Česká biatlonistka Gabriela Koukalová
Foto: www.facebook.com/GabrielaKoukalova

V čem spočívá podstata zranění Gabriely Koukalové a kdy bude moci opět závodit?

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová

Problémy Gabriely Koukalové stále nezmizely a česká hvězda s velkou pravděpodobností přijde o začátek sezóny. I tak se biatlonistka nevzdává a snaží se zapojovat do tréninku. Pro Gábinu je také nesmírně důležité soustředit se na každou pozitivní zprávu, i když těch v poslední době moc není.

To, že prakticky celé léto nemohla pořádně trénovat a neustále trpí silnými bolestmi, není pro biatlonové fanoušky žádná novinka. Již nyní je jisté, že mistryně světa Gabriela Koukalová zmešká start sezóny a v ohrožení je i její start na olympiádě. Kromě problémů se svaly se ovšem musí Gábina potýkat i s psychikou, která dostává pořádně zabrat. Sama závodnice prohlásila, že o olympiádě nechce v aktuální situaci vůbec přemýšlet. „K ničemu se zatím nemohu upínat. Vím jen, že na to nejsem v danou chvíli vůbec fyzicky připravena."

Pro Gábinu je momentálně nesmírně důležité zaměřit se na každou pozitivní zprávu. Minulý týden se jí stal odjezd spolu s českou reprezentací na soustředění do Finska. Můžu jen říct, že se dělá maximum pro to, aby byla připravená na sezonu nebo na její část," sdělil šéftenér reprezentace Ondřej Rybář před odletem Koukalové. Bohužel ještě tentýž den Gabriela potvrdila, že začátek sezóny určitě nestihne. „Je mi jasné, že nestihnu úplně začátek sezony, ale pořád moje myšlenky směřují k olympiádě. Doufám, že budu schopná se tam předvést ve formě," snažila se zůstat i přes všechny útrapy optimistická. 

Nyní se Gabriela stejně jako osmnáct dalších biatlonistů připravuje ve finském středisku Imatra, kde trénují na čtyřkilometrovém okruhu s navazeným sněhem. „Žádné závodní tempo to není. Pozitivní je, že Gábina je na sněhu a může na lyžích bruslit. Trénuje sice přes bolest a v nižší intenzitě, ale už s námi vydrží až do konce tréninku. Což je posun oproti předchozím týdnům, kdy na lyže vůbec nemohla stoupnout." 

I přes veškeré komplikace Gabriela ukázala, že je bojovnice, a když nemůže trénovat na lyžích, pečlivě piluje střelbu. „Střelbu rozhodně nezanedbávala. I nuly tam teď padají," řekl Ondřej Rybář. Ten se musel během léta vypořádat s velmi nepříjemnou situací. Kromě Koukalové měli zdravotní problémy i medailista z posledního mistrovství světa Ondřej Moravec a Eva Puskarčíková. Adam Václavík zase během jednoho z tréninků nešťastně upadl a zlomil si nohu.

Fyzioterapeut týmu Roman Karpíšek pozorně Gabrielu sleduje a osvětluje, v čem její problém vězí. Podle něj měla Koukalová to napětí usazené v nohách již delší dobu a projevilo se to až po jarním odpočinku, když začala nohu opět zatěžovat. Zároveň také dodává, že na její problémy mohou působit i okolní vlivy nebo podvědomí. Postup léčby pak Karpíšek spolu s Rybářem konzultovali se špičkovými ortopedy. Ti se na postupu léčby shodli s profesorem Pavlem Kolářem. Podle nich není operativní zákrok řešení a bolesti nezmizí ani za úplného vysazení tréninku. Koukalová se tak v rámci možností zapojuje do tréninku, jehož intenzita je ovšem mnohem nižší, než u reprezentačních kolegyň Gabriely. Kromě tréninku Koukalová každý den tráví minimálně hodinu důkladnou rehabilitací, kterou tvoří kompenzační cvičení po tréninku nebo terapie s přístroji. 

Roman Karpíšek předpokládá, že by Koukalová mohla naskočit do kolotoče Světového poháru během třetí kola francouzském Annecy, a je přesvědčen, že se Gabriela představí na olympiádě i kdyby bolesti zcela nezmizely. 

702 103