Tenisté Rafael Nadal a Roger Federer
Foto: eurosport.com

ATP Miami: Federer vs. Nadal aneb finále jako za starých časů

Tenisté Rafael Nadal a Roger Federer

Máme za sebou první čtvrtinu roku 2017 a vypadá to, že současní dva nejlepší tenisté planety jsou na ústupu. Naopak vzestup zaznamenává "stará garda" v podobě Španěla Nadala a Švýcara Federera.

Tenisté Rafael Nadal a Roger Federer Zdroj: eurosport.com

Forma Novaka Djokovice i Andyho Murrayho jsou na ústupu. Po ne příliš přesvědčivých výkonech v posledních týdnech od nich přišly odhlášky z turnajů. Zatím nevime, kdy dva nejlépe žebříčkově postavené hráče znovu na kurtech uvidíme. A tak nyní můžeme sledovat tzv. "starou gardu", hráče, jenž oba zaujímali v minulosti post světové jedničky. Ano, jsou to Španěl Rafael Nadal a Švýcar Roger Federer, kteří se probojovali na turnaji v Miami až do finále. Duel mezi žebříčkovými sousedy však bude na ostří nože. Tím však myslím, že je velmi těžko rozhodnout, kdo bude v utkání větším favoritem. Nicméně atmosféra mezi touto dvojicí se dá očekávat jako vždy, velmi přátelská. 

Za mírného favorita finále bych já osobně zvolil Španěla Nadala. Ten sice ztratil na turnaji jeden set s nepříjemným Němcem Kohlschreiberem, ale poslední utkání mu vyšla na jedničku. Jak ve čtvrtfinále Jacka Socka, tak i v semifinále Fabia Fogniniho vyřadil ve dvou setech. Může to tak znamenat, že si momentálně na kurtu velmi výrazně věří a také to, že disponuje velkou fyzickou kondicí, na kterou současní soupeři nestačí. 

Roger Federer se vrátil v lednu po zhruba půl roční pauze, během které léčil vleklé zranění zápěstí. Ovšem vrátil se ve velkém stylu, když se velmi rychle probojoval zpět do elitní desítky pořadí žebříčku ATP. Roger je podobně jako Rafa srdcař a velký bojovník na hřišti. Ovšem poslední dva zápasy by mohly mít na legendárního Švýcara neblahý vliv. Ve čtvrtfinále odehrál velmi náročné utkání proti Tomáši Berdychovi, kde musel v tie-breaku třetího setu dokonce čelit dvěma match ballům českého reprezentanta. Nakonec však dotáhl utkání zdárně k vítězství. Ještě náročnější zápas odehrál v semifinále, kde jej čekal známý bouřlivák, Nick Kyrgios z Austrálie. Zápas trvající přesně 3 hodiny a 15 minut došel v každém setu do zkrácené hry. Jednou se radoval Australan a dvakrát Švýcar. Tato skutečnost tedy posunula Federera do finále. Nicméně má za sebou dva velmi náročné třísetové zápasy, které mohou v jeho věku přispět k únavě, ze které pravděpodobně regeneruje o něco déle, než tomu bylo zhruba o 5 až 7 let dříve. 

MŮJ TIP

Tito dva nestoři proti sobě odehráli již neuvěřitelných 41 utkání. Ovšem v letošním roce má plusovou bilanci Federer, jenž porazil Nadala jak na Australian Open, tak i na turnaji v Indiana Wells. Tato skutečnost může stavět Federera do pozice mírného favorita, ovšem únava naopak bude hrát v jeho neprospěch. Španěl Nadal bude hladový po úspěchu a bude chtít Federerovi vrátit dvě letošní porážky. 

Dle mého odehrají Roger s Rafou 3setovou bitvu, ze které nakonec vzejde jako vítěz španělský tenista. 

Autor: Jan Linha
154 0