MSJ - Česko vs Rusko

MSJ: Skvěle! Čeští junioři v prvním zápase těsným výsledkem porazili Rusko

Češi na úvod turnaje vyzvali Rusko. Zápas odehráli v hale Key Bank Center v Buffalu od 18 hodin středoevropského času. Velmi povedené představení jak od útoku, tak i od obrany a gólmana Kořenáře vedly nakonec k velmi cennému vítězství 5:4 na týmem Sborné.

Filip Pešán do utkání proti Rusku postavil do branky Josefa Kořenáře, na opačné straně kluziště byl Alexej Melničuk, který jako první musel řešit nebezpečnou šanci soupeře. Filip Chytil se zmocnil kotouče a dostal se sám do útočného pásma a své štěstí zkusil z bezprostřední blízkosti. Ruský gólman byl včas na svém místě a jeho pokus zneškodnil.

Andrej Altybarmakjan se nedlouho poté provinil hákováním a rozhodčí okamžitě zvedl ruku a vyloučil ruského hráče na dvě minuty. Češi přesilovou hru zahráli opravdu na jedničku. Martin Kaut si před gólmanem našel volně stojícího brněnského centra Martina Nečase, který puk nasměřoval k tyči a otevřel tak brankový účet.

Rusové o pár vteřin později dokázali vyrovnat, když z pravého kruhu vypálil ruský hráč, jehož střela proletěla až za záda Kořenáře. V čase 5:24 byl opět stav nerozhodný, tentokrát 1:1.

Češi se i nadále snažili s vyrovnaným stavem něco udělat, což se jim nakonec povedlo, ale měli i obrovské štěstí. Puk se se štěstím odrazil od branky a nejrychleji se odraženého kotouče zmocnil Ostap Safin, který ho hravě doklepl do odkryté branky, a po druhé v zápase se Češi ujali vedení.

Znovu stejný scénář. Vstřelená branka a takřka vzápětí byl stav znovu nerozhodný. Tentokrát v desáté minutě se Šolochov protočil v české obraně až k brance Kořenáře. Tam z otočky zasunul puk přesně mezi beton a tyčku svatyně českého gólmana a bylo tak znovu srovnáno.

Po čtyřech brankách se hra v závěru první periody celkem uklidnila, ale za to bylo k vidění více trestů. Nejdříve na dvě minuty šel Ostap Safin a poté Kristian Reichel, ale Rusové nevyužili ani jednu ze dvou přesilových her.

V poslední minutě se rychlým pohybem dostal do útočného pásma Hrabík, který od mantinelu zkusil své štěstí ke vzdálenější tyči, ale gólman jeho pokus jen zkontroloval. Následně na to rozhodčí vyloučil Makajeva a Češi si tak v závěru první periody mohli zahrát početní výhodu, ve které pokračovali ve druhé třetině. Po úvodních dvaceti minutách byl stav nerozhodný 2:2.

MSJ - Česko vs Rusko Zdroj: Instagram - narodnitym

Ani na začátku druhé třetiny se České republice nepodařilo využít přesilovou hru, ale to vůbec nakonec nevadilo. Jelikož se Češi v čase 25:34 dostali po třetí v zápase do vedení, když Martin Kaut krásnou precizní přihrávkou skrz brankoviště našel úplně volného Filipa Zadinu, který si puk rychle zpracoval a poslal jej do branky. Gólman byl bezmocný.

Nešťastný moment přišel nedlouho po vstřelené třetí brance českého týmu, když se Filip Chytil srazil s ruským hráčem. Centr New York Rangers zůstal ležet na ledě. Po opakovaném záběru bylo vidět, že Chytil dostal helmou přímo do nosu, ale nakonec sám odjel na střídačku. Komentátor původně avizoval zlomeninu nosu, což se nakonec nepotvrdilo. Chytil sice odešel s krvavým šrámem do kabiny, ovšem na nedlouho se vrátil s tampónem v nose a brzy naskočil na led.

