Logo NHL
Foto: www.pinterest.com

Video: NHL v roce 2017 oslaví 100 let své existence.

Logo NHL

National Hockey League – Národní hokejová liga v listopadu 2017 oslaví 100 let od založení. Proto  se toto vyjímečné výročí musí náležitě a velkolepě oslavit. Patronem oslavy je Wayne Gretzky.

Od ledna 2017 se uskuteční mnoho akcí a jejich program je velmi bohatý a fanoušci, hráči a všichni příznivci NHL se mají tak na co  těšit. Ihned na Nový rok se v Torontu odehraje utkání pod širým nebem mezi Maple Leafs a Detroitem Red Wings.

25. až 27. ledna 2017 se uskuteční exhibiční utkání All Star Game, které se koná v Los Angeles, na kterém se po vyhlášení dozvíme sto nejlepších hráčů v dějinách NHL. Dále se obyvatelé měst, ve kterých se hraje NHL, mohou těšit na kamion, ve kterém se bude nacházet muzeum NHL, skládací kluziště či obrazovka s pódiem.

100 let NHL Zdroj: www.nysportsjournalism.squarespace.com

Historie?

Na začátku dvacátého století proběhlo mnoho jednání o vytvoření nějaké smysluplné hokejové soutěže, která by měla pravidelný řád. Jednání se konala v kanadském National Hockey Association mezi Eddie Livingstonem, který byl vlastníkem Toronto Blueshirts, a ostatními vlastníky Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Toronto Maple Leafs a Quebec Bulldogs. Jednání, které hodně napovědělo o „NHL“ se událo 22. Listopadu 1917. Všichni vlastníci patřili mezi zakládající členy NHL. Na konečné schůzce v montrealském hotelu Windsor byla 26. listopadu 1917 vytvořena nová liga.

Začátky byly těžké, a nová liga na začátku bojovala o přežití. V letech 1924 - 1927 do ligy vstoupila nová mužstva (Boston Bruins, Montreal Maroons, New York Americans, Pittsburg Pirates, New York Rangers, Chicago Black Hawks či Detroid Cougars. NHL v tu chvíli měla celkem deset stálých účastníků. Druhá světová válka však do NHL hodně promluvila. Kvůli hospodářské krizi musely v průběhu času ligu opustit čtyři týmy. Od roku 1942 tak ligu hrála jen šestice týmů (Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Detroid Red Wings, Chicago Black Hawks, Boston Bruins a New York Rangers) tzv. Original Six – původní šestice. Po dobu čtvrt století liga obsazení týmů neměnila.

NHL černobíla fotka Zdroj: www.pinterest.com

Až v polovině šedesátých let dvacátého století se NHL dočkala konkurence Western Hockey League, tím pádem NHL musela svojí soutěž rozšířit. Mezi nováčky ligy patřili Los Angeles Kings, Oakland Seals, Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Minnesota North Stars či St. Louis Blues. V letech 1970-1971 byly do ligy připojeni Vancouver Canucks a Buffalo Sabres. O rok později byla založena další konkurence schopná liga WHA, tím pádem muselo přijít další rozšíření v NHL (New York Islanders, Atlanta Flames, později se ještě připojili další týmy, které dlouho nevydržely. V sezóně 1979-1980 se do NHL přidaly týmy, které hrály ve WHA - Hartford Whalers (od roku 1997 Carolina Hurricanes), Quebec Nordiques (od roku 1995 Colorado Avalanche), Edmonton Oilers, a Winnipeg Jets (od roku 1996 Phoenix Coyotes). Po takto velkém rozšíření byla NHL rozdělena na dvě konference a divize.

V osmdesátých letech dvacátého století byla NHL znovu rozšířena, tentokrát o devět týmů (San Jose Sharks, Ottawa Senators, Tampa Bay Linghtning, Anaheim Ducks, Florida Panthers, Nashville Predators, Atlanta Thashers, Minnesota Wild, Columbus Blue Jackets a Atlanta Thrashers, který se následně přestěhoval do Winnipegu (Winnipeg Jets).

V sezóně 2017/2018 se NHL rozšíří o další tým, kterým bude Las Vegas.

Co to NHL vůbec je?

NHL je nejprestižnější hokejovou ligou na světě. Týmy, které hrají tuto ligu, jsou jen z USA či Kanady. Celkem hraje 30 mužstev, které jsou rozděleny do dvou konferencí a ty se dále dělí celkem na čtyři divize (dvě divize v jedné konferenci) – Atlantická divize, Metropolitní divize, Pacifická divize a Centrální divize.

Mapa NHL Zdroj: www.tomfulery.cz

Jak se NHL hraje?

Sezóna NHL se hraje klasickým stylem. Nejprve se odehraje 82 utkání v základní části a poté následuje play-off. Z každé konference postupuje osm účastníků. V každé konferenci týmy mezi sebou hrají sérii na čtyři vítězná utkání (1 s 8, 2 s 7, 3 s 6 a 4 s 5). Týmy, které postoupí a vyhrají svojí konferenci. Sehrají mezi sebou tzv. finálovou sérii opět na čtyři vítězné zápasy. Vítěz tohoto klání získá Stanley Cup.

Po skončení celé sezóny následuje draft nováčků a současný hráči mohou za svoji snahu získat odměnu v podobě nějaké další trofeje.

Odlišnosti pravidel

Nejzákladnější odlišnosti pravidel mezi NHL a Evropským hokejem či IIHF jsou následující: 

Mezi ně jednoznačně patří „hra brankáře“. V NHL brankář může hrát s pukem za vlastní brankou jen v omezeném úseku, který je označen dvěma čárami. Pokud tyto čáry přejede, je jeho tým potrestán trestem na dvě minuty za tzv. zdržování hry.

Dále „hra bez helmy“. Pokud hráč v NHL ztratí helmu, může v souboji pokračovat, aniž by dostal menší trest na dvě minuty.

V poslední řadě „Soupiska“. Podle pravidel IIHF je na soupisce 22 hráčů (4 útoky po 3, 3 obrany po 2, 13. útočník, 7. obránce, 2 brankáři), v NHL pouze 20 (4 útoky po 3, 3 obrany po 2, 2 brankáři).

Individuální trofeje NHL

Art Ross Trophy -Nejproduktivnější hráč             

Hart Memorial Trophy - Nejužitečnější hráč pro tým podle novinářů    

Maurice Richard Trophy - Nejlepší střelec          

Calder Memorial Trophy - Nejlepší nováček

Vezina Trophy - Nejlepší brankář           

James Norris Memorial Trophy - Nejlepší obránce         

Ted Lindsay Award - Nejužitečnější hráč pro mužstvo dle hlasování hráčů         

Conn Smythe Trophy - Nejlepší hráč v play off 

Frank J. Selke Trophy - Nejlépe bránící útočník

William M. Jennings Trophy - Nejnižší průměr obdržených branek        

Jack Adams Award - Nejlepší trenér     

Bill Masterton Memorial Trophy - Cena za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji     

Lady Byng Memorial Trophy - Nejslušnější hráč              

King Clancy Memorial Trophy - Cena za humanitární pomoc v hokeji    

Mark Messier Leadership Award - Největší vůdčí schopnosti na ledě i mimo něj

Autor: M. V.
1373 8