Pavel Maslák gratuluje svému přemožiteli při Memoriálu Josefa Odložila 2017

Špotáková, Vadlejch, Staněk a Kudlička vítězi Memoriálu Josefa Odložila

24. ročník Memoriálu Josefa Odložila viděl čtyři rekordy mítinku a čtyři české triumfy. Jako bonus přibyly i dva splněné limity pro účast na mistrovství světa.

Hlavní disciplínu, tedy běh na 1500 metrů, ovládl stejně jako vloni Sadik Mikhou z Bahrajnu. Tentokrát vylepšil i rekord mítinku na čas 3:32,31 a zařadil se na čtvrté místo letošních světových tabulek. Český rekordman Jakub Holuša dlouho útočil na stupně vítězů, do cíle však doběhl na čtvrtém místě, zato však v sezónním maximu 3:34,96 a vyhověl tak kritériím pro účast na světovém šampionátu. Holuša po závodě přiznal, že mu příliš nevyhovoval vysoký počet závodníků na startu, kvůli nimž musel začít rychleji než obvykle, aby si vybojoval dobrou pozici. Celkově byl však spokojený: "S výkonem naprostá spokojenost, protože můj cíl byl zaběhnout limit, což se povedlo. Takže nemůžu chtít víc." Jan Friš si zaběhl osobní rekord 3:42,99 a může se těšit do Bydhošti na mistrovství Evropy do 22 let.

Vítěz hlavního závodu Memoriálu Josefa Odložila 2017 Mikhou z Bahrajnu Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Dalšího rekordu mítinku se diváci dočkali v běhu na 400 metrů. Nezaběhl ho však domácí favorit Pavel Maslák, jemuž v posledních metrech došly síly, a musel se sklonit před Slovincem Lukou Janežičem. Maslák závod zhodnotil slovy: „S druhým místem jsem nakonec spokojený, s časem moc ne. Nepovedla se mi první část závodu, přepálil jsem to a pak jsem strašně vytuhl.“ Nejlepší letošní výkony si zaběhli čtvrtkaři z úspěšných štafet Patrik Šorm a Jan Tesař.

Pavel Maslák gratuluje svému přemožiteli při Memoriálu Josefa Odložila 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Trať 110 m překážek byla také rekordní. Padl zde nejen rekord mítinku, ale i nový africký rekord. Ten má nyní zásluhou Antonia Alkany hodnotu 13,11 s. Na startu chyběl český rekordman Petr Svoboda, jenž se potýká s bolavou achilovkou.

Poslední disciplínou s rekordem mítinku bylo kladivo žen. Zasloužila se o něj Polka Malwina Kopron výkonem 73,98 m. Kateřina Šafránková skončila pátá a s výkonem 66,59 m spokojená nebyla.

V závodě oštěpařek se z vítězství radovala Barbora Špotáková. Výkonem 62,88 m porazila druhou Slovinku Ratej a třetí Bělorusku Khaladovich, třetí ženu letošních tabulek. „ Taťána vypadala v průběhu dosavadní sezony, že hodí v každém závodě přes 65 metrů. Dnes ale nevypadala ve své kůži a já cítila šanci. Trošku mě mrzí, že jsem nehodila o něco dále, ale vítězství samozřejmě beru.“ Důvod k radosti však měla i další česká reprezentantka. Čtvrtá Nikol Ogrodníková si totiž výkonem 62,24 m vylepšila osobní rekord a zároveň splnila limit pro mistrovství světa v Londýně: „Jsem moc spokojená. Ještě mi to teda moc nedochází, ale mám hroznou radost.“

Barbora Špotáková při vítězství na Memoriálu Josefa Odložila 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

I mužský oštěp měl českého vítěze. Jakub Vadlejch hodil 87,21 metrů a jasně triumfoval před Moldavanem Marderem. Třetí skončil Jaroslav Jílek a hned za ním Petr Frydrych, ale ani jeden z nich nepřekonal osmdesátimetrovou hranici. „Třetí závod v sezoně a potřetí hod přes 87 metrů, takže skvělý,“ prohlásil vítězný Vadlejch.

Dalším Čechem, který se radoval z vítězství, byl Tomáš Staněk. Český rekordman opanoval koulařskou soutěž výkonem 20,98 m a jasně tak porazil druhého Egypťana Mohameda i třetího Ladislava Prášila.

Tomáš Staněk při vítězství na Memoriálu Josefa Odložila 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Memoriál Josefa Odložila si jako první závod v sezoně vybral Jan Kudlička a představil se ve výborném světle, když se na první pokus přenesl přes 570 cm. Další postupná výška mu sice odolala, ale protože druhý Valentin Lavillenie uspěl na 570 centimetrech až třetím pokusem, vítězem se stal český reprezentant.

Nejkratší sprint ovládl Mosito Lehata z Lesotha. Druhý Japonec Yoshihide Kiryu, kvůli němuž do Prahy přijely i dva japonské štáby, zaběhl rovněž čas 10,11 s, čímž zaostal přesně o desetinu za svým osobním rekordem. V rozběhu se dařilo Janu Velebovi, který si časem 10,28 vylepšil letošní nejlepší výkon, i stříbrnému z letošního halového mistrovství Evropy Jánu Volkovi ze Slovenska, jenž časem 10,16 vylepšil slovenský rekord.

Běh na 800 m ovládla Ukrajinka Lyakhova. Nejlepší z Češek Kateřina Hálová si vylepšila osobní rekord na 2:03,59. Radovat se však mohla i Vendula Hluchá, která si vylepšením osobního rekordu řekla o letenku na mistrovství Evropy do 22 let.

V běhu na 400 m překážek se nejvíce dařilo Jihoafričance Wendy Nel, Denisa Rosolová doběhla po zdravotních problémech v prvním závodě sezony čtvrtá.

V sektoru dálkařek nejdále dolétla Slovinka Neja Filipič, vícebojařka Kateřina Cachová skončila čtvrtá. Jen dva centimetry za limitem pro mistrovství Evropy do 22 let při svém osobním rekordu 620 cm zůstala dcera trojnásobného mistra světa v desetiboji Barbora Dvořáková.

V cíli stýplu byla první Keňanka Norah Tanui, mezi čtvrtkaři překážkáři se z vítězství radoval Francouz Mamadou Kassé Hann.

Ještě před začátkem hlavní soutěže se na Julisce konal Dukla mítink. Z něho vypíchněme český juniorský rekord 440 cm Amálie Švábíkové ve skoku o tyči. Mladá atletka tak vyrovnala své osobní maximum z haly. Vít Müller se poprvé na hladké čtvrtce dostal pod 47 vteřin a nyní věří, že stejnou trať s překážkami zvládne pod 50 sekund. Ze zajímavých jmen Dukla mítinku zmiňme ještě bronzového z letošního halového mistrovství Evropy Filipa Sasínka, jenž dva dny po startu na patnáctistovce ve Francii ovládl na Julisce osmistovku a splnil svůj cíl běžet pod 1:47.