Český veslař Václav Chalupa
Foto: www.worldrowing.com

Václav Chalupa se stěhuje na Lipno a zakládá tam veslařský klub

Český veslař Václav Chalupa

Václav Chalupa se rozhodl ve svém životě k velkému kroku. Stěhuje se na jižní Moravu a zakládá veslařský klub. Stříbrný veslař z olympijských her v Barceloně se tak rozhodl poté, co měl během letošní olympiády na starost veslování v olympijském parku Lipno.

Jindřichohradeckého rodáka návrat do jižních Čech lákal už delší dobu. Na Lipně se mu od dětství líbilo – krásná příroda, jeho milovaná voda a hory okolo. Definitivně se pro návrat rozhodl právě po zkušenostech z olympijského parku. U vody tam trávil pět hodin denně a tato práce ho nesmírně bavila a naplňovala. Mnoho návštěvníků mu i vyjadřovalo lítost, že se tam s ním příští rok nesetkají.

Do jižních Čech Chalupa jezdil často na víkendy a na dovolené. Jeho manželka odtamtud také pochází, takže pro celou rodinu nebyla změna prostředí až takovým problémem. Chalupa prodal dům v Račicích, skoncoval se správcováním v tamním oddíle, vzdal se i role šéftrenéra veslařské reprezentace. Osmiletého syna, kterého by mimochodem přibližně za dva roky také rád posadil do lodi, odhlásil ze školy a v půlce září se celá rodina přestěhovala. S realizací nápadu o založení klubu mu pomohl místní starosta, palce mu drží a podporu vyjadřuje i jeho skifařský nástupce a trojnásobný medailista z olympijských her Ondřej Synek, který sám vede veslařský oddíl v Brandýse nad Labem.

Chalupa sice ještě musí kvůli různým povinnostem dojíždět do Račic a do Prahy, přesto stíhá přemýšlet o novém oddíle. Šestinásobný účastník olympijských her nemá v plánu budovat žádný obrovský oddíl, ale pracovat už začal - například sehnal lodě pro příbřežní veslování, ty jsou na Lipno ideální. Zařídil i výstavbu příštřešku či zázemí - na to dojde už v příštích měsících. Dokonce se mu už hlásí i starší lidé, kteří by chtěli veslovat o víkendech. Z těch mladších třeba jednou pomůže vychovat i své a Synkovy následovníky pro stupně vítězů na nejvýznamnějších veslařských závodech. Kdo ví...

Autor: Jan Linha
536 24