Gabriela Koukalová
Foto: facebook.com/biatlon.cz

Koukalová: Proč chci olympiádu bez Ruska?

Gabriela Koukalová

Nejúspěšnější česká biatlonistka Gabriela Koukalová sice kvůli problémům s lýtky stále nemůže naskočit naplno do tréninku, ale sama podporuje nejen české biatlonisty jak přímo v dění světového poháru, tak prostřednictvím sociálních sítí.

V pondělním příspěvku na sociální síti facebook se osmadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou rozepsala a pokusila odpovědět na některé dotazy fanoušků i novinářů.

"Můj tým nemá vždy radost z toho, co sem napíšu. Někdo to možná může označit i za "marketingovou chybu", ale já tu nejsem od toho, abych se všem zavděčila a házela jen úsměvy," popsala Koukalová, proč často komentuje sportovní dění pomocí internetu. Sama proti Rusům nic nemá, má tam mnoho přátel a za svoji kariéru tam potkala mnoho skvělých lidí. Problém je podle ní v organizovaném systému dopování. "Jde o to, že napříč mnoha sporty se prokázal doping Rusům nejen na hrách v Soči, ale i v atletice a mnoha dalších letních či zimních sportech."

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová Zdroj: www.facebook.com/GabrielaKoukalova

Podle jejich slov měl český tým podežření na doping Rusů, jenže bez důkazů dlouho na nikoho neukazoval. "Ale teď už je těch důkazů víc než dost. Přicházejí pravidelně. A jsou to důkazy, ne pouhé domněnky," dodává. 

"Prokazatelně se manipulovalo se vzorky moči a krve. V několika ženských vzorcích moči se našlo mužské DNA, v dalších příměs soli v takové koncentraci, které není lidské tělo za žádných okolností schopné vyprodukovat. A také nezapomínejme na zničení tisíců vzorků jen pár hodin předtím, než si je měla vyzvednout nezávislá komise složená z odborníků z celého světa," napsala Koukalová na svůj Facebook.

Zároveň si ale nemyslí, že za systematickým dopováním by byli sami sportovci. Jde o systém. O to víc ji štve, že zatím Rusko nevydalo žádné oficiální stanovisko k množícím se dopingovým prohřeškům. "Dělají, že se nic neděje, že je to vše politický komplot a že jsou nevinní. A že dopují všichni ostatní. Vážím si všech Rusů, kteří se proti dopingu ozvali a riskují vše, když pomáhají odhalit, co se v Rusku dělo. Je mi líto všech, kteří dopovali nevědomě. Ale nejvíc je mi líto všech čistých sportovců, kteří kvůli podvodům přišli o své úspěchy," pokračuje biatlonistka v nátlaku na Rusko. 

"Cítím jako povinnost dát najevo, že tohle chování není normální a nesmí projít jen tak.," uzavírá Koukalová svůj příspěvek a zároveň očekává, jak se k problému postaví Mezinárodní olympijský výbor, který by měl dnes vydat prohlášení.

Zdroj: Facebook Gabriely Koukalové

438 91