Česká biatlonistka Gabriela Koukalová při sprintu SP v Novém Městě 2016
Foto: www.wintersportsworld.sk

"Šest měsíců bolestí je hodně. Musíte věřit" říká biatlonistka Koukalová

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová při sprintu SP v Novém Městě 2016

Gabriela Koukalová sice odcestovala spolu s českou reprezentací na první kolo Světového poháru do švédského Östersundu, ovšem v dosti netypické roli - jako divák a maskot týmu.

Bohužel problémy Gabriely Koukalové se přes veškerou snahu nelepší a česká hvězda stále nemůže závodit. Přesto ji diváci mohou vidět spolu s dalšími reprezentanty na prvním kole SP ve Švédsku. Koukalová totiž plní roli fanouška. 

Gabriela i přes nemožnost účastnit se závodů poctivě trénuje, jak jí nohy dovolí a zkouší bolest překonat i pomocí psychiky, která je nesmírně důležitá. Věří, že když uvidí kolem sebe známé tváře z řad zahraničních závodníků a přátel a dostane se do koloběhu závodů, pomůže jí to. „Opravdu jako v sobě vymáčknu ještě nějakou tu ještě větší chuť, než jsem měla doteď a že se to třeba podaří všechno směrem k olympiádě nějak ještě zachytit," uvedla Koukalová v rozhovoru pro ČT sport.

Optimismus je třeba hledat v každé maličkosti, což Gabriela dobře ví a svou novou roli proto nebere negativně, naopak si ji užívá. Před pár dny třeba provedla fanoušky servisním kamionem, který si český tým pořídil za čtyři miliony. A ani během samotných závodů rozhodně nezahálí. Své kolegy podél trati hlasitě podporuje a je připravena kdykoliv podat některému z nich hůlku, pokud by vyklouzla. 

Jako pozitivní zpráva se dá rozhodně brát, že při pátečním tréninku vydržela Koukalová na trati mnohem déle, než se dostavily silnější bolesti, kvůli nimž musela změnit techniku, jinak by podle svých slov nezvládla uběhnout ani kilometr. Kromě tréninku v omezené zátěži se věnuje i rehabilitačním cvičením a zkouší nejrůznější metody, od sauny, až po kryoterapii. Koukalová se snaží využít i přesvědčovací pokusy. „Mám vás tak ráda, prosím, ještě mi chvíli poslužte," prosí své nohy a doufá, že její podvědomí zareaguje a odstraní alespoň část bolesti.

Podobné problémy řešil i cyklista Leopold König, který se Koukalové nedávno ozval s nabídkou předání svých rad a tipů, jak bolest zmírnit. Pravdou ovšem je, že tato situace se stala i před osmi lety. Gabriela pak musela po čtyřech závodech ukončit celou sezónu, což vzhledem k olympiádě pochopitelně nyní nechce. „Občas už moc optimistická nejsem. Už to trvá vážně dlouho a ta má lýtka se pořád moc nelepší. Šest měsíců bolestí, to je drsné. Kdybych si tu nohu zlomila, měla bych jasnou vidinu, že zhruba za dva měsíce budu zase jezdit. Jenže tohle zranění se vleče a vleče. Je to hodně těžké," uvedla Koukalová pro MF Dnes, ale dodala, že vzdávat se ještě nechce. „Musíte věřit a mít jasný cíl."

416 188