Stalo se to, co očekával jen málokdo. I přesto, že Bolt letos svými časy nezářil, dalo se očekávat, že ve finále se vybičuje opět ke zlatu. Bohužel na to ale nestačil a vybojoval "pouze" bronz.
Usian Bolt nečekaně poražen
Jamajská sprinterská hvězda je pravděpodobně závodník, kterému každý fanoušek přeje vítězství a nikdo nechce, aby prohrál. Bohužel miláček londýnského publika odešel ze stovky poražen. A to dokonce dvakrát. Nejdříve Bolt prohrál semifinálový běh s Američanem Colemanem o jedinou setinu. Ovšem tento závod doprovázel obrovsky pomalý Boltův start, kdy musel během svého běhu opravdu hodně dohánět. Nakonec však s přehledem postoupil.
A finále? Z Boltovy strany podobné. Opět zůstal neskutečným způsobem v blocích a ztrátu, kterou nabral hned po výstřelu musel dohánět. Chvíli to dokonce vypadalo, že bude mimo medailové pozice. To ale dokázal zachránit. Prakticky v jedné linii protnuli cílovou pásku Bolt, Coleman a Gatlin. Ihned po doběhu nikdo nevěděl, kdo je vítězem. Po několika sekundách však bylo jasno. Dvojnásobný dopingový hříšník Justin Gatlin poprvé v kariéře porazil v přímém souboji Usaina Bolta a hned to bylo ve finále mistrovství světa. Před jamajského fenoména se vklínil ještě nejrychlejší muž letošních světových tabulek, Christian Coleman.
A reakce diváků? Snad se ani jiná, než bučení, nedala očekávat. Gatlin se dopingové škraloupu již nikdy nezbaví. Ví to on a ví to také diváci. A tak místo obrovského aplausu se stadionem rozléhalo bučení a hvízdání, jelikož Gatlin je pravděpodobně ten poslední, koho chtělo londýnské publikum na prvním stupínku vidět.
Vrh koulí - Tomáš Staněk a Ladislav Prášil
Dopolední program na olympijském stadionu v Londýně nepřinesl žádný medailový závod a diváci tak byli svědky bojů o postupy do dalších fází soutěží. Jako první se postavil do koulařského sektoru Tomáš Staněk. Ten hned svým prvním pokusem orazítkoval lajnu značíčí kvalifikační limit. Nakonec hranici postupu 20,75 metru překonal o jeden centimetr a zajistil si finále. To bohužel uniklo druhému českému koulaři, Ladislavu Prášilovi. Dvojnásobný medailista z HME poslal své náčiní nejdále v prvním kvalifikačním pokusu, na hranici 20,04 metru. Tento pokus nakonec znamenal výslednou osmnáctou pozici. Na postup stačilo hodit 20,55 metru a aktérem tohoto hodu byl mladý Polák Bukowiecki, který tak se štěstím postoupil do finále.
Hod kladivem - Kateřina Šafránková
Česká kladivářka Kateřina Šafránková se již před MS prokazovala 70metrovou formou, kterou nakonec potvrdila i v kvalifikaci. Velmi přísné kvalifikační kritérium 71,50 metru sice nesplnila, ovšem její nejdelší pokus měřil 70,67 metru, což ve výsledku znamenalo 11. pozici v kvalifikaci a postup do finále.
400m - Pavel Maslák
Velmi zajímavé souboje v nabité konkurenci mohl každý divák vidět v bězích na trati 400 metrů, kdo dominovali dva Botswaňané - Makwala a Thebe. Mezi tyto se ve výsledcích vklínil už jen Bahaman Gardiner. Skvělé představení ukázal také Pavel Maslák, jenž před MS zvolil s trenérem Kupkou jiiný způsob přípravy, který vypadá, že by se mohl vyplatit. Maslák běžel první rozběh a skončil na nepostupové čtvrté pozici, ovšem s velmi špičkovým časem 45,10 sekundy. Tímto časem si vylepšil sezónní maximum a nakonec se ani o postup strachoval nemusel. Na čas totiž postupovala šestice závodníků a Maslák byl z těchto nejrychlejší a v celkovém pořadí rozběhů obsadil 12. příčku. Pro srovnání, loni na OH v Riu běžel v rozběhu čas 45,06 sekundy, který nakonec na postup do semifinále nestačil.
