Český skifař Ondřej Synek
Foto: facebook.com/OSynek/

Veslaři nominovali na domácí mistrovství Evropy v Račicích

Český skifař Ondřej Synek

Na mistrovství Evropy v Račicích se představí 23 českých reprezentantů. Největší domácí hvězdou bude čtyřnásobný mistr světa Ondřej Synek.

Na základě výsledků víkendového testování reprezentačního výběru byli vybráni závodníci pro první kolo Světového poháru a pro mistrovství Evropy ve veslování. Česká republika bude mít zastoupení v sedmi mužských a třech ženských disciplínách.

První kolo Světového poháru se uskuteční od 5. do 7. května v Bělehradě. Z nominovaných závodníků ho vynechá Ondřej Synek, jenž mezinárodní sezonu zahájí právě na mistrovství Evropy v Račicích, které se koná od 26. do 28. května, ostatní veslaři by se závodu v Bělehradě měli zúčastnit.

Světový pohár v Bělehradě bude prvním tvrdým testem nového olympijského cyklu, ale hlavně závodem, kde by závodníci měli nabrat zkušenosti v rámci přípravy na domácí mistrovství Evropy. Tam bude při neúčasti těhotné Mirky Topinkové Knapkové největším lákadlem pro domácí diváky Ondřej Synek.

Český skifař Ondřej Synek Zdroj: facebook.com/OSynek/

Trojnásobný medailista z olympijských her se v zimě vyvaroval jakémukoliv zranění. Hodně se věnoval fyzioterapii, dvakrát týdně docházel cvičit do Centra pohybové medicíny Pavla Koláře a podařilo se mu tak spravit problémy se zády, jež ho limitovaly v loňské sezoně. Snažil se zpevnit především vnitřní svaly kolem páteře a učil se i trochu jinak dýchat. Věnoval se také běžkám, poprvé se na nich zúčastnil i závodu – v rámci Krkonšské 70 běžel padesátikilometrový závod, který dokončil na 8. místě. Do lodi pak nasedl po osmiměsíční pauze, což byla jeho nejdelší pauza bez vesel v životě.

Skif Ondřeje Synka s novým designem Zdroj: facebook.com/OSynek/

Vrcholem sezony pro nejlepšího veslaře české historie sice bude až na přelomu září a října mistrovství světa, přesto Synek nepovažuje mistrovství Evropy za druhořadý závod a přiznává, že se bude chtít předvést před domácími fanoušky. Za svoji velkou výhodu považuje, že dobře zná račický kanál, na němž vesluje už od roku 1995.

Pro domácí mistrovství Evropy má připravený i nový design lodi s českou vlajkou, na němž se sám podílel a těší se také na podporu českých fanoušků.

Nominace veslařů na ME v Račicích:

Muži: Ondřej Synek (skif); Jan Cincibuch (skif lehkých vah); Jakub Podrazil, Lukáš Helešic (dvojka bez kormidelníka); Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil (dvojskif lehkých vah); Kornel Altman, Jakub Paroulek, Jan Potůček, Jakub Makovička (čtyřka bez kormidelníka); Vojtěch Řimák, Tomáš Emr, Martin Basl, Matyáš Klang (párová čtyřka); Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jan Hájek (čtyřka bez korm. lehkých vah).

Ženy: Lucie Žabová (skif); Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif); Zuzana Nečasová, Kristýna Neuhortová (dvojskif lehkých vah).

243 0