Jak jsme se mohli dočíst již dříve, tak Japonsko se stalo vskutku první zemí, která se rozhodla velmi výrazným způsobem ovlivnit program olympijských her. Tato inovace je uvedena v nové Agendě 2020, kdy organizátor může nyní více zasahovat do programu. A tak se můžeme nově na OH v roce 2020 těšit na zápolení například v lezení či karate. Nyní však přichází s inovací ve světě juda, sportu, který pochází právě ze země vycházejícího slunce.
V posledních letech se snaží mezinárodní olympijský výbor lpět na co největší rovnosti pohlaví na olympijských hrách. A tak MOV společně s JOV (Japonský olympijský výbor) se dohodli, že na hry by zařadili týmovou smíšenou soutěž judistů.
Jaký by měla mít formát?
Olympijské smíšené týmové soutěže by se mohli zúčastnit pouze atleti, kteří se kvalifikovali ve svých váhových kategorií do soutěže jednotlivců. Tedy nemohl by být nominován někdo "pouze" pro soutěž družstev, jelikož nominace na OH probíhá zejména na základě žebříčku. Maximální možný počet družstev by byl dvanáct.
Mezi muži by se mělo zápolit v kategoriích do 73kg, do 90 kg a nad 90kg. Mezi ženami poté do 57 kg, do 70 kg a nad 70 kg. Tento krok by měl napomoci procesu vyrovnávání mužských a ženských disciplín na olympijských hrách. Zároveň bylo tak tímto krokem vyvráceno tvrzení, že by se na hrách mohly separátně objevit soutěže družstev mužů a žen.
Formát soutěže by mohl být podobný "pavouk" jako u judistých soutěží bývá s tím, že od vítěze až po posledního by se udělovaly body. Tým s největším počtem bodů byl získal olympijské zlato.
Tato varianta však ještě nebyla finálně schválena, ovšem je to nejžhavější kandidát na inovaci již zabudovaného olympijského sportu. O podobném formátu přemýšlí MOV také například pro soutěže v lukostřelbě, stolním tenisu nebo triatlonu.
Co Češi?
Mezi muži bychom zajisté zastoupení měli. A upřímně poměrně silné. V nejtěžší váhové kategorii máme olympijského vítěze Lukáše Krpálka. V kategorii do 73 kg je Jaromír Ježek, který se rozhodl svoji kariéru ještě prodloužit. Na záda mu však dýchá talentovaný mladík Jakub Ječmínek. V kategorii do 90 kg je současná česká jednička David Klammert.
Mezi ženami to bude horší. Dlouhodobě nyní Česká republika nemá reprzentantku, která by objížděla světové soutěže a sbírala body do světového žebříčku. Asi nejznámější českou judistkou v současné době je Alena Eiglová, jenž zápolí v kategorii do 70 kg. Ovšem na světovém žebříčku se nyní nachází až ve 14. stovce pořadí, které tam sekunduje mladá nadějná juniorka Adéla Szarzecová. Žádné jiné ženy v současné době ČR na mezinárodních akcích nereprezentují.
A proto pokud bude chtít být ČR zařazeno do seznamu týmů, kteří by se této týmové soutěže mohli zúčastnit, bude potřeba do budoucna zapracovat zejména na výchově judistek.