Tomáš Plekanec, Montreal
Foto: nhlnews.cz

100 hlav, 100 názorů. Jak se staví hráči a funkcionáři k neúčasti hráčů NHL na Olympiádě 2018?

Tomáš Plekanec, Montreal

Je rozhodnuto. Hráči z NHL neposílí své rodné země na olympiádě. Definitivní tečku tak dalo vedení NHL.

Zástupcí nejlepší hokejové ligy na světě hráli pod pěti kruhy od roku 1998. Příští olympijské hry se budou muset s největší pravděpodobností obejít už bez účasti nejlepších hráčů světa.

„Už dříve jsme objasňovali, že zatímco drtivá většina našich klubů byla neoblomně proti přerušení sezóny 2017/18 NHL za účelem zajištění olympijské účasti pro některé hráče z NHL, my jsme stále byli otevřeni jednáním s dalšími stranami, které by mohly mít v této záležitosti zájem," uvedl zdroj nhl.com Tímto měla na mysli Mezinárodní hokejovou federaci (IIHF), Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a hráčskou asociaci NHLPA.

Nyní uplynulo několik měsíců a žádný smysluplný dialog se neuskutečnil. Namísto toho teď MOV zaujal pozici, že účast hráčů NHL na hrách v Pekingu v roce 2022 je podmíněna naší účastí v Jižní Koreji v roce 2018. NHLPA už také potvrdila, že nemá úmysl se zapojit do diskuze, aby byla účast hráčů na olympijských hrách pro kluby zajímavější," pokračuje NHL. "Abychom předešli mylným zprávám a spekulacím, dáváme jasně na srozuměnou, že začínáme finalizovat rozpis zápasů pro příští sezónu NHL bez přestávky pro olympijské hry. Tímto považujeme celou věc za oficiálně uzavřenou," uvádí se v prohlášení.

Pro evropské fanoušky je však olympiáda vrcholovou sportovní události. Zatímco v Kanadě a USA to moc "nefrčí". Zvláště po tom, kdy se opět spustil Kanadský pohár, který se koná na přelomu léta a podzimu.

Také fanoušci USA nechtěli pauzu. V době olympiády je totiž přerušen baseball a americký fotbal. Bez hokeje by už fanoušci neměli co sledovat. „Najednou bychom na tři týdny zmizeli i s hokejem. Nebylo by čím naplnit televizní vysílání ani sociální média a vlastníkům by přerušení sezóny nepřineslo žádný užitek," zdůraznil Bettman.

Názory hráčů a funkcionářů

Aleksandr Ovechkin: Ruský sniper i přes tento zákaz NHL chce jet na olympiádu a jeho klub Washingotn Capitals mu v tom nebude bránit. Alespoň se tímto směrem vyjádřil trenér Washingtonu. 

Josef Jandač: "Pokud se Washington rozhodne pustit Ovechkina, budu apelovat, aby nám uvolnili pro olympijský turnaj Jakuba Vránu" 

Pavel Francouz: "Je to velmi špatné rozhodnutí a hlavně velká škoda pro fanoušky"

Jiří Kejval (předseda ČOV): V Evropě máme skvělé hokejisty. Šanci také dostane víc nadějných a mladých hráčů. „Jsem přesvědčený o tom, že účast hráčů z NHL nemá vliv na to, kolik lidí v Česku bude hokej sledovat a fandit hokejistům. Pro fanoušky bude turnaj ještě atraktivnější o to, že budou mít blíž k účastníkům z extraligy.“

Slavomír Lener: "NHL je soukromý cirkus. Dívá se jenom na peníze. Ostatní je nezajímá. "

Martin Doktor (šéf Olympijské mise): „Olympijský turnaj bude i tak kvalitní. Ale není dobře, že o šanci startovat na olympijských hrách přijdou hokejisté, kteří by o to přitom stáli,“

Erik Karlsson: „Je to hovadina. Kdo udělal tohle rozhodnutí očividně netuší, co tím způsobí,“

Henrik Lundqvist: „Velmi smutná zpráva. Je to promarněná velká šance propagovat naši hru na té největší možné sportovní scéně. Zvláště zdrcující to je pro nás hráče, kteří tak přijdou o příležitost zúčastnit se nejbáječnějšího sportovního dobrodružství,“

Tomáš Hertl: "Věřil jsem, že tentokrát se na Olympiádu podívám". Kdo by nechtěl jet? Všechny kluky, kteří měli šanci se na olympiádu dostat, to bude mrzet,“

Martin Ručinský: "Rozhodnutí NHL olympiádu degraduje! Nebude ani jako mistrovství světa" 

Connor McDavid: Nedokážu si představit, že by na olympiádě měli chybět nejlepší hokejisté světa. Na 100% by tam měli být. 

Brandon Prust: „Způsob, jak zničit hokej ještě více, Gary." apeloval bývalý hráč Montrealu na vedení NHL. 

Carey Price: „Vítám každou šanci ukázat se před celým světem. My v Kanadě jsme hrdí na reprezentování své země a nemít teď tuto možnost beru jako opravdu velké zklamání," 

Max Pacioretty: „Jsem maximálně možně zklamaný, do Pchjongčchangu jsme všichni chtěli jet. Bylo by to dobré pro NHL, vlastníky jejích klubů, hráče. Prostě pro každého. Uvidíme, jestli se ještě něco nestane, ale tohle je opravdu extrémně skličující," 

Jonathan Toews: „Myslím, že hráči chtějí jet, myslím, že by to mělo být v zájmu hráčů a ligy. Myslím, že NHL by měla být na olympiádě."

MOV: "Pro hráče, kteří rozhodně na olympijských hrách v Pchjongčchangu hrát chtěli, to je obrovské zklamání," "Rozhodnutí je o to více politováníhodné, že IIHF nabídla NHL stejné podmínky jako při předchozích hrách, kde byly hrazeny náklady na pojištění a cestovné,"

NHLPA: "Jakýkoliv druh nepohodlí, jež může olympiáda způsobit v rozpisu zápasů na příští sezonu, je ale jen malá oběť v porovnání s příležitostí předvést naši hru a naše nejlepší hráče na takto obrovské mezinárodní scéně. A olympiády 2018 a 2022 v Asii jsou příležitostí zcela unikátní. NHL se možná domnívá, že takto trestá MOV nebo hráče, a možná také obě tyto strany, za to, že neudělaly klubovým vlastníkům nějaké smysluplné významné ústupky, aby pak souhlasili s účastí v Pchjongčchangu. Jenže místo toho brání růstu naší hry a zbavují se příležitosti získat další fanoušky po celém světě," 

Hokejový turnaj na hrách v Pchjongčchangu se uskuteční od 10. do 25. února příštího roku. Češi v něm v základní skupině A narazí na Kanadu, Švýcarsko a domácí reprezentaci.

301 4