Čeští volejbalisté získali titul mistrů Evropy v kategorii do 19 let
Foto: Český volejbalový svaz

Kadetští mistři Evropy ve volejbalové extralize mužů

Čeští volejbalisté získali titul mistrů Evropy v kategorii do 19 let

UNIQA volejbalová extraliga má za sebou první čtvrtinu základní části, a tak je čas na první zhodnocení probíhající sezóny. Tentokrát ale z trošku jiného hlediska. Přiblížíme si, jak se zatím v jednotlivých týmech daří mladíkům, kteří na konci dubna ovládli Mistrovství Evropy U19 v maďarském Györu a na Mistrovství světa v Bahrajnu skončili sedmí.

Galerie Mladíci v kategorii dospělých Mladíci v kategorii dospělých Prohlížet galerii Svěřenci Jiřího Zacha a Jana Svobody zvítězili ve finále nad výběrem Itálie 3:2 a mohli poprvé v historii slavit zlato z evropského šampionátu. Dosud jedinou medailí kadetské kategorie byl evropský bronz z roku 1999. Není tedy divu, že největší tahouni týmu se zabudovali do zápasové dvanáctky, nebo dokonce do základní sestavy extraligových mančaftů.

Volejbaloví mistři Evropy do 19 let Zdroj: Český volejbalový svaz

Nejvíce prostoru na hřišti dostává ostravský Lukáš Vašina. Na postu smečaře hraje od prvního kola místo zatím nevýrazné americké posily Chrise Nugenta. Ostrava těží z výborného příjmu a rychlých nahrávek do kůlu, s kterými si rodák z České Třebové dokáže poradit. V šesti zápasech dosáhl na 59 bodů, z toho 10 bloků a 7 es.

Druhým smečařem je Jan Svoboda, který se tak na mistrovství potkal v jednom týmu se svým otcem, dlouholetým trenérem reprezentačního výběru mužů a Jihostroje České Budějovice. Třetí smečař ČZU Praha, hrající s obrovským zapálením pro hru, zasáhl téměř do všech zápasů, ve kterých si připsal čtyři body.

Třetím členem „zlaté party“, který už loni výrazně pomohl jihočeskému Jihostroji k titulu, je Marek Šotola. Mladý univerzál čeká na svoji šanci za domácí hvězdou Filipem Křesťanem. Letos zasáhl do utkání s Ostravou, Benátkami a poté odehrál s 52% úspěšností na útoku celý zápas proti AERO Odolena Voda. Nejlepší univerzál evropského šampionátu má po šesti kolech na kontě 19 bodů.

V lize také letos sbírají cenné zkušenosti dva blokaři reprezentačního výběru. Pavel Horák z ČZU Praha a zlínský Jakub Varous. Horák, který odehrál utkání proti Karlovarsku a Kladnu, kde zaznamenal 7 bodů za pět útoků a dva bloky, kryje záda dvojici Vojtěch Patočka – Šimon Krajčovič. Varous zatím zasáhl pouze do duelu právě s ČZU Praha, kde vystřídal trápícího se Michala Čechmánka. I on letos zastává pozici třetího blokaře za již zmíněným Čechmánkem a Vojtěchem Navláčilem.

Do UNIQA extraligy již druhým rokem zasahuje „mozek“ evropských šampionů, druhý nahrávač liberecké Dukly Ondřej Piskáček. Vítěz ceny pro nejlepšího nahrávače mistrovství Evropy zatím naskočil do utkání s pražskou ČZU, Brnem a Příbramí. Do hry se dostává při „dvojstřídání“ společně s dalším mladíkem v libereckém dresu Patrikem Indrou.

Na soupiskách nejvyšší soutěže můžeme najít také zlínského nahrávače Radima Šulce nebo českobudějovického blokaře Josefa Poláka, který už v loňské sezóně bojoval za „A“ tým v zápasech play-off.

A v čem vidí nadějní reprezentanti největší rozdíl mezi mládežnickými šampionáty a mužskou UNIQA extraligou?

„Největší rozdíl je v tom, že do extraligy se letos vrací hodně hráčů, kteří prošli zahraničními kluby  a mají plno zkušeností, viz. Štokr, Rejlek, Holubec, Veselý, kdežto na kadetském mistrovství teprve ty zkušenosti získáváme,“ myslí si Vašina. „U nás je nejlepším hráčům mezi čtyřiadvaceti a třiceti, takže jsou určitě více vyhranější než my. Pozná se to nejvíce na řešení určitých situací, rejstříkem úderů a také chybami. Těch máme mnohem mnohem více," přidal Svoboda.
Smečař ČZU si ale nemyslí, že by rozdíl byl ve fyzické stránce: "Přeci jenom Rusové, Italové, Brazilci nebo Íránci měli ve svém týmu skoro všechny hráče vyšší než dva metry. To stejné platí pro výskok, spousta hráčů na MS skákalo více než 350 cm, někteří dokonce více než 360 cm, což je velká rarita i v naší extralize. Naopak vidím velký rozdíl v psychice i emocích. Mistři světa Íránci by podle mě se svojí riskantní a emoční hrou mohli porazit i liberecký profesorský volejbal. Na druhou stranu z deseti zápasů by určitě vyhrál více Liberec, protože má vyspělejší hráče a dlouhodobě by v koncovkách určitě udělal o několik chyb méně."
"Já si myslím, že největší rozdíl mezi mistrovství evropy a extraligou je hlavně v přesnosti hry a také v kvalitě bloků. Hra v extralize je mnohem víc razantnější a všechno se zakládá z obrany,"
popisuje největší rozdíly českobudějovický univerzál Marek Šotola.

Do konce základní části zbývá 16 kol a bude zajímavé pozorovat, jak budou extraligové týmy pokračovat v  zakomponovávání mladých hráčů do svých řad, a jak se jim bude dařit.

644 71