Pražský smečař Jan Svoboda

Čeští volejbalisté jdou za úspěchem. Jsou blízko postupu

České volejbalistky se v závěrečném utkání skupiny B Zlaté evropské ligy s domácím Slovenskem nikterak nepáraly a vyhrály 3:0. Svěřenkyně trenéra Jannise Athanasopulose tak postupují do semifinále. Svůj předposlední zápas skupiny C zvládli výtečně i čeští muži.

Nad domácími Finy zvítězili po skvělém výkonu 3:0 po setech 25:17, 25:21 a 25:17 a přiblížili se účasti ve Final Four.

V prvním setu Slovenky marně hledaly rytmus. Češky výborně útočily i blokovaly, při podání Magdalény Jehlářové odskočily na 16:5. Po drtivém nástupu lehce povolily, přesto vyhrály sadu desetibodovým rozdílem 25:15.

Také ve druhé sadě Slovenky ve federálním derby pomáhaly soupeřkám vlastními zaváháními. Hostující hráčky odskočily na 11:5, a i když se domácí volejbalistky postupně zlepšily v obraně, vyhrál český tým s přehledem 25:20.

Třetí set byl nejdramatičtější. Postupně se rozehrála slovenská univerzálka Karin Šunderlíková, která se vrací po zranění. Naopak se zadrhl český útok a Slovenky zhruba v polovině setu vedly o tři body. Pak řecký kouč české reprezentace poslal na hřiště druhou nahrávačku Květu Grabovskou, která uklidnila hru a pomohla ke zvratu. Při jejím podání Češky v koncovce odskočily na čtyřbodový rozdíl a nakonec vyhrály 25:19. Zápas symbolicky ukončily blokem do hlavy Šunderlíkové.

Právě blok byla velmi silná činnost českého týmu, jehož členky zaznamenaly 18 bodových bloků. I díky tomu byla nejproduktivnější hráčkou nezvykle blokařka Jehlářová, která zapsala 13 bodů.

"Zápas byl mnohem těžší, než to vypadá. Výsledek je 3:0, ale hodně jsme se na něj nadřely. Jsme moc rády, že jsme to zvládly za tři body a ve třech setech," řekla v nahrávce pro média Jehlářová.

Trenér Athanasopulos ocenil, že i mladý český tým dokázal zvítězit. "Ve třetím setu nás Slovenky zatlačily, ale na konci jsme byli velmi koncentrovaní a velmi agresivní. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," poznamenal.

Semifinále by se mělo uskutečnit 24. června. Reprezentantky nyní dostanou pár dnů volna a znovu se sejdou v neděli.

Slovensko – Česko 0:3 (-15, -20, -19)
Rozhodčí: Jovčev (Bulh.), Tiršel (SR). Čas: 82 min. Diváci: 600.

Sestava a body Česka: Mlejnková 9, Koulisiani 9, Orvošová 10, Bukovská 11, Jehlářová 13, Pelikánová 2, libero Digrinová - Brancuská 1, Grabovská, Kalhousová. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Slovenska: Šepeľová 11, K. Fričová a Šunderlíková po 6.

Čeští volejbalisté mohli mít postup zajištěný už po výhře nad Finskem, leč Estonci na Slovensku otočili zápas ze stavu 0:2 na sety, v páté sadě odvrátili dva mečboly a vyhráli ji 19:17. Tím se udrželi ve hře o postup. Českému týmu ale k jistotě stačí bod ze sobotního závěrečného duelu na Slovensku.

Zatímco na konci května ve Zlíně Češi udolali finský celek až v pětisetové bitvě, tentokrát od začátku diktovali tempo. Na rozdíl od víkendového prohraného duelu s Estonskem hráli výborně i pod taktovkou mladého nahrávače Jiřího Srba.

"Po prohře v Estonsku byl šampon a kluci si to vzali k srdci. Dneska jsme byli nejenom agresivní, ale byli jsme i chytří. Z naší strany perfektní zápas," ocenil trenér české reprezentace Jiří Novák.

Jeho svěřencům se dařilo ve všech herních činnostech. V prvním setu odskočili na 15:8 a nepřipustili pochybnosti. "Začali jsme dobře na servisu, dobře na příjmu a i na útoku se nám dařilo. Bylo to úplně jiné utkání, než jsme odehráli v Estonsku," poznamenal univerzál Marek Šotola, který byl s 20 body nejproduktivnějším hráčem dnešního duelu.

Nejvyrovnanější byla druhá sada, v níž domácí zpočátku vzdorovali. Za stavu 8:6 z jejich pohledu ale přišla tříbodová česká šňůra a vyrovnaný průběh definitivně zlomil trhák hostů na 17:13. Třetí set pak potvrdil tříbodový zisk pro Česko. "Myslím, že dneska to bylo hrozně důležité vítězství proti Finsku, protože jsme u nich doma. Byli jsme na to dobře připravení v hlavách a zvládli jsme to společně jako tým," řekl Šotola.

Čeští volejbalisté, kteří obhajují triumf ve Zlaté evropské lize, vyhráli čtvrtý z pěti zápasů a ve skupině C mají 11 bodů. Estonci získali o tři body méně a na závěr je čeká duel ve Finsku.

Finsko – Česko 0:3 (-17, -21, -17)
Rozhodčí: Jankovič (Srb.), Oravainen (Fin.). Čas: 76 min. Diváci: 1610.

Sestava a body ČR: Licek 10, Zajíček 3, Šotola 20, Vašina 14, Polák 4, Srb 2, libero Moník - Indra, Bryknar, Benda. Trenér: Novák.

Nejvíce bodů Finska: Jokela 12, Hänninen 9, Leinonen 7.

Zdroj: Česká televize - Sport

Autor: Jan Linha