Češky doma v Praze vysoce porazily Švýcarsko

Lvice zahájily kvalifikaci na výbornou

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace na ženské ME 2019 v basketbale, které se bude konat v Srbsku a Lotyšsku. Lvice odehrály první ze tří bloků kvalifikačních skupin a po 2 výhrách se ujaly děleného prvního místa ve skupině G společně s Belgií a mají tak výborně našlápnuto k postupu.

Německo    56:89    Česká republika

V úvodním kvalifikačním zápase vycestovaly Lvice do Saarlouis, kde se utkaly s domácími Němkami. Zápas byl od začátku velice vyrovnaný a celý první poločas se vedení přelévalo ze strany na stranu. Nejvyššího vedení dosáhly Němky v 1. minutě druhé čtvrtiny a to 22:14. Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka však po timeoutu odpověděly šňůrou 12ti bodů a hráčky tak nakonec mohly odejít do šaten za vyrovnaného stavu 36:36.

Do druhého poločasu vstoupily naše basketbalistky lépe a brzy se ujaly lehkého vedení. Němky však vzdorovaly a to až do stavu 52:59. Poté, ale Lvice přepnuly na vyšší level a německé basketbalistky nedokázaly držet krok. Češky v poslední čtvrtině povolily Němkám pouhé 4 body a dokráčely si tak pro první vítězství ve skupině. Za pozitivum lze brát, že do utkání se zapojily všechny hráčky a všechny také dokázaly bodovat. Nejvíce se prosadily Alena Hanušová (21 bodů) a kapitánka týmu Kateřina Elhotová (20 bodů), na dvouciferný počet bodů se dostaly ještě Romana Hejdová (11 bodů), Kia Vaughn a Tereza Pecková (po 10-ti bodech).

„Výhra se nerodila až tak snadno. V prvním poločase jsme byli trošku nervózní. Když jsme nervozitu setřásli, hráli jsme s německým družstvem vyrovnaný zápas. Dnešní zápas nám vyhrála naše dobrá obrana ve druhém poločase.  Počítali jsme s tím, že se zápas nevyhraje hned v první čtvrtině.“ Řekl k utkání trenér českého týmu Štefan Svitek.

Česká republika    62:35    Švýcarsko

Po sobotním vítězství nad Německem bylo další překážkou v cestě na ME 2019 Švýcarsko. Zápas, do kterého kvůli zranění nemohla nastoupit kapitánka Kateřina Elhotová, měl být i přes to pro české hráčky téměř oddechový a neměl nabídnout příliš dramatický průběh. Duel, který se ve středu odehrál v pražské hale Královka, v mnoha ohledech připomínal zápas s Německem.

První poločas v mnohém navázal na úvodní zápas. Celá první půle byla poznamenaná špatnou úspěšností střelby obou celků. O poločasové přestávce na ukazateli skóre svítil výsledek 26:22 pro Českou republiku. Druhý poločas byl opět, stejně jako v Německu, ve znamení lvic, které jej ovládly v poměru 36:13 a dovedly tak zápas k vítěznému konci v poměru 62:35. Nejvíce bodů z českých hráček vsítila sestra nehrající kapitánky Karolína Elhotová (13 bodů), následována Terezou Peckovou (12 bodů). Největší užitečností však dosáhla teprve osmnáctiletá Veronika Voráčková s 6 body, 4 doskoky, 4 asistencemi, 3 zisky a 3 bloky. Svou reprezentační premiéru si odbyly Julia Reisingerová, které se za 8 minut na hřišti povedlo vsítit 5 bodů a také Renata Pudláková.

Na Eurobasket 2019 v Srbsku a Lotyšsku se kromě dvou pořádajících zemí kvalifikuje vždy vítěz z každé z 8 kvalifikačních skupin. Dalších 6 postupových míst připadne 6ti nejlepším reprezentacím, které se umístí ve svých skupinách na 2. místě. Česká republika se v druhém kvalifikačním bloku v polovině února 2018 setká doma nejdříve s Belgií (10.2) a následně pak i s Německem (14.2). Ve zbylých duelech naší základní skupiny G porazila Belgie Švýcarsko (85:56) a poté Německo (103:60). V duelech s Belgií by se tedy mělo rozhodovat, kdo bude přímý postupující a kdo bude muset sledovat tabulku týmů z druhých míst. Postup na ME bude stěžejní, jelikož se na něm budou rozdávat letenky na OH 2020 do Tokya.

Autor: Matěj Smolarčík