Marc Márquez
Foto: motogp.hondaracingcorporation.com

Velká cena Austrálie: Napínavý závod ovládl Márquez, Moto 3 zná nového mistra světa

Marc Márquez

Závod královské kubatury ve Phillip Islandu byl plný těsných předjetí, škrábanců na kombinézách od dotyků pneumatik a neustále se měnící pozici vedoucího jezdce. Ve Velké ceně Austrálie nakonec v kategorii Moto GP zvítězil Marc Márquez, Moto 2 ovládl Miguel Oliveira a ve třídě Moto 3 si pro první místo a titul mistra světa dojel Joan Mir.

Nedělní závod Velké ceny Austrálie už teď mnoho příznivců Moto GP považuje za vůbec ten nejlepší za poslední roky. V jeho čele se vystřídalo hned několik pilotů – ať už na továrních, či satelitních motorkách. O jedno z největších překvapení víkendu se postaral Jack Miller, jenž zajel nejenže výbornou kvalifikaci, ale před domácími fanoušky bojoval také o umístění na pódiu. Nakonec však dorazil do cíle s více než pětisekundovou ztrátou na sedmé pozici. Do bitvy o medaile se po dlouhé době zapojil také Andrea Iannone, a dařilo se i třetímu nejrychlejšímu muži sobotní kvalifikace, Johannu Zarcovi.

S těsnými souboji, po kterých zůstaly mnoho jezdcům stopy na kombinézách, se nakonec nejlépe popasoval Marc Márquez a v následující Velké ceně Malajsie může být už po čtvrté korunován mistrem světa Moto GP.  Zabránit mu v tom může jenom Andrea Dovizioso, který však na Španěla ztrácí už třiatřicet bodů. „Od prvního kontaktu s Johannem jsem věděl, že půjde o velmi těžký závod. Jeli jsme ve velké skupině, stejně jako to bývá v Moto 3, a to jsem si hodně užíval. Asi v polovině jsem si začal kontrolovat, kde se nachází Dovi a ostatní piloti a snažil jsem si všechno zanalyzovat. V osmém kole jsme pak věděl, že je čas zaútočit. Byl to skvělý závod,“ měl na tiskové konferenci radost Marc Márquez.

Jen o 1,799 sekundy později dorazil do cíle Valentino Rossi, který tak vystoupil na stupně vítězů poprvé od operace zlomené nohy. „Startoval jsem zezadu společně s Millerem a Espargarem, měl jsem dobré tempo, dostal se dopředu a pak jsem musel zase soupeřit se Zarcem a s Iannonem, se kterými je vždy těžké bojovat,“ uvedl osmatřicetiletý jezdec a zároveň dodal, že si těsné bitvy se svými soupeři dnes užíval. „V poslední době počet kontaktů v Moto GP vzrostl. Například Zarco je velmi, velmi, velmi agresivní. Tohle je hra a pokud se do ní chcete zapojit, nevyhnete se dotykům motorek na trati. Je to sice o něco více nebezpečné, ale jestli se vám to nelíbí, měli byste raději zůstat doma,“ řekl Ital.

S výsledkem byl spokojený také Mavrick Viñales. „Dojel jsem na pódiovém umístění a za to jsem opravdu šťastný. Poslední závody pro nás byly těžké, tentokrát jsem se ale poprvé v druhé polovině sezóny cítil na motocyklu opravdu dobře. A to vnímám velmi pozitivně.“

Český pilot Karel Abraham sváděl ostré souboje s továrními jezdci Jorge Lorenzem, Andreou Doviziosou a Danim Pedrosou. Nakonec závod dokončil na čtrnácté pozici. „Jsem šťastný. Myslím, že je to pro tým velmi důležitý výsledek, mám z něj dobrý pocit,“ uvedl brněnský rodák v tiskové zprávě.

Ve třídě Moto 2 viděl šachovnicový praporek jako první Miguel Oliveira. Se ztrátou 2,974 sekundy dorazil do cíle Brand Binder, třetí pak skončil Franco Morbidelli.

Po závodu třídy Moto 3, který ukončilo vyvěšení červených vlajek kvůli dešti, se poprvé v sezóně rozdával titul mistra světa. Spolu s první místem na stupních vítězů jej získal španělský pilot jezdící za tým Leopard Racing, Joan Mir. Na druhé příčce skončil jeho týmový kolega Livio Loi a pro bronz si přijel Jorge Martin. Dařilo se také Jakubu Kornfeilovi, které skončil dvanáctý. „S dneškem jsem určitě moc spokojený. Bohužel jsem neměl úplně ideální start, ale brzy jsem se usadil ve skupině. Pak tam ale bylo několik pádů a utvořil se rozestup. Na Phillip Islandu je možné to sjet, to jsme mohli vidět ve všech třídách. Jenže v naší skupince se vepředu pořád předjížděli a nebyli jsme rychlí natolik, abychom to zvládli. Byť jsem se snažil to několikrát signalizovat, někteří jsou prostě neřízené střely,“ uvedl rohatecký rodák.

209 0