Trenér české ženské softballové reprezentace Vojtěch Albrecht a hráčka Eliška Thompson
Foto: FB - Czech Softball

Český softbal čeká spousta výzev, motivací je i reálný návrat pálkovacích sportů na OH

Trenér české ženské softballové reprezentace Vojtěch Albrecht a hráčka Eliška Thompson

České softbalové reprezentace mají před sebou velké turnaje. Muži si letos střihnou mistrovství Evropy v Dánsku, kde zaútočí na šestý titul po sobě, a vyhlíží i premiérovou účast na Světových hrách 2025. Ženy čeká konfrontace se světovou špičkou na Pražském baseballovém a softbalovém týdnu.

Češi cílí na možný start na olympijských hrách 2028 v Los Angeles, kam by se mohly pálkovací sporty vrátit. Informoval o tom předseda České softbalové asociace Gabriel Waage.
 

"V červnu začaly přístupové rozhovory organizačního výboru s MOV o finální čtveřici sportů, které budou zařazeny na olympijské hry 2028. Podle informací, které jsou, mám poměrně neochvějně jistý pocit, že softbal a baseball budou na programu Her. Kde jinde by to mělo být než v USA? Je to pro nás velká motivace," zdůraznil Waage, který je členem vedení Světové konfederace baseballu a softbalu (WBSC).

Baseball a softbal se naposledy představily pod pěti kruhy před dvěma lety v Tokiu. Příští rok budou v Paříži chybět. O návratu pálkovacích sportů rozhodne výkonný výbor MOV v září. Zájem se zvýšil i po jarním World Baseball Classic, kterého se poprvé zúčastnil i český tým.

"Zájem o turnaj byl mimořádný. Také představitelé Major League Baseball (MLB) pochopili, že národní dres je velkou hodnotou. Pro mužský softbal je navíc dobrá zpráva, že bude poprvé v historii součástí Světových her v Číně. Naším cílem jsou tedy muži a Světové hry 2025 a ženy a OH 2028," doplnil Waage. Na finálový olympijský turnaj by mělo postoupit osm týmů, stejný počet celků by měl hrát i na Světových hrách.

Útok na šestou trofej v řadě

Čeští softbalisté věří v úspěch o to víc, že v Evropě patří mezi špičku. Muže čeká koncem července mistrovství Evropy v Dánsku, kde budou usilovat o 12. titul a šestý po sobě. "Každá obhajoba je těžká a každá další je ještě těžší. Vyhrát mistrovství Evropy je ale výzvou, kterou musíme přijmout," uvedl trenér Jaroslav Korčák. Světové hry označil za výjimečnou akci. "Pevně věřím, že se nám podaří kvalifikovat a zahrát si tam," doplnil.

Do mezinárodních zápasů nastoupí reprezentanti v nových dresech s nápisem "Česko". Pro štěstí také odpálili tradičně míčky do Vltavy.

"Olympiáda je pro nás samozřejmě velkou výzvou. Pokud bychom se dokázali připravit na kvalifikaci 2027, šance jsou a budou. Navíc další olympiáda v roce 2032 je v australském Brisbane, kde je také šance, že tam pálkovací sporty budou. Budoucnost je velmi světlá," má jasno trenér ženské reprezentace Vojtěch Albrecht.

Češky bojovaly o hry v Tokiu, tehdy ale neuspěly v závěru kvalifikace. "Poučili jsme se z uplynulé kvalifikace. Naší cestou je hledat co nejvíce střetů s mezinárodními týmy. Jsme sedmí na světě, takže chceme hrát s těmi šesti nejlepšími a dotáhnout se na jejich úroveň," pokračoval Albrecht.

Softbalistky čeká nejbližší výzva na Pražském baseballovém a softbalovém týdnu, kam dorazí týmy Austrálie, Tchaj-wanu, Nizozemska či Německa. Poté na turné v Itálii vyzvou Nový Zéland, Japonsko a Venezuelu. "Všichni se moc těšíme. Úroveň těch týmů je někde jinde, ale my se jim musíme vyrovnat. Je to super. Můžeme čerpat z jejich zkušeností a snažit se je posbírat," doplnila hráčka Ema Vodičková.

Zdroj: Česká televize - Sport

10 0