Ben Lovejoy je prvním hráčem NHL, který se rozhodl darovat svůj mozek na vědecké účely během aktivní hráčské kariéry
Foto: https://www.russianmachineneverbreaks.com/2017/12/07/ben-lovejoy-becomes-first-active-nhl-player-pledge-brain-towards-cte-research/

Ben Lovejoy daruje svůj mozek na vědecké účely

Ben Lovejoy je prvním hráčem NHL, který se rozhodl darovat svůj mozek na vědecké účely během aktivní hráčské kariéry

Již několik sportovců se v historii rozhodlo darovat po své smrti mozek na vědecké účely. Americký obránce týmu New Jersey Devils je však první, kdo se pro toto rozhodnutí odhodlal ještě během aktivní hráčské kariéry.

Držitel Stanleyova poháru ze sezóny 2015/2016 a hráč, který  v nejvyšší hokejové lize světa působí už deset sezón. To je Ben Lovejoy. V současné době obléká dres týmu New Jersey Devils a před nedávnou dobou se odhodlal k velmi odvážnému kroku. Přeje si, aby byl, až zemře, jeho mozek použit pro vědecké účely.

Hlavním účelem tohoto rozhodnutí je chronická traumatická encefalopatie, kterou trpí spoustu hráčů kontaktních sportů a je úzce spjatá s otřesem mozku, kterým tito sportovci velmi často trpí. Jedná se o typ demence, která se projevuje typickými znaky jako jsou deprese, změny nálad nebo násilnické chování. Velkým problémem tohoto onemocnění je jeho zjistitelnost. Lékaři ho v současné době dokáží odhalit až na pitevním stole a dozvědět se tak o tomto onemocnění více je velmi obtížné. Právě z tohoto důvodu chce Lovejoy pomoci vědecké obci, aby mohl udělat svůj milovaný sport zase o něco bezpečnější. 

Právě chronická traumatická encefalopatie byla zjištěna několika bývalým hráčům NHL, jako například Bobu Probertovi nebo Ricku Martinovi.

Autor: Jakub Netahlo
70 0