Dlouhé čekání fanoušků mnohých zimních sportů je konečně u konce. Jinak tomu není ani se skoky na lyžích, již zítra totiž jejich sezonu odstartuje kvalifikace ve finském Kuusamu. Česká reprezentace odcestovala na sever se 6 závodníky, čímž maximálně naplnila svou nejširší kvótu v historii. Trenér Jiroutek po několika tréninkových pokusech svých svěřenců v Norsku spokojeně prohlásil: „Jsme připraveni.“
Uskutečnění závodů ovšem nemusí proběhnout zcela hladce. Klání v Kuusamu jsou známá především měnícím se silným nárazovým větrem, který často ovlivňuje jejich plynulý průběh a mnohdy si dokonce vynucuje jejich zrušení. Předpověď počasí je však podle sdruženáře Tomáše Portyka pro tento víkend hodně nadějná.
Český sextet tvoří následující skokani: Roman Koudelka, Jakub Janda, Jan Matura, Lukáš Hlava, Tomáš Vančura a Vojtěch Štursa. Připomeňme si, jak se jim vyvedl minulý ročník a letošní letní příprava.
Roman Koudelka (11. místo v SP 2015/2016) vloni potvrzoval roli české jedničky. Umisťoval se převážně na hranici první desítky, ale na začátku února na něj přišla krize, jež vrcholila nejhorším výsledkem v podobě 46. místa ve Vikersundu. Tu naštěstí svěřenec osobního kouče Richarda Schallerta brzy zažehnal a už na začátku března slavil triumf v polské Visle. Další pódiové umístění ani on, ani žádný z jeho kolegů do sbírky nepřidal. V letní Grand Prix se zúčastnil pouze tří závodů. Jeho forma v nich nebyla nikterak oslnivá, nicméně tyto výsledky je nutné brát s mírnou rezervou, poněvadž každý skokan ladí formu na zimu trochu jinak a nemusí se tedy nacházet v nejlepším rozpoložení.
Jakub Janda (32. místo v SP 2015/2016) se vrátil po značně nezdařilém ročníku 2014/2015 zpět mezi širší světovou špičku. Až do konce února postupoval vyjma nepatrného počtu nezdarů pravidelně mezi třicítku nejlepších a sbíral tak body do celkového hodnocení. Nejlepším výkonem byla 9. příčka z Lillehammeru. V létě se věnoval hlavně pomyslné druhé skokanské lize (Kontinentální pohár), kde se pohyboval zhruba od 5. do 15. místa. 2x zasáhl také do „1. ligy“, v níž si počínal výborně. Dvojnásobný zisk bodů v podobě 8. a 27. pozice je jistě povzbudivý směrem k další, pro osmatřicetiletého Jandu už jednadvacáté sezoně ve Světovém poháru.
Jan Matura (33. místo v SP 2015/2016) vloni už tak trochu tradičně začal poměrně špatně a do nejlepší formy se dostal na Nový rok v Ga-Pa. O pár dnů později skončil ve Willingenu 11., což byl nakonec jeho nejlepší výsledek. Léto mu vůbec nevyšlo. Na slabě obsazených závodech v Rusku a Japonsku sotva postupoval na body a za asi nejvýraznější pozitivum můžeme označit 9. příčku z klání „2. ligy“.
Lukáš Hlava (35. místo v SP 2015/2016) se potýkal s dlouhodobě špatnou formou. Ta však jakoby mávnutím kouzelného proutku na začátku prosince odezněla a „Hlávka“ začal pravidelně sbírat body. Od té doby se pohyboval na hraně postupu a nepostupu mezi elitní třicítku a nejlepším výsledkem zůstala 15. příčka Nižného Tagilu. V TOP 15 se tehdy ocitl po dlouhých 3 letech. Léto měl dvaatřicetiletý skokan týmu Dukla Liberec relativně povedené. Na kvalitně obsazených kláních v Polsku a Francii bral 11. a 12. pozici a na domácím území ovládl Memoriál Jiřího Rašky.
Tomáš Vančura (71. místo v SP 2015/2016) teprve v loňské sezoně konečně udělal důležitý krok ve své kariéře, a to změnou disciplíny. Už coby sdruženář se prezentoval vynikajícími výkony na můstku, v běžecké stopě ale ztrácel přespříliš, aby mohl soupeřit s nejlepšími. V zimě se otrkával v Kontinentálním poháru a léto měl fantastické. Vyšperkoval jej v závodě snů v ruském Čajkovském, kde si doletěl pro 2. místo. V Grand Prix pak skončil celkově 11. Na jednom z největších (ne mamutích) můstků, jenž nese jméno „Ruka“, by se mu mohlo o víkendu dařit, jeho letecké dovednosti jsou totiž na velmi vysoké úrovni.
Vojtěch Štursa (bez bodů v SP 2015/2016) je stejně jako Tomáš Vančura skokanem nastávající generace. V zimě nedostal v áčku ani jednu šanci, protože se potýkal s ne úplně ideální formou a hlavně nízkou sebedůvěrou v závodních pokusech. Trenéři o něm vždycky tvrdili, že na tréninku je uvolněný a skáče brilantně, v klíčových momentech to však nedokázal potvrzovat. To se změnilo letos v létě, jež přitom začalo paradoxně také hodně nevýrazně. Až v Čajkovském přišlo něco, v co asi ani samotný skokan nedoufal. Nejdříve se tam naprosto nečekaně dostal 7. místem do elitní desítky, druhé klání se mu ale povedlo ještě líp. Když tehdy Tomáš Vančura slavil fantastické výše zmiňované stříbro, Vojtěch Štursa k tomu přidal životní bronz.
A kdo patří mezi hlavní favority? Dá se očekávat, že rozhodně loňský suverén Peter Prevc. Pokles výkonnosti v rozhovoru potvrdil Severin Freund, který se teprve nedávno zotavil po zranění. Dařit se může také Polákům, kteří byli v létě jako tradičně skvělí. Maciej Kot s obrovským náskokem ovládl celkové pořadí Grand Prix a Kamil Stoch skončil třetí.
Víkendový program:
24. listopadu, 18:00 - Kvalifikace
25. listopadu, 17:00 - Inaugurační individuální závod
26. listopadu, 16:00 - Týmové klání