Již rozběhy na čtvrtce byly konečnou pro některé z favoritů. Na nepostupových pozicích skončili například olympijský medailista v této disciplíně, Dominikánec Luguelin Santos, Brit Martin Rooney nebo Kostaričen Nery Brenes, jenž byl ve svém rozběhu diskvalifikován za předčasný start.
Sedmibojařky útočí! Klučinová se drží v elitní desítce
Českým sedmibojařkám se úvodní dvě disciplíny vyvedly. Česká rekordmanka Eliška Klučinová předvedla na své poměry velmi slušné překážky, které zaběhla v čase 14,03 sekundy. Následovala i velmi povedená výška, ve které si zapsala 1.054 bodů za výkon 186 cm. Tyto dva výkony ji průběžně řadily na 6. pozici se ziskem 2.028 bodů.
Špatně si nevede ani Kateřina Cachová. Nad překážkami předvedla svůj standart. Díky výkonu 13,37 sekundy brala skvělých 1.069 bodů. Poté přišla obávaná výška, která se Kačce tolik letos nedařila. Nakonec předvedla na své poměry povedený výkon. Překonaná výška 174cm znamenala 903 bodů a průběžné 13. místo se ziskem 1.972 bodů.
Třetí disciplína se povedla zejména Klučinové. Ta si ve vrhu kouli hned prvním pokusem vylepšila nejlepší letošní maximum na 14,80 metru, za což inkasovala 848 bodů. Tento výkon ji poslal dokonce na průběžnou pátou příčku se ziskem 2.876 bodů. Naopak se v koulařském sektoru nedařilo Cachové. Ta ve své nejslabší disciplíně poslala náčiní do vzdálenosti pouze 11,84 metru, což pro ni znamenalo propad na průběžnou 21. pozici.
Dvoustovka se českým ženám vydařilo. Jak Cachová, tak i Klučinová si ve svých bězích vylepšily osobní maxima. Cachová získala za čas 24,56 s celkem 928 bodů. Klučinová byla o něco málo pomalejší. Ovšem velmi rychlý čas 24,72 s, se kterým byla spokojena, si připsala 913 bodů. Klučinová předvedla skvělý první den a po 4 disciplínách figuruje na výborné sedmé pozici se součtem 3.789 bodů. Kateřina Cachová se bohužel po dvoustovce neposunula. S bodovou hodnotou 3.551 bodů drží 21. pozici.
Juška by k medaili potřeboval český rekord
Bylo na něm v závodě vidět velké soustředění. Možná si na sebe kladl až velký tlak po vítězství v kvalifikaci, ve které vypadli i někteří hvězdní dálkaři. Ovšem samotné finále bylo úplně jiného rázu. Létalo se dál. Pokud by Radek chtěl pomýšlet na medaili, musel by znovu vylepšil český rekord. A to minimálně o 4 centimetry. Jeho kvalifikační výkon by mu stačil na šesté místo. Ovšem tento výkon nedokázal zopakovat. Jeho nejdelším pokusem se stal skok ze druhé série, ve kterém předvedl 802 cm. Byl mimo postupovou osmičku a ve třetím skoku potřeboval doplachtit nejlépe na 820cm. To se mu však nepodařilo. Svůj skok nakonec zabalil ještě za letu a další 3 pokusy si nevybojoval. Ovšem vylepšil si své maximum na světových šampionátech. Před 2 lety byl v Pekingu jedenáctý, letos v Londýně bere desátou příčku. Zlato dle očekávání bere nejlepší muž letošních tabulek, Luvo Manyonga z Jihoafrické republiky, stříbro za ním trochu překvapivě Američan Lawson a bronz bere další Jihoafričan Rushwal Samaai.