Hokej - MSJ - USA vs Rusko

ŠVÉDSKO 2:5 KANADA

Domácí do utkání šli zarputile, ale i přes to poprvé v sedmé minutě inkasovali. První branku Švédů vstřelil John Eriksson, který z pravého kruhu překvapil kanadského gólmana. O několik málo sekund později se radovali i javorové listy. Stephens byl důsledný na brankovišti a volný puk dorazil do branky. O další minutu se skóre znovu měnilo. Po druhé v zápase šli do vedení hráči Tre Kronoru. Carl Grundström vystřelil a jeho ránu tečoval Clague a puk zapadl za bezmocného Ingrama. Od té chvíle padaly branky jen do švédské klece. Ke konci první třetiny se Kanada znovu mohla radovat z vyrovnávajícího gólu, když se při hře čtyři na čtyři trefil Cirelli. Po dvaceti minutách byl tedy stav nerozhodný 2:2. Ve druhé třetině ve 32. minutě Gauthier viděl mezírku mezi betonem a tyčkou, kam také poslal puk.  Poslal tak svůj tým v zápase poprvé do vedení. Švédové se až do konce druhé třetiny snažili o vyrovnání, ale tomu jim zabránil skvělými zákroky kanadský gólman. Ve třetí třetině domácí vstřelili další dvě branky a navýšili tak na konečných 5:2.

Branky a nahrávky: 7. Eriksson Ek (Söderlund), 9. Grundström (A.Nylander) – 8. Stephens (Cirelli), 19. Cirelli (Clague, Chabot), 33. Gauthier (Dubois), 48. Strome (Juulsen, Bean), 59. Gauthier (Strome, Jost)

RUSKO 3:4sn USA

Ve středu tj. 4. 2. 2017 ve 21:00 středoevropského času Rusové s Američany sehráli první semifinálový zápas. Rusové nastoupili v červené sadě dresů, naopak Amerika v bílých. Američané začali zhurta. Bracco ihned po prvním vhazování nahazoval na branku, ale Samsonov si nahození pohlídal. Hra se přelévala ze strany na stranu. Až v čase 11:54 První ruská formace znovu ukázala svojí dominanci na letošním šampionátu. Polunin vystihl přihrávku a puk následně sebral Vorobjov, který za brankou přenechal Kaprizovovi, který rychlým vyjetím zpoza branky zakončil mezi betony amerického gólmana. O pár minut později mohl Bracco vyrovnat, ale jeho svižná střela přesně trefila Samsonova. Hra se dále hrála ve vysokém tempu a rozhodčí tomu napomáhali, že nikoho nevylučovali i přes to, že by se některé zákroky na vyloučení byly. V čase 19:01 se Američanům podařilo překvapivě vyrovnat, kdy Keller vystřelil z nulového úhlu, puk nakonec propadl mezi tělem a bližší tyčí do branky. Po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Do druhé třetiny líp vstoupili Rusové, kteří se během minuty dostali do vedení. Kvartalnov nahrál na modrou čáru, odkud vystřelil Kudakov. Americkému gólmanovi puk po střele vypadl a Denis Gurjanov odražený touš doklepl do odkryté branky. Poté si USA vytvořilo tlak, ale Samson všechny gólové šance zneškodnil. Předvedl i akrobatický zákrok. Zhruba v polovině utkání se Američanům podařilo znovu vyrovnat. Ti předvedli krásnou kombinaci z hole na hůl. O gól se postaral Kunin, který šel neohroženě do branky, kde těsně před ruským gólmanem tečoval milimetrové nahození od Greenwaye, který dostal křižnou přihrávku od spoluhráče. Opravdu nádherný gól.  V čase 36:21 se USA dostalo poprvé v zápase do vedení. O tento gól se postaral Colin White. Po čtyřiceti minutách byl stav příznivější pro Ameriku, která nad Ruskem vedla 3:2. Do poslední třetiny Američané vstoupili líp, už jenom z toho důvodu, že hráli přesilovou hru, kterou si přinesli z druhé třetiny. Tu nakonec nezužitkovali. O pár minut později se jeden z hráčů USA dostal do brejku, ale při zakončení byl faulován. Rozhodčí nařídil trestné střílení, které nakonec nebylo proměněno. Nedáš, dostaneš! V čase 46:04 Gurjanov získal puk a rychle se sám šinul na gólmana, kterému nedal šanci. Ke konci třetí třetiny Rusové byli aktivnější, ale americký gólman vždy na svém místě. I třetí perioda skončila nerozhodně, tentokrát 3:3. Zápas mezi Ruskem a USA došlo do prodloužení (prodloužení v play-off se hraje 4 na 4 deset minut). V prodloužení jsme viděli několik zajímavých šancí, kombinací či soubojů, ale vítěznou branku jsme neviděli. Proto o vítězi museli rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Američané, kteří postupují do finále. O třetí místo si zahrají Rusové. Byl to opravdu skvělý a krásný zápas.

Branky a nahrávky: 20. White (Keller, Jones), 31. Kunin (Greenway, Bracco), 37. White (Anderson, Keller), rozh. náj. Terry – 12. Kaprizov (M. Vorobjov), 22. Gurjanov (Kudako, P. Karnauchov), 47. Gurjanov

LOTYŠSKO 1:4 FINSKO

V úterý 3. 1. 2017 v Centre Bell Finové sehráli druhý zápas s Lotyšskem o záchranu v elitní skupině MSJ. Na začátku třetiny se zdálo, že si jde Finsko za vítězství. Jelikož už v čase 1:31 díky Tolvanenové trefě z přesilovky hráči Suomi vedli 1:0. To se však Lotyšsku nelíbilo a ještě do konce první periody vyrovnalo. Druhá třetina byla nejvíce vyrovnaná a veškeré gólové šance zastavili gólmani. Tudíž jsme ve druhé dvacetiminutovce gól nespatřili. Naopak v té třetí byli k vidění hned tři gólové momenty. O všechny se zasloužili hráči Finska. Ve druhém utkání se tak hráčům Suomi podařilo porazit Lotyšsko 4:1. Lotyši sestupují do Divize IA a místo nich si na MSJ příští rok zahrají Bělorusové.

Branky a nahrávky: 17. Krastenbergs (Čukste, Ponomarenko) – 2. Tolvanen (Räsänen, Saarijärvi), 42. Saarijärvi (Tolvanen, Juolevi), 43. Välimäki (Björkqvist, Kuokkanen), 58. Välimäki (Räsänen, Saarijärvi)

Autor: M. V.