Ještě mu není ani 20 let, ale už je stabilním členem českého sjezdařského A-týmu. V letošní sezóně se bude Jan Zabystřan snažit se usadit v širší světové špičce, bodovat v závodech světového poháru a také jít za svým snem - místenkou na olympiádě.
Ve společnosti Ester Ledecké, rodiny Banků (tedy Tomáše a Ondry) a také členů týmu Ondry Berndta, Filipa Forejtka a Tomáše Klinského se zúčastnil Honza Zabystřan velmi naročného pobytu v Chile, kde absolvoval mnoho tréninků a závodů.
A ty mu daly pořádně zabrat, ale také mu přinesly pěkné výsledky. Během závodů Jihoamerického poháru získal velmi cenné FIS body, které mu pomohou v postavení v žebříčku FIS a také v nasazování do závodů světového a evropského poháru. A jak to sám Honza vidím před nadcházející olympijskou sezónou?
1) Jak proběhla příprava během léta? Zdraví v pořádku?
Střídavě kondičními a lyžařskými soustředěními. S juniorskou reprezentací jsem absolvoval kondiční soustředění v Nymburku. Proběhlo i slalomové soustředění v hale nebo testování lyží na ledovcích ve Švýcarsku či na Möltalle. Stejně jako loni jsme na konci prázdnin odletěli na měsíc do Chile. Suchá příprava proběhla v pořádku, bez žádných zdravotních komplikací a zotavování po pádu na konci sezóny na MSJ v Äre bylo rychlejší, než se čekalo.
2) Jak jste dosud spokojen s Vašimi výsledky na území jižní Ameriky? Podařilo se vám několikrát nastřádat slušné FIS body.
Přestože hlavním cílem výjezdu do Chile byl trénink rychlostních disciplín a test lyží, podařilo se mi sjet na konci soustředění zatím nejlepší FIS body v alpské kombinaci. Posbíral jsem i výrazně víc bodů do SAC(South American cup) než loni.
3) Jak funguje tréninková spolupráce s Ester Ledeckou?
Výjezd do Chile jsme absolvovali společně s Ester Ledeckou a celým jejím týmem v čele s Tomášem Bankem. Jejich profi přístup je pro nás vždy velkým přínosem. Už v žácích mi vyhovovalo trénovat s Ester a na tom se nic nemění, Je to skvělá holka. Potkám se s ní rád kdekoliv.
4) Rady a zkušenosti by měl celému týmu předávat i Ondra Bank. Už tato spolupráce funguje?
Měl jsem možnost jeho rady a zkušenosti využít už v SP ve Švýcarském Wengenu a na Mistrovství světa ve Svatém Mořici. Bylo to super, Ondra ví, o čem mluví.
5) Za necelý měsíc už bude první závod SP na ledovci v Söldenu. Chystáte se tam?
Rád se zúčastním jakéhokoliv závodu SP, kam mě svaz vyšle, ale větší šanci na nominaci na SP mám v disciplíně alpská kombinace super-G nebo slalom.
6) Krystof Krýzl trénuje a závodí odděleně. Chystá se váš tým s Kitanem spojit tréninkové síly před začátkem SP?
Kryštof místo Chile zvolil výjezd do Austrálie, z důvodu zlepšení FIS bodů ve slalomu a obřáku. Přes léto spíše trénuje s WRA .Ale když bude možnost spolupráce, budu rád.
7) Nadcházející sezóna je tou olympijskou. Co se Vám vybaví jako první při slově Olympiáda?
Je to určitě vrchol pro každého sportovce.
8) Jste aktuálně členem A-týmu. Co musíte udělat pro to, abyste se kvalifikoval na Olympiádu?
Existuje několik kritérií pro účast na Olympijských hrách, ale jsem ještě ve věku juniorů a splnit tyto kritéria je pro mě dost náročné. Pochopitelně se o splnění některých kritérií pokusím.
9) Kterou disciplínu považujete za svoji nejsilnějsí, ve které byste mohl jet olympijský závod?
Momentálně mám nejlepší pozici v alpské kombinaci, dále ve slalomu a super-G. Líbí se mi také formát závodu týmové soutěže.
10) Aktuálně se do A týmu dostává mladá nastupující generace, převážně ročníky 1996-1998. Myslíte si, že jsou budoucností českého sjezdového lyžování?
Myslím, že tohle je spíše otázka pro reprezentační trenéry. Já se pokusím o maximum.
11) Váš cíl do nadcházející sezóny?
MSJ-Davos 2018 a udržet se v A týmu dospělých.