Kanadská radost na ZOH 2018

ZOH 2018: Hokejistky Kanady a USA mají jisté semifinále

Dnes pokračoval hokejový turnaj žen skupiny A v rámci olympijských her v Jižní Koreji. Kanada se střetla s Finskem a Američanky svedly boj s Olympijským výběrem Ruska.

Od osmi hodin a čtyřiceti minut začal zápas mezi Kanadou a Finskem. Favoritem tohoto utkání byla jednoznačně Kanada, která je hlavním aspirantem na zlato. Do vedení se dostala hned v pětatřicáté minutě, když se trefila Meghan Agosta- Marcianová. Finky sice dokázaly vyrovnat na 1:1, ale branka nakonec uznaná nebyla. Hokejistky Kanady byly i nadále aktivnějším týmem. Tři minuty před koncem první třetiny zvýšila stav na 2:0 Marie Philip- Poulinová.

Druhá perioda nabídla divákům v Kwandong Hockey Center také dva góly. Nejdříve v osmadvacáté minutě překonala finskou brankářku Melodie Daoustová a poté minutu a půl před koncem prostřední části navýšila již na 4:0 Jillian Saulnierová. Po druhé periodě byl stav 4:0 a střely na branku jasně ve prospěch Kanady 24:10. Zajímavostí ze druhé třetiny je také fakt, že Kanaďanky jely v situaci dvou na osamocenou brankářku. Gól z této situace ale nepadl.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupily Finky o něco aktivněji než v předešlých dvou. V sedmačtyřicáté minutě dokázaly hokejistky Suomi snížit na rozdíl tří branek. Zasloužila se o to Riikka Valilaová. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby hrály Finky v šesti bez brankářky, ale gól bohužel už dát nedokázaly. Kanada má tak po dnešní výhře 4:1 jistou semifinálovou účast.

KANADA: FINSKO 4:1

Branky a nahrávky: 1. Agostaová (Daoustová), 18. Poulinová, 29. Daoustová (Fortinová), 39. Saulnierová (Johnstonová) – 48. Väliläová (Tapaniová, Karvinenová)

Střely na branku: 32:23

Góly zápasu

Meghan Agosta- Marcianová

Marie Philip- Poulinová

Melodie Daoustová

V posledním dnešním zápase skupiny A se proti sobě postavily hokejistky USA a Olympijského výběru Ruska. Do vedení se dostaly Američanky po gólu Kacey Bellamyové v osmé minutě. Více gólu už v první třetině nepadlo. Střelecky na tom byly ale lépe hokejistky USA, které přestřílely Rusky 7:2.

Další gól padl až ve třiadvacáté minutě z hole Jocelyme Lamoureux- Davidsonové. O šest sekund později vstřelila stejná hráčka další gól, když využila chyby ruské chyby v obranném pásmu a sama se řítila na brankářku, kterou hravě překonala. Stav byl 3:0. Američanky se po těchto gólech herně zvedly a i nadále ukazovaly kvalitní hru. Pět minut před koncem druhé periody zvýšila stav hokejistek USA Gisele Marvinová. Na řadu přišla změna brankářky v ruském brankovišti. Valerii Tarakanovovou nahradila Nadězda Morozovová. Po druhé třetině byl stav tedy 4:0 a střelecky na tom byly opět lépe Američanky, které i v této statistice vedly 29:9.

Ruské hráčky se k ničemu nedostávaly. Americké hokejistky skvěle bránily a byly to právě ony, které byly více na puku. V padesáté minutě svítilo skóre 5:0, když se o pátou branku postarala Hannah Brandtová. Videorozhodčí ale branku neuznal. Tak byl stav vracen zpět, tedy na 4:0. Poslední gól tohoto střetnutí viděli fanoušci v Kwandong Arene Center minutu před koncem základní hrací doby. Autorkou gólu byla Hannah Brandtová.

USA: OAR 5:0

Branky a nahrávky: 9. Bellamyová (J. Lamoureuxová-Davidsonová, Marvinová), 32. J. Lamoureuxová-Davidsonová (M. Lamoureuxová-Morandová), 32. J. Lamoureuxová-Davidsonová, 35. Marvinová (Pelkeyová), 59. Brandtová (Cameranesiová, Kellerová)

4. OAR 2 0 0 0 2 0:10 0

První dvě místa v této skupině mají jisté semifinále. Týmy, které se umístí na třetím a čtvrtém místě skupiny A, mají jistou čtvrtfinálovou účast.