Modernizace sportů a jednotlivých disciplín tak, aby přílákaly více fanoušků. To je úkolem mnoha sportovních federací v několika posledních letech. Nyní se dostává řada i na jednu z nejtradičnějších atletických disciplín - desetiboj.
Již dnes odstartoval mítink v rakouském Götzisu, který má již dlouholetou tradici. Každoročně se na něj sjíždí ti nejlepší desetibojaři světa, aby na úvod sezóny otestovali svoji formu a žároveň se pokusuli splnit limit na vrcholnou akci sezóny, kterou je letos mistrovství světa v Londýně. Na startu nechybí ani česká čtveřice Adam Helcelet, Jiří Sýkora, Marek Lukáš a Kateřina Cachová. Jan Doležal naopak svůj start kvůli bolavé achilovce na poslední chvíli zrušil.
Před samotným mítinkem však přišla ze strany IAAF zajímavá myšlenka o tom, jak pro diváky ještě více disciplínu desetiboj zatraktivnit.
Slyšeli jste o Gundersenově metodě? Pokud ano, zajisté to nebylo v atletice. Prozatím. S touto metodou se můžeme setkat například v běžeckém lyžování, severské kombinaci nebo i moderním pětiboji. Závodníci sbírají body v jednotlivých disciplínách, přičemž do té poslední, která se musí konat na dosažený čas, se body závodníků přepočítají na čas a ti tak startují do závěrečné disciplíny v reálných intervalech. Je to atraktivní jak pro diváky a zároveň nápomocné pro závodníky. Pokud závodník útočí na pozici před sebou, vidí, jak daleko je jeho soupeř vzdálen a dle toho si může rozmyslet útok či rozvrhnout síly.
V atletice jsme se s touto metodou ještě nesetkali, ovšem co není, může být. Ze sídla IAAF zaznělo, že právě tato metoda by se mohla začít používat v desetiboji pro závěrečnou disciplínu - běh na 1.500 metrů.
V čem by to pomohlo? Jak závodníci, tak i trenéři a především diváci by měli absolutní přehled o tom, co se na trati děje. Nemuselo by se tak čekat na bodový přepočet, ale rovnou by se vědělo, kdo na které pozici skončil.
Tuto novinku vítá také aktuálně nejlepší českýý desetibojař Adam Helcelet. "Je to zajímavá myšlenka a určitě divácky atraktivní. Já bych to zkusil" prohlásil dvanáctý muž olympiády v Riu.
A co vy? Přivítali byste tuto inovaci v desetibojařských kláních?