Slovinsko

ZOH 2018: NEUVĚŘITELNÉ! Překvapivá vítězství Slováků a Slovinců!

Slovinsko

Den D pro hokejisty a všechny fanoušky mužského hokejového turnaje je tu! Favority na zisk zlaté mediale jsou Rusové, Švédi či Fini, ale také Kanada, která útočí na zlatý hattrick. Dnes byly na programu dva duely v rámci skupiny B, ve kterém Slovensko vyzvalo „Rusko“ neboli Olympijské sportovce z Ruska a Američané se střetli se Slovinskem.

SLOVENSKO 3:2 OAR

Hned v první hrací den diváci mohli na ledě vidět snad největšího favorita na zlatou medaili, čímž jsou Olympijští sportovci z Ruska. Tento tým je složen pouze ze tří týmů, které hrají KHL (CSKA Moskva a SKA Petrohrad, pouze dva hráči působí v jiném týmu. Tím je Sergej Mozjakin a Vasilij Košečkin, kteří oblékají dres týmu Metalurg Magnitogorsk).  Naopak Slovenský národní tým je složen z hráčů české a slovenské extraligy. Českou extraligu reprezentuje celkem čtrnáct hráčů. Do dnešního zápasu zasáhl i olomoucký gólman Konrád. Na druhé straně svojí svatyni hájil Košečkin.

První buly ovládli Slováci, kteří se dostali do útočného pásma, kde založili první útok, ale jejich pokus vykryl ruský gólman. Jakmile se Rusové zmocnili kotouče, zatlačili svého soka to obranného pásma, kde jej sevřeli. V čase 2:54 Vladislav Gavrikov jako první otevřel skóre. Vzápětí na to na 2:0 zvýšil Kaprizov, který sklepl puk ze vzduchu tak šikovně, že proskočil za záda slovenského gólmana. Situaci ještě zkontroloval videorozhodčí. Vše bylo v pořádku, hůl nebyla výš, než je branková konstrukce. V závěru úvodního dějství měli několik příležitostí i Slováci a nakonec z toho vytěžili kontaktní branku, o kterou se postaral Peter Ölvecký. A stala se neskutečná věc. Takřka vzápětí se Slováci dostali do brejku dva na jednoho. Bakoš si kotouč na své hokejce pečlivě pohlídal a svižnou střelou propálil ruského brankáře. Puk prošel těsně nad jeho ramenem. Tím vyrovnal duel na 2:2. Za tohoto stavu skončila první perioda.

Druhá třetina začínala takřka od nuly, jen s tím rozdílem, že stav nebyl 0:0, ale 2:2. Na začátku prostřední periody měla ruská Sborná k dispozici další početní výhodu, kterou nevyužila. V této periodě měli své pasáže jak Rusové, tak i Slováci, žádná branka ale nepadla. Nejvíce bylo rušno v závěru prostřední části, kdy naši východní sousedé měli k dispozici přesilovou hru čtyři na tři, kterou při tom nesehráli vůbec zle. I tak nadále bylo utkání stále vyrovnané 2:2.

Slováci do poslední dvacetiminutovky vstoupili aktivně, a když bychom je měli porovnávat s první třetinou, tak to bylo jako nebe a dudy. Na svého soupeře čím dál tím víc tlačili, napadali a to nakonec sneslo své ovoce. V polovině třetí třetiny dvakrát za sebou Rusové vyhodili puk do hlediště a Slováci hráli dvakrát početní výhodu. Při druhé přesilové hře Bakoš zavezl touš do útočného pásma, kde ho přenechal Haščákovi, který přihrál na modrou Čerešňákovi, který napřáhl, co nejvíce mohl, a trefil mezírku mezi Košečkinem a pravou tyčkou a dostal svůj tým poprvé v utkání do vedení, jelikož otočil vývoj utkání ze stavu 0:2 na 3:2. Rusové dřeli, ale nestačilo to. Slovenský gólman Konrád, oblékající olomoucký dres, předváděl dech beroucí zákroky, obránci ukazovali svojí obětavost a skákali do střel hlava nehlava. Ruská sborná v závěru hrála oslabení, i přesto zkusila hru bez gólmana, ale Slovensko si vedení pohlídalo a mohlo se překvapivě radovat ze zisku tří bodů.

