Eva Puskarčíková
Foto: www.facebook.com/Eva-Puskarčíková

Jedenáct biatlonistů pojede na olympiádu. 4 jména jsou jasná. Kdo je doplní?

Eva Puskarčíková

Ačkoliv má Česká republika vyjetých celkem 11 míst na olympiádu do Pyeongchangu, trenéři českých biatlonistů si jsou jisti zatím pouze čtveřicí, která s jistotou na hry odcestuje. Kdo by je však mohl doplnit? Trenérům to stále vrtá hlavou.

Z mužské pětice jsou zatím jasná dvě jména. A sice to bude obhájce dvou individuálních cenných kovů ze Sochi, Ondřej Moravec a také aktuálně majitel nejlepšího umístění českých biatlonistů v letošní sezóně, Michal Krčmář. O zbylé trojici si trenérské složení Ondřej Rybář a Michael Málek zatím není jisto. 

Na další tři místa je více adeptů. Nejblíže je asi Michal Šlesingr, který však se po Vánocích potýkal se zraněným kolenem a musel vynechat závody v Oberhofu. V úvahu připadá také bronzový olympijský medailista Jaroslav Soukup, jenž se vrátil v Oberhofu do SP slušným 25. místem. Ovšem stíhací závod již absolvoval mírně nachlazený a výsledek se mu zopakovat nepovedlo. 

Velké šance má také Tomáš Krupčík, kterému se již letos povedlo také bodovat a vypadá to, že i jeho běžecká forma jde nahoru. Občas však disponuje nevyrovnaností výkonů. Bez bodového přídělu je v letošní sezóně zatím Adam Václavík. Reprezentant, který se vrátil do A-týmu po zlomenině nohy, kterou si přivodil při tréninku ve Francii, se však pere se střelbou ve stoje. V Oberhofu se prezentoval velmi slušným během a ve sprintu držel po položce vleže po jednom trestném okruhu nadějné místo v nejlepší čtyřicítce. Bohužel položkou ve stoje si odstřelil veškeré šance na dobrý výsledek, když minul hned 4 terče. Podobný scénář měl i jeho start na předchozích závodech SP. "Stojka" je zatím Adamovým nepřítelem. 

Pátým do party bojující o start na OH je také Ondřej Hošek. Bývalý vodní slalomář si odbyl premiéru v SP během štafetového závodu v neděli, který však Češi kvůli velmi špatnému počasí a výkonu nedokončili. Hošek se prezentoval velmi povedenými výkony hlavně v IBU Cupu. 

Mezi ženami mají jistou vstupenky pod pět kruhů Veronika Vítková a Eva Puskarčíková, které jasně ukazují, že patří do užší světové špičky, když pravidelně bojují o umístění v elitní desítce. Čerstvé medailistky ze štafetového závodu v Sochi, kterým bronz připadl po diskvalifikaci Rusek, tak drží laťku českého biatlonu pořád na velmi dobré úrovni a s největší pravděpodobností bude tato dvojice základem úspěchu českého biatlonu v Jižní Koreji. 

Na rozdíl od mužů má možnost odjet do Koreje až šest žen. Další čtveřice však také stále není jasná, i když mnohé jsou kvalifikaci velmi blízko. V současné době je nejblíže asi mladičká Markéta Davidová, která se během Vánoc věnovala tréninku a do Oberhofu přijela až na štafetový závod. Vedle ní by měla mít téměř jistý start také Jessica Jislová, jejíž běžecká i střelecká forma jde nahoru, když prakticky v každém závodě bojuje o umístění v bodované čtyřicítce. 

O mnoho hůře jsou na tom Lucie Charvátová a Veronika Zvařičová. První jmenovaná má sice slušnou běžeckou formu, ovšem střelba je jejím nepřítelem již po několik sezón. V letošní sezóně zatím marně bojuje o pozice zajišťující body ve Světovém poháru. Zvařičová, vracející se po těžkém zranění, se prezentovala velmi kvalitními výkony v IBU Cupu, které jí zajistily nominaci do A-týmu. Zatím se prezentovala fanouškům ve dvou sprinterských závodech, kde na bodované příčky nedosáhla. V závodech světového poháru bude mít však další možnost se ukázat hned při další zastávce, jelikož žádná z žen nepředvádí v nižší lize takové výsledky, které by zajistily nominaci na místo některé z "áčkařek".

Před čtyřmi lety byla na hry nominována Lea Johanedisová, ovšem do žádného z klání nezasáhla. Tato varianta však letos nevypadá reálně, jelikož Lea zatím nepředvádí v IBU Cupu výsledky, které by jí vynesly nominaci do A-týmu. 

Největší otazník visí nad Gabrielou Koukalovou. Do žádného závodu v letošní sezóně zatím nezasáhla. Trénuje v omezeném režimu, jelikož problémy s lýtky přetrvávají. Šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář zmínil, že se naskytuje i varianta, kdy by Koukalová odcestovala do Pyeongchangu jako šestá žena. Tedy z pozice náhradnice s možností zapojit se do štafetového závodu. Tato varianta však ještě potvrzena nebyla. 

Koukalová zatím v letošní sezóně nezávodila ani v IBU Cupu, ani v závodech Světového poháru. Informace o její budoucnosti v letošní sezóně by měla vyjít na povrch zhruba v polovině ledna. 

Uvidíme Gábinu na olympiádě?

1091 130