Česká republika - mistr světa v malém fotbale
Foto: facebook.com/minifootballcom

Malý fotbal: Cesta českého týmu mistrovstvím světa aneb Vyhráli jsme srdcem

Česká republika - mistr světa v malém fotbale

Česká reprezentace patřila mezi kandidáty na celkové vítězství na mistrovství světa. Přesto byl styl, kterým si došla pro zlaté medaile, neuvěřitelný! Pojďme se na celé české dobrodružství v Tunisku podívat podrobněji.

Česká republika - mistr světa v malém fotbale Zdroj: facebook.com/minifootballcom

Do Tuniska bez hlavního trenéra

Druhé mistrovství světa v malé kopané se konalo od 6. do 15. října v tuniském Nabeulu. Na světovém šampionátu se objevilo celkem 24 reprezentací. Včetně fotbalových zemí se na turnaji objevily i státy, jež nejsou sportovním světem vnímány jako země fotbalové. Na stadionu v Nabeulu si tak zahráli i hráči Somálska, Libye, Guatemaly či Iráku.

Český tým přicestoval do Tuniska bez hlavního trenéra Radka Pokorného, který se šampionátu nezúčastnil ze zdravotních důvodů. Koučování se  tak ujal asistent Stanislav Bejda a generální manažer Luděk Zelenka. Všechny zápasy národního celku odvysílala Česká televize na stanici ČT Sport. Komentování se ujal Pavel Čapek, s nímž spolukomentoval právě generální manažer Zelenka. Bohužel byl pro Českou republiku vždy vyhrazen až poslední čas v hracího dne. Zápasy se tak většinou hrály až po 22. hodině a divácká kulisa tedy nebyla taková, jakou by si český tým zasloužil. Výjimkou byl pouze jeden zápas - finále.

Nominace reprezentace České republiky v malém fotbale - MS Tunisko 2017:

1             Jaroslav Bellada (g)               Holosmetky / Praha
2             Jan Rosůlek                       FC Laguna / Pardubice
3             Jiří Novák                          Restaurace U Pecků / Praha
4             Tomáš Režný                     Gamblers / Most
5             Michal Uhlíř                       Santa Dominica / Praha
6             František Hakl                   Úterní hosté / Praha
7             Daniel Kavka                     Sedmik Some / Jihlava
8             Patrik Levčík                     BKMK Werbedesign / Brno
9             Ondřej Paděra                   Sadros Boskovice / Blanensko
10           Jakub Polák                       Gamblers / Most
11           Stanislav Mařík                  Santa Dominica / Praha
12           Jan Koudelka                     Viktoria Suchý / Blanensko
13           Michal Salák                      Restaurace U Pecků / Praha
14           Tomáš Kounovský              Smutný potápěči / Praha
20           Ondřej Bíro (g)                         Gamblers / Most

Realizační tým:

Luděk Zelenka                                  Generální manažer
Radek Pokorný                                 Trenér
Stanislav Bejda                                 Asistent trenéra
Jakub Štefek                                     Vedoucí / Trenér brankářů / Media
Petr Pícha                                        Technický manažer
Jakub Lang                                       Fyzioterapeut

Kompletní program Mistrovství světa v malém fotbale 2017 Zdroj: facebook.com/AsociaceMalehoFotbaluCeskeRepubliky

Ve skupině smrti?

Los základních skupin mistrovství světa v malém fotbale určil České republice tyto týmy: Francii, Austrálii a Argentinu. Mnoho fotbalových odborníků, novinářů i samotných členů národního týmu považovalo skupinu A za skupinu smrti. „Musíme si uvědomit, že nás čeká opravdu skupina smrti, všichni, kteří říkají, že to tak není, tomu tolik nerozumí. Francouzi mají nabouchané sponzory, což šlo vidět i v Brně, udělali progres jako hrom, mají pravidelné tréninky, kempy. S Argentinou budou patřit mezi černé koně turnaje. Skupina bude opravdu těžká, samozřejmě však chceme na turnaji hrát sedm zápasů,“ vyhlížel cestu do bojů o medaile trenér gólmanů Jakub Štefek.

Prvním soupeřem stříbrných fotbalistů z letošního Eura byla Francie. Se "zemí galského kohouta" si Češi poradili snadno. Francie patří k zemím, které se v malém fotbale konstantně zlepšují. Disponují také velkým sponzorským zázemím. Nic z toho však nebylo jejím hráčům platné. Češi vyhráli rozdílem třídy - 7:0. „Je to skvělý vstup (do turnaje pozn. redakce), samozřejmě naši hráči šli do zápasu s velkou pokorou, protože jsme měli z Francie respekt, který se ukázal jako oprávněný, Francouzi jsou skvělí na míči,“ upozornil Zelenka.

Už ve druhém skupinovém zápase proti Austrálii si český výběr pojistil postup ze skupiny. Fotbalistům z nejmenšího světadílu nadělil pomyslného "bůra". Kaňkou byl pouze jeden inkasovaný gól. Jednalo se o první a zároveň poslední obdrženou branku, kterou Češi v první fázi mistrovství světa dostali.