Branky a nahrávky: 18. O'Neill (Roe, Donato), 33. Greenway (O'Neill, Sanguinetti) – 46. Gregorc (Vidmar, Muršak), 59. Muršak (Gregorc, Verlič), 61. Muršak (Tičar, Urbas)

USA 2:3 SLOVINSKO

Ve stejném čase se také rozehrál druhý zápas skupiny B, ve kterém se střetli Američané a Slovinci. I v těchto týmech můžeme nalézt hráče, kteří reprezentují českou extraligu či WSM ligu (druhá nejvyšší česká hokejová liga). Brankařská americká dvojka je Maxwell, který chytá v Mladé Boleslavi. Za Slovinsko nastupuje například Gregorc či Repe, který obléká dres kladenských Rytířů a další.

První vážnější šanci měli Američané, když před Slovinskou svatyní se k puku dostal Greenwa, který bohužel pro USA nedokázal ani na druhý pokus zvednout puk dostatečně na to, aby překonal ležícího gólmana Slovinska. O další závar před Slovinskou svatyní zařídil Kovačevič, který se dostal k úplně volnému puku a chtěl ho usměrnit do odkryté branky, což mu na poslední chvíli překazil Welch, který do střely lehl. Na první branku si diváci museli počkat až do osmnácté minuty. Garrett Roe fantasticky v útočném pásmu zabojoval, vybojovaný touš poslal před bránu, kde číhal O´Neill, který z výhodné pozice doklepl černou gumu za záda slovinského ochránce svatyně. Nic dalšího se dokonce třetiny nestalo a tak po dvaceti minutách Američané vedli 1:0.

Ve druhé periodě měl největší šanci Rok Tičar, který měl na hokejce vyrovnání. Americký brankář Ryan Zapolski musel zastavit tvrdou střelu, kterou neudržel a i následnou dorážku, taktéž od Tičara. I ve druhé třetině diváci v hale mohli vidět pouze jednu branku, a opět ji dali hráči USA. Ve třiatřicáté minutě druhý gól vstřelil americký hokejista Jordan Greenway, který na poslední chvíli dorazil puk do odkryté sítě. Slovinsko nadále bylo poměrně nebezpečné, ale s jeho střelami si poradil Zapolski. Po čtyřiceti minutách byl stav stále příznivý pro USA, které vedlo 2:0.

Do třetí části docela slibně vlétli Slovinci, kteří nakonec v čase 45:49 zamotali všem v hale hlavy, když snížili na rozdíl jediné branky. Hradecký Bláž Gregorc dostal nádhernou nahrávku na pravou stranu, rozhlédl se kolem sebe, a našel milimetrovou mezírku, kterou přesně trefil. Puk prosvištěl kolem amerického gólmana. Černá guma vymetla šibenici. V závěru tohoto dějství Slovinci trápili svého soupeře, ale nic se nedařilo. Slovinský trenér si i vzal oddechový čas a následně odvolal gólmana. Tento tah se mu nakonec vyplatil. Blaž Gregorc vyslal tvrdou střelu. Zapolski jen dělovku vyrazil před sebe. Na brankovišti se nejrychleji zorientoval Muršák, který neváhal a nazdvihl puk tak, aby přehodil klečícího brankáře USA. Vyrovnaný stav 2:2 nakonec vydržel až do sirény, která ukončila závěrečnou dvacetiminutovku.

Následovalo prodloužení, ve kterém se po 38 sekundách mohli radovat Slovinci, kteří dokázali nemožné. Tičas natáhl na sebe několik Američanů a následně přihrál volnému Marušakovi, který byl osamocený před brankovištěm, odkud překonal ležícího brankáře. Slovinsko dokázalo překvapivě otočit vývoj utkání na svojí stranu!

Slovinsko Zdroj: twitter.com