Fakt, že Letní Olympijské hry v roce 2020 bude hostit Tokyo, je snad každému sportovnímu fanouškovi znám. Konkrétně od roku 2013, kdy bylo o tomto pořadateli rozhodnuto. V minulých dnech vyplula na povrch informace, že by se ,,země vycházejícího slunce“ měla o pořadatelství rozdělit s Korejskou republikou. Jednalo by se pouze o sporty provozované na vodním kanále (rychlostní kanoistika, veslování, …).
O hrách v Tokyu se mluvilo jako o nejkompaktnějších Olympijských hrách v historii. Japonský ministr sportu tvrdil, že by osmadvacet z jednatřiceti sportovišť mělo být v okruhu 8 kilometrů od Olympijské vesnice. Zřejmě i díky tomu bylo pořadatelství Tokyu uděleno.
Ale ne všechno je ve skutečnosti tak skvělé, jak to vypadá na papíře. Celá věc se začala řešit poté, co MOV zjistil nesrovnalosti ve financování výstavby některých sportovišť. Ukázalo se, že rekonstrukce, popřípadě, nové vybudování některých areálů by mělo stát zhruba 3 biliony jenů(necelých 700 miliard korun), což je čtyřnásobek původního odhadu a téměř trojnásobek nákladů her v Londýně. To je samozřejmě v rozporu s politikou MOV.
Zdá se, že sportoviště byla velmi nadhodnocena, kvůli tomu, aby se mohla většina sportů odehrávat v japonské metropoli. Například již zmíněný vodní kanál (Sea Forest park) měl podle Japonců stát 25 miliard jenů, odhad pro MOV byl přitom pouhých 9,8 miliard. I kvůli podobným nesrovnalostem ve financích se MOV přiklání k přesunutí veslařských soutěží na jiné místo, dokonce mimo Japonsko. Nejdiskutovanějším kandidátem pro konání těchto vodních sportů je oblast Chungju, což je jedno z míst, kde se konaly Asijské hry v roce 2014. Uvidíme, jak se v příštích dnech ukáže Japonská cílevědomost a odhodlání. Zcela určitě se nechtějí o hry dělit, takže jistě přijdou s převratným plánem jak si všechny sporty ponechat.
Kdyby nakonec došlo ke spolupořádání her, bylo by to potřetí v historii. V obou předchozích případech se mimo hlavní zemi pořádali jezdecké soutěže.
Poprvé to bylo v roce 1956. Tehdy se hry konaly v Melbourne, ale u ,,protinožců“ právě probíhala zákonem daná karanténa pro závodění zahraničních koní. Jezdecké soutěže se nakonec uskutečnily ve Stokholmu. Při OH v Pekingu 2008 se jezdecké soutěže konaly v Hongkongu, který je sice pod nadvládou Číny, ale sportovních akcí se účastní obyvatelé Honkongu pod vlastní vlajkou.