Pavel Maslák na MČR 2017
Foto: atletika.cz/ Eduard Erben

Na mistrovství republiky se předvedl výborný Maslák, nadějné mládí i stálice české atletiky

Pavel Maslák na MČR 2017

O víkendu proběhlo v Třinci republikové mistrovství atletů. Co zajímavého se na atletickém stadionu ve městě u polských hranic událo?

1. Český drak opět řádil

Čtvrtkař Pavel Maslák testoval svoji formu na kratších tratích. V sobotu si na stovce o šest setin vylepšil osobní rekord na 10,30 a bral stříbro. V neděli pokračoval ve stejném duchu. Na dvoustovce časem 20,46 překonal vlastní národní rekord a musel odpovídat na otázky, jaký čas bychom od něj mohli při takové rychlostní formě očekávat na jeho hlavní trati: „Když jsem běžel 20,49, tak jsem z toho pak zaběhl 44,84, tak asi by to mělo být na tenhle čas. Ale ještě se to musí vyběhat, musím si odpočinout, měl jsem toho teď docela hodně.“

Pavel Maslák vytvořil na MČR 2017 český rekord v běhu na 200 m Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

2. Nástup mládí

Mezi kladivářkami překvapivě triumfovala juniorka Kateřina Skypalová, dorostenecká mistryně Evropy z loňského roku. Barbora Malíková, ročník 2001, ovládla hladkou čtvrtku. Nikola Bendová překonala na dvoustovce o pět setin 33 let starý juniorský rekord Renaty Černochové a v čase 23,38 ovládla dvoustovku. Amálie Švábíková po pondělním českém juniorském rekordu 440 cm na mistrovství republiky tento výkon ještě dvakrát vylepšila. Nové české juniorské maximum má nyní hodnotu 455 cm a sedmnáctileté atletce nyní chybí pouhých pět centimetrů ke splnění nominačního kritéria pro start na dospělém mistrovství světa. Mladé české atletky září!

Radost Amálie Švábíková při MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

3. Další tituly do sbírky

Svou již bohatou sbírku českých titulů rozšířily stálice české atletiky. Trojskokanka Lucie Májková zvítězila posedmé, tyčkař Jan Kudlička podeváté, výškař Jaroslav Bába podesáté, Barbora Špotáková podvanácté a Denisa Rosolová si z Třince odváží dokonce patnácté zlato. Jako jediná ze jmenovaných nemá medaile pouze z jedné disciplíny. Ve své kariéře už se radovala ze zlata v dálce, sedmiboji, obou štafetách, dvoustovce, čtvrtce a (nejen) letos na čtvrtce s překážkami.

Denisa Rosolová při MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

4. Dva rekordy mistrovství, jeden z nich i přes uvolněné břevno

Filip Sasínek vylepšil o vteřinu čtyřicet let starý rekord šampionátu Jindřicha Linharta na patnáctistovce. Další rekord mistrovství padl v mužské kouli. Tomáš Staněk překonal o 42 centimetrů rekord Remigia Machury z roku 1987 i přesto, že se potýkal s uvolněným břevnem. „S výkonem jsem celkem spokojený. Bohužel tam nastaly problémy s břevnem, které vůbec nedrželo a to je opravdu o zranění. Také jsem si málem zvrtnul kotník, takže se mi do toho už pak nechtělo jít naplno a zkazilo mi to závod," prozradil Staněk, proč absolvoval v soutěži pouze čtyři pokusy. Nové rekordy mají hodnotu 3:43.51, resp. 21,61.

Filip Sasínek při MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

5. Medaile vícebojařek

Úspěšné české vícebojařky Kateřina Cachová a Eliška Klučinová „vyfoukly“ čtyři medaile specialistkám. Cachová ovládla běh na 100 m překážek a ve výšce skončila třetí, Klučinová v neděli vyhrála dálku a o den dříve byla bronzová ve vrhu koulí. Fanoušci v Kladně se už určitě těší na víkend, kdy se české sedmibojařky při vícebojařském mítinku chystají zaútočit na zdolání limitu pro mistrovství světa. Formu na to bezpochyby mají.

Kateřina Cachová při MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

6. Další příspěvek do vyrovnané sezony Jakuba Vadlejcha

V současnosti nejlepší český oštěpař zvítězil výkonem 87,07 m, v šestém z letošních sedmi závodů přehodil pětaosmdesátimetrovou hranici a popáté v sezoně letěl jeho oštěp přes 87 metrů. Pokud Vadlejchova forma ještě vygraduje, máme se v srpnu na mistrovství světa na co těšit.

Jakub Vadlejch při MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

384 0