Český národní basketbalový tým

Drama v Bulharsku rozhodli češi až v závěru, zvítězili 78:76

V době, kdy si český fanoušek může užívat finišující zimní olympijské hry v Pchjongčangu, se o pozornost hlásí i jiné sporty. Minulý víkend se rozeběhla nejvyšší fotbalová liga a tento víkend se o slovo přihlásili i basketbalisté. Česká basketbalová reprezentace vstoupila v Bulharsku do 2. fáze úvodní části kvalifikace na Světový pohár 2019.

Čeští basketbalisté měli lepší vstup do utkání než domácí Bulhaři. Chytl se především Jaromír Boháčík, který během úvodní čtvrtiny proměnil všechny 3 své tříbodové střely a zajistil tak reprezentačnímu týmu vedení 20:17 po první části.

I nástup do druhé čtvrtiny vyšel lépe Čechům, kteří se rychle dostali do vedení 25:17. Poté však přišla zlepšená hra Bulharů a polevení hostujících v obraně. Po šňůře 14 bodů v řadě se tak dostalo Bulharsko do vedení. Do šaten pak hráči šli po závěrečném koši Martina Kříže za stavu 48:37 pro Bulharsko.

Do 3. části nastoupili čeští basketbalisté se zlepšenou obranou a během celé čtvrtiny nedovolili bulharskému týmu jedinou trojku (střelba 7/0). Zlepšení přišlo i v ofenzívě a český výběr tak stáhl vedení Bulharů na rozdíl jednoho koše. Do poslední fáze hry nastupovaly týmy za stavu 56:54.

Čtvrtá čtvrtina přinesla vyrovnanou a dramatickou bitvu až do konce. Oba týmy střílely s velkou úspěšností zpoza třibodového oblouku. Blake Schilb se dokonce blýskl tzv. 4-point-play, tedy trojkou s faulem, a následně proměněným trestným hodem.

Do závěrečných dvou minut se šlo za stavu 73:73. Po trestných hodech Balvína a Valkinova byl stav minutu před koncem 74:74. Úspěšnou střelou 19 vteřin do závěrečného hvizdu strhl vedení na českou stranu Blake Schilb, následovala pouze jedna úspěšná šestka Yaneva. Vedení o 3 body pak zajistil svými 2 úspěšnými trestnými hody skvěle hrající Jaromír Bohačík.

Poté co Šiřina fauloval 2 vteřiny před koncem Stanimira Marinova, šel Marinov na trestné hody. Proměnil první, druhý nahodil. Bulharům se podařilo míč doskočit, ale Bost minul střelu, kterou by poslal utkání do prodloužení, a Češi tak zvítězili 78:76. Zároveň si tak upevnili prozatimní 1. místo ve skupině.

Nejlepším střelcem českého týmu byl s 24 body Jaromír Bohačík. Pod oběma koši kraloval Ondřej Balvín, který zaznamenal 10 doskoků a přidal i 9 bodů a 2 bloky. Dále se výrazněji prosadili ještě Blake Schilb s 13 body a Tomáš Vyoral s 8 body. Nejvíce bodů z bulharského týmu vstřelil Stanimir Marinov (15), následován Bostem a Pavlem Marinovem, kteří vsítili shodně po 13 bodech.