Jaromír Bohačík v zápase proti Islandu

Lvi zvládli první krok, na úvod kvalifikace zdolali Island

Česká basketbalová reprezentace úspěšně vstoupila do kvalifikace o Světový pohár 2019. V úvodním zápase porazili naší basketbalisté v Pardubicích Island 89:69. Svou reprezentační premiéru si odbyli Tomáš Vyoral, Viktor Půlpán i Michal Mareš.

V pardubické Tipsport aréně dnes v vstoupili čeští Lvi do boje o Světový pohár (Mistrovství světa) 2019, který se bude konat  v Číně. Dvanáctka vyvolených trenéra Ronena Ginzburka obsahovala i tři nové tváře. Viktor Půlpán z Pardubic a Michal Mareš z USK Praha si odbyli v poslední minutě zápasu svůj premiérový start. Nymburský rozehrávač Tomáš Vyoral dostal v utkání mnohem více času, když odehrál přes 13 minut. V sestavě se objevili také navrátilci do národního týmu Ondřej Balvín, Blake Schilb a Pavel Pumprla, který byl zvolen kapitánem týmu.

Úvod zápasu byl poznamenán nervozitou z obou stran. Češi ztráceli spoustu míčů a Islanďané se zase nemohli trefit za 3 body. Oboustranná nervozita vyústila ve velice nízký stav po první čtvrtině 15:11. V druhé čtvrtině už český tým začal potvrzovat roli favorita, a i díky úspěšné střelbě z dlouhé vzdálenosti vedl v poločase 39:30.

Dle předzápasových prognóz měla být převaha českého týmu především pod košem. Výšková převaha vyznívala jednoznačně v náš prospěch, když nejvyšší hráč Islandu měřil rovné 2 metry. Tuto výhodu dokázal zužitkovat nejlépe 217 centimetrů vysoký pivot Ondřej Balvín. Ten největší rozdíl však byl ve střelbě zpoza tříbodového oblouku. V této statistice čeští basketbalistce jednoznačně přestříleli Islanďany, a to v poměru 9/22 (41%) ku 4/24 (17%).

Druhý poločas i přes vyrovnanou třetí čtvrtinu vyzněl lépe pro české basketbalisty, a ti tak získali v kvalifikaci své první vítězství. Nejvýraznější postavou domácího celku byl Jaromír Bohačík, který zaznamenal 20 bodů při střelbě 7/9. K němu se dále přidali Blake Schilb s 15 body, Martin Kříž s 11 body (střelba 5/5) a Vojtěch Hruban, který svou nepovedenou střelbu (2/10) vynahradil osmi asistencemi. Nejlepším hráčem Islandu byl s 29 body Hermannsson.

Příští zápas čeká národní tým již v pondělí v 17:30 ve Finsku. Finové dnes v druhém utkání naší kvalifikační skupiny přehráli Bulhary 82:80. Evropské části kvalifikace se účastní 32 týmů rozdělených do osmi skupin po čtyřech týmech. Na Světový pohár postoupí přímo vítěz skupiny a 6 nejlepších týmů z druhých pozic.

Autor: Matěj Smolarčík