Český biatlonista Michal Šlesingr
Foto: https://www.facebook.com/biatlon.cz / Petr Slavík

Šest biatlonistů mají jistou nominaci na olympiádu. Trenéři nominovali další dvojici

Český biatlonista Michal Šlesingr

Již minulý týden mělo svou nominaci jistou kvarteto Vítková, Puskarčíková, Moravec a Krčmář. Nyní k nim přibyla Jessica Jislová a Michal Šlesingr. Mezi biatlonistkami zbývají tedy tři místa, respektive dvě, protože svou účast má podle mnohých jistou i Markéta Davidová. Trojici mužů doplní ještě dva biatlonisté.

Mezi ženami dokázaly vybojovat účast v Pyeongchangu Veronika Vítková a Eva Puskarčíková, které pravidelně bojují o umístění v elitní desítce Světového poháru a dokazují, že i při absenci Gabriely Koukalové dokáží držet český biatlon na vysoké úrovni.

Nyní k nim přibyla Jessica Jislová, jež skoro v každém závodě bojuje o body do hodnocení Světového poháru a již několikrát na ně dosáhla. Není proto divu, že šéftrenér Ondřej Rybář nominoval i ji. Více než devadesáti procentní šanci má mladičká Markéta Davidová, jež v aktuální SP jezdí především štafetové závody, kde podává slušné výkony. „Lepší holky, než tady běžely štafetu, momentálně nemáme," prohlásil o sobotním štafetovém závodě trenér ženského týmu Zdeněk Vítek. Češky v něm obsadily šestou příčku.

Zbývají tedy dvě místa. O účast si při vytrvalostním závodě výrazně řekla Veronika Zvařičová, jež se do "áčkové reprezentace" vrátila po dlouhé době, kdy léčila zranění a následky po vážné nehodě. Při prvních závodech sice Verča na body nedosáhla, ale při čtvrtečním závodě vybojovala 32. místo a promluvila do bojů o olympiádu. Kromě ní se o olympiádu pere ještě Lea Johanedisová, která sice zažila poslední Olympijské hry v Sochi, ale pouze v roli diváka. Do žádného závodu nominována nebyla. 

Třetí adeptkou je Lucie Charvátová, jež se ale potýká především se slabou střeleckou formou. Při běhu sice tato česká biatlonistka nijak neztrácí, ale střelba je už několik sezón její výraznou slabinou. A v letošní sezóně zatím Charvátová marně bojuje o body do celkového hodnocení SP. Často končí vinou špatné střelby na chvostu startovního pole.

Michala Krčmáře a Ondru Moravce, jenž měli svou účast jistou už minulý týden, nyní doplnil zásluhou dvou osmých míst Michal Šlesingr. Šlesingr po Vánocích musel vynechat závody v Oberhofu, ale právě tato pauza mu pomohla a během pátého kola SP v Ruhpoldingu si český mazák vedl výborně.

Pět biatlonistů můžou trenéři nominovat a tři místa jsou již jistá. Zbývají tedy dvě místa, na které je ovšem pět adeptů. Bez šance jistě není bronzový medailista z minulých ZOH Jaroslav Soukup, jenž sice nevstoupil do sezóny ideálně, ale během SP v Oberhofu dokázal vybojovat 25. místo ve sprintu. Do dalších závodů už ale Soukup vinou nemoci nezasáhl.

Dalším adeptem je Tomáš Krupčík. Ten už v této sezóně zažil radost ze zisků bodů ve SP. Navíc jeho běžecká forma jde stále nahoru. Ovšem na druhou stranu, Krupčík občas podává dost nevyrovnané výkony. Na své body zatím čeká Adam Václavík, který si během přípravy zlomil nohu. Václavík bez větších problémů dokáže správně zasahovat terče při položkách v leže, mnohem horší je to ale u stojky. Během sprintu v Oberhofu si šanci na slušné umístnění odstřelil právě na stojce, kde minul hned čtyři terče.

O nominaci se perou ještě dvaadvacetiletý Ondřej Hošek a také Lukáš Kristejn. První jmenovaný zažil během minulého kola v Oberhofu premiérový start v SP. Bohužel v nepovedeném štafetovém závodě, z něhož byli Češi stejně jako mnozí další staženi a závod tak nedokončili. Hošek je stejně jako Šlesingr silovým typem biatlonisty a tvrdší povrch mu sedí. Při záběrech hůlkami využívá svých silných paží z vodního slalomu, kterému se mnoho let věnoval. Kristejna čeká během dalšího kola SP v italské Anterslevě premiéra. Trenéři ho do "áčka" nominovali po povedených výkonech v nižším IBU CUPu (ve vytrvalostním závodě německém Arberu vybojoval páté místo).

655 116