Rusové zhruba v polovině utkání se snažili něco se stavem udělat, zamkli Čechy v jejich obranném pásmu. Dokázali vyslat několik nebezpečných pumelic na Kořenáře, ale český gólman byl vždy tam, kde měl být.

Fantastická akce první lajny. V závěru druhé třetiny Češi svého soupeře tlačili a nakonec z toho vytěžili další branku. Zachar se tlačil před ruského gólmana, ale jeho pokus se odrazil k Safinovi, který se zmocnil puku a na poslední chvíli ho vrátil zpět do brankoviště, kde byl nejrychleji Chytil, který dojel celou situaci a doklepl puk za ležícího ruského gólmana. Češi poprvé v zápase odskočili svému soupeři o dvě branky.

V úplném závěru druhé třetiny měli velké příležitosti Rusové, kteří si navíc zahráli další početní výhodu, ale Josef Kořenář předváděl opravdu neskutečné zákroky a svůj tým podržel. Po čtyřiceti minutách Česko vedlo nad Ruskem 4:2.

Do třetí třetiny Rusové reagovali výměnou v brankovišti, Melničuka vystřídal Suchačov.

Na začátku poslední periody hráli Rusové další, už pátou, přesilovou hru. Celé dvě minuty drželi soupeře v zámku, ale Kodýtkova formace a gólman Kořenář svými zákroky dokázali udržet svůj dvoubrankový náskok i nadále. Po této uchráněné přesilové hře soupeře se Češi vzchopili a další formace naopak držela Rusy v jejich obraném pásmu, kde nakonec od modré čáry vypálil Filip Král. Jeho střela prosvištěla vším, co jí stálo v cestě a Česká republika vedla už o tři branky.

O další zajímavou příležitost se zasloužil Kurovský, ale jeho pokus minul o pár centimetrů ruskou branku. Kotouč prosvištěl Suchačovovi mezi betony a jen o milimetry minul pravou tyčku.

2 minuty a 12 sekund před koncem třetí třetiny se podařilo Rusům snížit na rozdíl dvou branek, když jeden z Rusů objel branku a nahrál na Kajumova, který poslal puk za Kořenářova záda. Poté Rusové zkusili hru v šesti, což se jim vyplatilo. Kontaktní branku vstřelil Sjomin.

V závěru ještě hráči Sborné hráli sedm sekund a tři desetiny sekundy přesilovou hru, ale vyrovnat už nedokázali a Češi poráží ruskou Sbornou 5:4. Připisují si tak na úvod šampionátu velmi cenné 3 body do tabulky.

Nejlepším hráčem utkání za Českou republiku byl dnes vyhlášen centr brněnské Komety Martin Nečas. Nejproduktivnějším se dnes stal útočník Martin Kaut. Trochu nenápadný, ale tvořivý hráč byl dnes u třech branek a připsal si 3 asistence, se kterými se dostal do čela kanadského bodování šampionátu.

Sestavy

Česko: Kořenář (Škarek) – Hájek, Budík, F. Král, J. Galvas, Šalda, Vála (A) – M. Zachar (C), Chytil, Safin – Zadina, Nečas, R. Pavlík – M. Kaut, K. Reichel (A), Lauko – Kurovský, Kodýtek, Hrabík

Rusko: Melničuk (Suchačov) – J. Zajcev (C), Knyžov, Makejev (A), Samorukov, Šepelev, Minulin, Jelizarov, Sjomin – M. Malcev (A), Altybarmakjan, Poloďan – Abramov, Sokolov, Rubcov – Manukjan, Ivanov, Svečnikov – Šolochov, K. Kostin, Kajumov

Branky a nahrávky: 5. Nečas (M. Kaut, Zadina), 8. Safin (Chytil, Hájek), 26. Zadina (M. Kaut, Nečas), 38. Chytil (Safin, M. Zachar), 47. F. Král (M. Kaut) – 6. Poloďan (Altybarmakjan, J. Zajcev), 10. Šolochov (K. Kostin, Sjomin), 58. Kajumov (Manukjan, Rubcov), 60. Sjomin

Autor: M. V.