Třetí zápas měl být pro národní mužstvo zlatým hřebem základní skupiny. Vždyť Argentina byla také považována za velkého favorita turnaje. Ovšem po dvou zápasech čněl na jejich kontě nulový bodový stav, problémy trápily Jihoameričany zejména v ofenzivním snažení. Rozpoložení sil byl následovné: aby Argentina měla šanci na postup z třetí pozice, musela Českou republiku porazit vysokým rozdílem a zároveň doufat, že zápas mezi Francií a Austrálií neskončí remízou. Jenomže Argentina v duelu totálně propadla a čeští fotbalisté si v "exhibičním" utkání poradili s Jihoameričany vysoko 10:0. Ani eventuální výhra by však Argentině nepomohla. Druhý zápas ve skupině totiž skončil remízou a tak zůstala bez bodu. Základní skupinu ukončila Česká republika se skóre 22:1! Cesta do osmifinále byla volná...

Konečná tabulka základní skupiny A

1. Česká republika          3             3             0             0             9

2. Austrálie                        3             1             1             1             4

3. Francie                          3             1             1             1             4

4. Argentina                       3             0             0             3             0

Zdroj: facebook.com/minifootballcom

Zlatý triumf

V prvním vyřazovacím zápase narazili svěřenci Radka Pokorného na další jihoamerický celek - Brazílii. Češi jí chtěli oplatit porážku z minulého mistrovství světa z roku 2015. Ve čtvrtfinále turnaje v USA padli tenkrát národní fotbalisté 3:7. Technicky dobře vybavené Brazilce jsme po velmi koncentrovaném výkonu porazili 3:1. Tým zdobil zejména týmový duch, nikoliv individuální výkony jednotlivých hráčů.

Po vyřazení Brazílie čekal na české fotbalisty národní tým Maďarska. Jemu vrátili Češi  prohru 0:1 z úvodního utkání červnového evropského šampionátu v Brně. „Skvělá práce od kluků, zodpovědný přístup, kompaktní tým, asi bych se opakoval s hodnoceními z minulých zápasů, každopádně je to skvělé,“ rozplýval se český generální manažer Luděk Zelenka. Výsledek zápasu 1:0 byl střelecky nejslabším projevem národního týmu. Medailová pozice tak byla téměř jistotou.

Česká reprezentace se raduje z postupu do semifinále světového šampionátu Zdroj: facebook.com/AsociaceMalehoFotbaluCeskeRepubliky Článek Malý fotbal: Čeští hráči porazili Mexiko a radují se z titulu mistrů světa! Malý fotbal: Čeští hráči porazili Mexiko a radují se z titulu mistrů světa! Poslední, nejdůležitější zápas na mistrovství světa zvádla Česká republika na jedničku! S Mexikem se sice nejednalo o jednoduchý zápas, ale i přes perfektní výkon brankáře Bíry jsme středoamerický celek zdolali 3:0! Do semifinále světového šampionátu. které proti sobě svedlo dva evropské týmy, se včetně České republiky probojovalo Španělsko, Senegal a Mexiko. Češi se, jako v každém zápase MS, ujali vedení. Ovšem poprvé na šampionátu zažili pocit, kdy se soupeři podařilo vyrovnat. To však české fotbalisty nepoložilo. Dvěma góly zvrátili stav na svou stranu a na konci duelu slavili výsledek 3:1.  „Španělé jsou menší kluci, mají nízko těžiště a jsou hlavně hodně rychlí, zatímco na našich už je vidět únava, trošku tahají nohy. Není tam život a lehkost v kontrastu s rychlým španělským fotbalem. Španělé jsou stejně jako Mexičané pořád rychlí a mají velkou výhodu,“ uznal Zelenka. Do finále se také probojovalo Mexiko, které si stejným výsledkem poradilo se Senegalem. Reportáž z těžkého finálového zápasu naleznete ZDE.

Týmový výkon a gólmanské finále

Po celý turnaj zdobil Čechy týmový duch, soudržnost a vzájemná podpora. V každém zápase vyzařoval celek pozitivní energií a dobrou náladou, která se každým utkáním zvětšovala. Amatérští hráči dokázali překonat mnohem kvalitnější a zkušenější týmy, které disponují většími rozpočty, lukrativnějšími smlouvami i lepšími sponzory. České kopané tak dělá malý fotbal momentálně lepší reklamu než seniorská fotbalová reprezentace.

Ale abychom nezmiňovali pouze kolektivní hru, je nutno vyzdvihnout i jednotlivé hráče. V poli se dařilo vesměs každému, v jednom zápase se zaskvěl Jan Koudelka, v dalším zase Michal Salák,  a tak bychom mohli pokračovat. To, že žádný hráč přiliš nevyčníval, dokazuje i listina střelců:

Tabulka střelců českého týmu:

Koudelka, Salák, Mařík 4

Hakl, Kounovský, Paděra, Levčík 3

Polák, Kavka 2

Z individuálních výkonů ale stojí za zmínku ten brankáře Ondřeje Bíry ve finále proti Mexiku. Česká republika sice vedla 2:0, Mexičané však národní tým celý druhý poločas tlačili a dostávali se do nebezpečných situací. Český gólman však nedal svými parádními zákroky Mexiku důvod ke gólové radosti.

Zdroj: facebook.com/AsociaceMalehoFotbaluCeskeRepubliky

V malém fotbale můžeme rok 2017 hodnotit jako velice úspěšný. Po stříbru z domácího mistrovství Evropy přidali čeští fotbalisté také zlato z mistrovství světa!

490 0