Veronika Zvařičová
Foto: sportstarter.cz

VELKÝ COMEBACK! Biatlonistka Zvařičová chce zpátky mezi elitu

Veronika Zvařičová

Jsou tomu už tři roky. Biatlonistku Veroniku Zavřičovou totiž nepříjemně srazilo auto při jejím tréninku. V té době patřila Verča mezi absolutní domácí špičku. Táto kráska sršící talentem se ale dokázala nejen vrátit do normálního života, ale také do světa biatlonu. Na startu předolympijské sezóny má jediný cíl- dostat se do české reprezentace a bojovoat o úspěchy po boku Gabriely Koukalové. 

Veronika Zvařičová Zdroj: sportstarter.cz

„Ještě to není úplně za mnou, ale to asi nebude nikdy,“ svěřila se blondýnka s příjemným úsměvem a přiznává, že ani po třech letech se při vzpomínce na minulost často neubrání slzám. ,,Když mi bylo nejhůř, konkrétně po vyřazení z reprezentace, sklouzla jsem k myšlence co by, kdyby.“ Ješta aby ne. V osudové sezóně, kdy ji srazilo auto, se výrazně podepsala pod naše největší týmové úspěchy našich žen. Společně s Gabrielou Koukalovou, Veronikou Vítkovou a Kristýnou Černou vybojovala překvapivou třetí příčku v závodě Světového poháru v německém Ruhlpolding u, o měsíc později byla členkou stříbrné štafety na Mistrovství Evropy v bulharském Bansku. V obou případech rozhodla o stupních vítězů právě ona. 

„Ta euforie, když projíždíte cílem a víte, že jste pomohli někomu, kdo na vás spoléhal, na to se nedá nikdy zapomenout. Najednou si připadáte, jako byste neměli klapku,“ zavzpomínala Verča. 

Z ošklivé srážky s autem si odnesla otřes mozku, srce, plic, rozbitou hlavu, několik zlomenin, vykloubené rameno a přetrhané vazy kotníku a koleni. „Doktoři mi naznačili, že mám být ráda, že žiju a na vrcholový sport můžu zatím zapomenout,“ řekla. Veronika strávila v nemocnicích přibližně rok. Po propuštění z nemocnice se dokázala snad nejlépe vrátit do světa biatlonu. Závodí a cítí se stále líp a líp. Momentálně závodí sice v nižších závodech, ale tohle ji evidentně nestačí. 

Veronika Zvařičová Zdroj: sportstarter.cz

 „Strašně bych si ještě chtěla zazávodit ve svěťáku a hlavně na olympiádě s Gabčou,“ připomíná. Verča totiž po boku Gabriely Koukalové před sedmi lety vyhrály zlatou medaili ve štafetě na juniorském MS v Kanadě. 

Veronika Zvařičová se pokusí porvat o olympiádu.  „O olympiádu v Soči jsem přišla, o tu další v Pchjongčchangu se ještě porvu,“ slibuje.

Pokud se bude Verči dařit v soutěži IBU Cupu, návrat je hodně reálný. Kritéria jsou totiž jasně daná. Říká, že to chce ještě kvalitnější tréninky v zahraničí, takže se začínají více řešit finance. V tomhle ji hodně pomáhá crowdfundingový portál Sportstarterr.cz, který funguje na odměňování od sportovců. Také funguje jako výzva. „Výzvu jsme spustili teprve před pár dny a má mimořádnou odezvu,“ těší zakladatele Sportstarteru Stanislava Němečka. „Ani Franckeovi neměli tak raketový start,“ připomíná dosud nejúspěšnější výzvu jabloneckých novomanželů, kterým finanční podpora veřejnosti umožnila start v nejmrazivějším ultramaratonu světa Yucon Arctic Ultra.

Vizitka Veronika Zvařičové

Narození: 8.12. 1988 v Krnově (28 let)

Klub: KB Jilemnice

Debut: 2009

Světový pohár- nejlepší umístění: 79. místo (sezóna 2008/2009)

Medaile:

ZLATO- MS juniorů ve štafetě žen- 2009- Canmore (Kanada)

STŘÍBRO- ME ve štafetě žen- 2013- Bansko (Bulharsko)

STŘÍBRO- ME juniorů ve štafetě žen- 2008- Nové Město n. M. (Česko)

Štafeta žen Zdroj: sportstarter.cz

Autor: D.P.
1293 214