Český handicapovaný plavec Arnošt Petráček

ÚŽASNÉ! Máme další 3 paralympijské medaile z Ria a z toho 1 zlato!

Úžasné představení má za sebou česká paralympijská výprava na hrách v Riu. Během jediného odpoledne totiž přidala k dosavadním třem bronzům hned další 3 medaile, z toho jednu zlatou. Můžeme se tak těšit z prvního českého paralympijského vítěze na těchto hrách, kterým se stal plavec Arnošt Petráček.

Český handicapovaný plavec Arnošt Petráček plaval trať 50 metrů znak v kategorii S4. Již v rozplavbách naznačil, že by mohl bojovat o ten nejcennější kov. A to také následně potvrdil. V rozplavbách zaplaval čas 43,69 sekundy, což suverénně stačilo na první místo. Ve finále tento čas ještě plnou půl sekundu vylepšil a náskokem téměř dvou sekund porazil Číňana Liu a mohl slavit titul paralympijského šampiona.

Ve finále plaval s Arnoštem také Jan Povýšil a ani on nebyl daleko od medaile. Svým časem 46,21 sekundy zaostal pouze o 9 desetin sekundy za bronzovou příčkou a skončil pátý.

VÝSLEDKY

1. Arnošt Petráček (CZE) 43,12 s

2. Liu Yuntao (CHN) 45,01 s

3. Jesus Hernandez (MEX) 45,30 s

5. Jan Povýšil (CZE) 46,21 s

Již druhou medaili vybojovala Běla Třebínová. Žena, která se k plavání vracela, vybojovala ve svých 40 letech v Riu bronz na znakařské padesátce.

Již v rozplavbách naznačila, že by mohla bojovat o cenné kovy, když zaostala za vítěznou Španělkouu Parales o pouhou setinu sekundy.

Španělka se nakonec ve finále ukázala jako neporazitelná, když zaplavala velmi rychlý čas 43,03 sekundy. Třebínová za ní zaostala o bez mála půl sekundy. I tak je to ale po Českou plavkyni fantastický úspěch.

VÝSLEDKY

1. Teresa Parales (ESP) 43,03 s

2. Běla Třebínová (CZE) 44,51 s

3. Sarah Louise Rung (NOR) 45,40 s

Druhé stříbro během minulé noci přidal lukostřelec David Drahonínský. Ten po skvěle zvládnuté kvalifikaci měl vcelku příznivý los do vyřazovacích bojů.

Na úvod si David poradil v osmifinále s Číňanem Liu vcelku hladce 142:84. Davidův nástřel navíc znamenal nový paralympijský rekord.

Ve čtvrtfinále jej čekal Íránec Kakoosh. A to už byla o poznání vyrovnanější bitva. David jej však v každé sérii porazil a výsledek 142:122 znamenal vyrovnání paralympijského rekordu z předešlého kola.

V semifinále David střílel proti Slováku Peteru Kinikovi. A toto byl srdceryvný souboj až do posledních chvil. Kinik vypadal, že si jde pro vítězství. Ovšem v poslední sérii selhal. Jeho nástřel 21 bodů posunul Davida do finále s konečným výsledkem 128:125 pro českého reprezentanta. Bylo tak jasné, že Drahonínský si opět přiveze paralympijskou medaili.

Ve finálovém souboji však předvedl David nejvyrovnanější bitvu, a sice s Britem Johnem Walkerem. Ještě po 4. sérii byl stav vyrovnaný a musela tak rozhodnout poslední pátá sada. V té se nakonec radoval Brit, když předvedl nástřel 30, David nasbíral o 2 body méně, což znamenalo zisk stříbrné medaile.