Česko vs Rusko - hokej
Foto: https://twitter.com/russiahockey

ZOH 2018: Čeští hokejisté podlehli Rusům a zahrají si o bronz

Česko vs Rusko - hokej

Dnes v ranních hodinách středoevropského času se odehrál velmi očekávaný duel mezi obvyklými rivaly, kterými jsou Češi, kteří vyzvali Olympijské sportovce z Ruska.

Favoritem utkání bylo mužstvo, které je složeno především z týmu CSKA Moskva, Petrohradu a Magnitogorsku. Největší hrozbou bylo duo Kovalčuk, Kaprizov a také nesmíme opomenout Dacjuka. Češi na olympijském turnaji předvedli, že se s nimi musí počítat a doposud neprohráli ani jeden zápas. Největší oporou českého týmu je gólman Pavel Francouz.

Česká republika se v poslední době s týmem Ruska trápí, naposledy je totiž porazila v září 2016 a od té doby Češi utrpěli šest porážek v řadě.

ČESKO 0:3 OAR

Úvodní vhazování bylo úspěšnější pro český tým. Birner okamžitě chtěl s pukem vjet do útočného pásma, kde chtěl vyzkoušet ruského gólmana, ale nezbývalo mu nic jiného než pouze puk nahodit, z čehož nakonec bylo zakázané uvolnění. Před polovinou první periody dostali Češi příležitost si zahrát v početní výhodě, když Rusové hráli v šesti. Přesilová hra nebyla úplně špatná, ale ani nepatřila mezi ty nejlepší. Český tým ji nedokázal využít. Vzápětí na to se do velké šance dostal Kaprizov, který nastartoval ve středním pásmu. Přebruslil dva obránce českého mužstva. Z mezikruží bekhendem vypálil. Touš prošel těsně vedle české svatyně. Olympijští sportovci z Ruska se také dočkali přesilové hry, kterou sehráli velmi dobře. Vytvořili si několik šancí, ale vždy ztroskotali na vynikajícím Francouzovi. Střelecky byla úvodní perioda takřka vyrovnaná a po odehraných dvaceti minutách byl zápas nerozhodný 0:0.

Ve druhé periodě se děly věci. Nejprve diváci viděli hru ve čtyřech, kdy rozhodčí vyloučil Červenku i Kaprizova. Ve dvacáté osmé minutě se z první vstřelené branky radovali Rusové. Dacjuk přes celou šířku kluziště nahrál na úplně volného Guseva, který skóroval přesně. Trenér Josef Jandač ještě zkusil tzv. Coach Challenge, jelikož Kaprizov byl z části v českém brankovišti. Po dlouhém zkoumání této situace rozhodčí branku uznali. Po 27 sekundách se dostali Olympijští sportovci z Ruska do dvoubrankového trháku, když se Tělegin společně s Gavrikovem dostali do přečíslení dva na jednoho. Druhý zmiňovaný dostal přesnou přihrávku a zakončil. Český gólman byl bohužel bez šance. V dalších minutách Češi svého soupeře zavřeli v jejich obranném pásmu, pomohli tomu především dvě početní výhody. Dokonce někteří ruští hráči měli nechtěnná střídání i tři minuty. Bohužel žádná branka z toho nepadla a tak po čtyřiceti minutách bylo výsledek příznivější pro Rusy, kteří vedli 2:0.

Češi do třetí třetiny vstoupili s odhodlaným dojmem. Nejdříve Rusové bránili již i střední pásmo a Češi nenacházeli recept na to, aby tuto ruskou hráz přešli. Jak utíkal čas, čím dál tím více hráči svěřence Josefa Jandače se snažili útočit. Nakonec recept našli a zavřeli soupeře v jejich obranném pásmu. Zohorna poslal touš na Koukala, který se z ničeho nic ocitl před brankou, ale jeho pohotovou střelu vystihl betonem Košečkin. Šance českých hokejistů se kupily. Koukal znovu chtěl prověřit pozornost ruského gólmana, ale ten tam byl opět včas. Dvě minuty před konce třetí třetiny Josef Jandač odvolal Pavla Francouze a Češi to zkusili v šesti. Všechny pokusy pokryl ruský brankář a pojistku do prázdné branky zařídil Kovalčuk. Bohužel trápení českého mužstva v semifinálových bojích stále pokračuje, jelikož nedokázali vstřelit ani jednu branku. Rusové vyhráli nad Českou republikou 3:0.

Branky a nahrávky: 28. N. Gusev (Dacjuk), 29. Gavrikov (Tělegin, Grigorenko), 60. Kovalčuk (Zub, Zubarev)

117 138