily 8:3 a zajistily si tak první důležité body, které rozhodnou o postupu ze skupiny.

Do pátečního utkání proti Lotyškám nastoupily české hráčky jako favoritky. I přes jejich velmi aktivní vstup do zápasu jako první inkasovaly branku, a to hned v druhé minutě. Nenechaly se však rozhodit a pokračovaly v aktivní hře. Velkou šanci neproměnila Eliška Krupnová, která po krásném úniku trefila pouze břevno. Další úder Lotyšek přišel v sedmé minutě, a to po střele od pravého mantinelu, kdy teprve patnáctiletá Anna Ankudinova prostřelila Christiánovou, která střelu velmi podcenila a pustila za svá záda. O minutu později přišel další šok, Lotyšky vychytaly rozehrávku a v přečíslení 3 na 2 zvýšily už na tři nula. Češky se tak ocitly v situaci, v které nebyly za celou dobu vzájemných zápasů.

Další šance na zvýšení náskoku přišla pro Lotyšky v desáté minutě, když byla česká kapitánka vyloučena za nedovolené vrážení a diváci tak viděli první přesilovou hru v utkání. Ta však žádnou branku nepřinesla a sedm minut před koncem první třetiny česká reprezentace prohrávala stále o tři branky.

V čase 13:36 napravila chybu ze svého vyloučení kapitánka Martina Čapková a po krásné nahrávce snížila na 1:3. O pár minut později vstřelila svou první branku na MS Nela Kapcová a stav 2:3 vypadal už mnohem optimističtěji. Další velkou šanci měla opět Eliška Krupnová, která při svém druhém pokusu orazítkovala pouze tyč, Češky se však nevzdávaly a po dvou rychlých gólech uzavřely Lotyšky v pásmu. Vyrovnání přišlo dvaadvacet vteřin před koncem, když Denisa Ratajová zaznamenala svůj třetí bod v utkání. Ihned po buly šly Češky díky Tereze Urbánkové do vedení a do kabin odcházely za stavu 4:3.

Do druhé části vstoupily české reprezentantky výrazně aktivněji a po pěti minutách hry dostaly první možnost vyzkoušet si přesilovou hru. V té měla několik šancí Denisa Ratajová, bohužel pozorná gólmanka Višněvská všechny její pokusy zlikvidovala a první přesilová hra tak zůstala nepotrestaná. Pět a půl minuty před koncem došlo k další změně skóre a svou premiérovou trefu na světovém šampionátu si připsala Nela Jiráková. Ta později skórovala ještě čtyřicet tři vteřin před koncem zápasu a zvýšila tak náskok Češek o tři branky.

Začátek poslední části utkání už se nesl pouze ve stylu tlaku českého týmu. Ten zúročila po šesti minutách hry Tereza Urbánková a zvyšovala na 7:3. V další minutě úřadovala Mlejnková po krásné trojkombinaci a zvyšovala střelou do prázdné branky. To bylo gólově vše a Češky po zbytek zápasu bezpečně kontrolovaly výsledek a došly si tak pro vítězství 8:3 a první body na letošním šampionátu.