Česká hokejová reprezentace v zápase proti Koreji

PO 12 LETECH JSME V SEMIFINÁLE! Češi porazili hokejisty USA

V dnešních brzkých ranních hodinách začal první čtvrtfinálový zápas turnaje mužů na ZOH 2018. Proti sobě se postavily týmy České republiky a USA. Po vypjatém utkání byli nakonec šťastnější hokejisté Česka, kteří vyhráli na nájezdy.

ČESKO: USA 3:2 po samostatných nájezdech

Čeští hokejisté měli skvělou příležitost na začátku hry, když měli možnost přesilové hry. Tu zahráli dobře, ale gól z ní nepadl. Naopak těsně po skončení naší přesilovky udeřili Američané. Ryan Donato prostřelil v sedmé minutě Pavla Francouze mezi betony. V desáté minutě byl vyloučen Kolář a Američané měli první přesilovou hru v zápase. Stejně jako Češi ji nevyužili. Česká radost následovala v šestnácté minutě. Jan Kovář vyhrál  buly a Jan Kolář poté střelou z první prostřelil Zapolskiho. Bylo srovnáno na 1:1. Dvě minuty před koncem si zahráli Ameičané svou druhou přesilovou hru. Oslabení Češi zvládli a stav se do konce první třetiny již nezměnil. Po skončení první třetiny přišlo vyloučení ze strany Američanů, když tam zcela zbytečně dohrál Poláška John McCarthy.

Čeští hokejisté začali tedy druhou periodu svou druhou přesilovkou. Gól se jim vstřelit nepodařilo. Jenomže o minutu později přišlo další vyloučení našich soupeřů a měli jsme tak další příležitost. Naši měli tlak ale gól nedali. Následoval obrovský tlak z české strany, který byl zaslouženě odměněn gólem. Tomáš Kundrátek vypálil od modré čáry a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Češi byli po tomto gólu nažhavení. V tlaku pokračovali a přišel další americký trest. Arcobello dostal dvouminutový trest. Další příležitost byla na světě. Tu dokázali využít ale ve vlastním oslabení Američané. Francouze překonal Jim Slater. Svěřenci trenéra Jandače poté přesilovku využít nedokázali. Tři minuty před koncem měli hokejisté USA další příležitost v podobě přesilové hry. Gól ale nedali. Stav 2:2 se do konce prostřední části neměnil.

Na začátku poslední dvacetiminutovky byli o něco aktivnější naši hokejisté. Skvěle napadali a vytvořili si několik šancí. Američané byli chvílema zavření v pásmu. V osmačtyřicáté minutě byl vyloučen Roman Červenka na dvě minuty za vysokou hůl. Češi ale oslabení skvěle ubránili. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby faulovali Američané Sekáče, ale podle rozhodčích bylo vše dle pravidel. Následně trefili hokejisté USA tyč Francouzovy brány. Velká nepříjemnost nastala minutu a dvacet sekund před koncem. Mozík šel na trestnou lavici za sekání. Stav skončil nerozhodně 2:2 po základní hrací době.

Následovalo prodloužení, které se hrálo 4 na 3, protože ještě stále běžel trest Mozíka. Oslabení naši ubránili skvěle. V nastaveném jsme byli opět aktivnější. Ale také Američané ukázali svou sílu. V prodloužení ale diváci gól neviděli. Rozhodly nájezdy, kde byli lepší čeští hokejisté. Jediný nájezd proměnil Petr Koukal. Pavel Francouz nepustil za svá záda ani jeden gól.

Poměrně kontroverzním by se dal dnes však označit výrok rozhodčích. Nejen fanoušci, ale i komentátoři a samotní hráči si všimli, že hlavní arbitři neměli na oba dnešní soupeře stejný metr. A i proto český kapitán Martin Erat několikrát s rozhodčími diskutoval situace, které se daly vyhodnotit menším trestem pro hráče z USA, ale ti byli neoblomní. Čeští hráči se však jejich výroky nenechali rozhodit, i nadále předváděli svůj velmi pohledný hokej a zápas dovedli do vítězného konce.

Branky a nahrávky: 16. Kolář (Kovář), 29. Kundrátek (Růžička, Mozík), vítězný nájezd Koukal - 7. Donato (Terry), 31. Slater (O´Neill)

Momenty zápasu

0:1 Ryan Donato

1:1 Jan Kolář

2:1 Tomáš Kundrátek

2:2 Jim Slater

3:2 vítězný nájezd Petra Koukala

Další čtvrtfinálový zápas začíná od 8:40, kdy se proti sobě postaví týmy OAR (Olympijští sportovci z Ruska) a Norska.