Český útočník David Kaše v dresu švédského týmu Mora IK
Foto: Facebook- Mora IK

Jak se daří českým hokejistům v severských ligách?

Český útočník David Kaše v dresu švédského týmu Mora IK

Česká média občas opomínají hokejisty z naší země, kteří hrají na severu Evropy. A tak se pojďmě společně podívat, jak se daří českým hráčům především ve švédské a finské lize.

Český útočník David Kaše v dresu švédského týmu Mora IK Zdroj: Facebook- Mora IK

Detailněji se budeme věnovat těmto hokejistům: David Kaše, Dominik Hrachovina, Libor Šulák, Radek Koblížek.

David Kaše (Mora IK- ŠVÉDSKO)

Příjmení Kaše zná určitě každý. Slyšet ho můžeme hlavně v NHL, kde hraje Davidův bratr Ondřej, který obléká dres Anaheimu Ducks. David Kaše si na svou šanci v NHL musí ještě počkat. V současné době obléká dres švédského týmu Mora IK, kam přestoupil loni v létě z českého klubu Piráti Chomutov.

Mora IK hrála ještě v loňské sezóně druhou nejvyšší ligu. Nyní hraje švédskou ligu SHL (Svenska Hockeyligan). V premiérové sezóně se jim vůbec nedaří a patří jim prozatím předposlední 13. místo (poslední dva týmy hrají baráž o setrvání v nejvyšší lize).

Český útočník a rodák z Kadaně patří ve švédském týmu k hlavním oporám. Je druhým nejproduktivnějším hráčem v týmu a prozatím mu patří 81. místo v celkovém pořadí kanadského bodování. Lepším hokejistou v týmu Mora je pouze Mathias Brome, na kterého však Kaše ztráci pouhý bod. 

David Kaše odehrál za Moru 34 zápasů, při kterých vstřelil šest branek a na dalších 12 přihrál. Na trestné lavici byl pouze dvakrát. Vůbec se mu nedaři v bodování plus mínus, kde má -12.

Ve včerejším zápase švédské ligy exceloval. Mora hrála doma s Karlskronou (poslední tým ligy). David Kaše nejdříve v 9. minutě vstřelil úvodní branku střetnutí a poté přihrál na gól čtyři minuty před koncem základní hrací doby. Jeho tým tento zápas zvládl a vyhrál zaslouženě 3:1 (viz video).

Dominik Hrachovina (Tappara Tampere- FINSKO)

Rodák z Brna chytá ve Finsku již osm let. Nejdříve začínal v juniorských ligách (TuTo U18, TuTo U20, Tappara U18, Tappara U20). Když si udělal velké jméno a ukazoval stále větší kvality, dostal šanci v A týmu Tappary. V seniorském týmu chytal tři roky a zároveň byl ještě v juniorské lize. Když mu skončil juniorský věk, nastupoval už pouze za A tým.

Také v české reprezentaci dostal šanci, ale pouze v té juniorské. Na tu seniorskou si musí ještě počkat.

V letošní sezóně nastupuje za Tapparu jako brankářská jednička. Odchytal už 37 zápasů, při kterých si drží procentuální úspěšnost zákroků na čísle 92. Průměr obdržených branek na zápas se pohybuje kolem čísla 2.

Ve Finsku patří mezi nejlepšíé brankáře v SM- lize. Čas nám ukáže, kdy dostane pozvánku do reprezentace.

Libor Šulák (Pelicans Lahti- FINSKO)

Toto jméno už moc dobře známe. Ještě loni hrál v EBEL lize, kde patřil mezi nejlepší obránce v týmu Orli Znojmo. Po skvělých výkonech si vysloužil také pozvánku do reprezentace. Tam natolik oslnil, že byl nominován na MS. Tam nastoupil ke dvěma zápasům, kde si připsal jednu asistenci.

Rodák z Pelhřimova obléká v letošní sezóně dres finského klubu Pelicans Lahti. Ještě předtím byl v přípravných kempech NHL v Detroitu Red Wings. Tam ale trenéry nepřekvapil a byl poslán zpět do finské ligy, kde má smlouvu na hostování.

Za Pelicans nastoupil již ke 30 zápasům a nasbíral 24 bodů. Vstřelil sedm branek a na dalších 17 nahrál. Trestných minut má prozatím 34 a v bodování plus mínus má kladné tři body.

V týmu Lahti je pátým nejproduktivnějším hráčem. V celkovém bodování mu patří 63. místo. Tabulku kanadského bodování vede Julius Junttila z týmu Kärpät, který nasbíral už 51 bodů (12+39).

Radek Koblížek (Kärpät- FINSKO)

Nejméně známé jméno z této čtveřice hráčů. Tento mladý a nadějný útočník odešel do Finska již v roce 2013. Jeho krokry mířily z Komety do Kärpätu. Tam nastupoval v zápasech za U18 a za U20. Za juniorskou dvacítku hráje doposud.

Šanci dostal také v A týmu Kärpatu. V letošní sezóně nastoupil k deseti zápasům ve finské nejvyšší soutěži, kde si připsal tři body za jeden gól a dvě asistence. V této sezóně je však na hostování v týmu Hermes, kde se mu daří daleko lépe. Ve čtrnácti zápasech nasbíral 12 bodů za tři góly a devět asistencí.

Své kvality ukázal také v juniorských reprezentacích (U16, U17, U18, U19 a U20).

251 30