Stupně vítězů - ME 2017 - sportovní páry
Foto: ostrava2017.eu

Tarasova, Morozov prvními mistry Evropy v Ostravě, Dušková s Bidařem na skvělém 7. místě

Stupně vítězů - ME 2017 - sportovní páry

Kdysi se styděli na ledě držet za ruce. Stud byla jedna z překážek, kterou musela Anna Dušková s Martinem Bidařem na začátku své cesty překonat. A protože jich od té doby překonali mnohem víc, mohla Anna Dušková po premiérovém závodě na seniorském mistrovství Evropy prohlásit: „Jsme hrozně šťastní, že se nám to povedlo!“

A co že se jim povedlo? Ač mnozí krasobruslaři neradi jezdí hned po rozjetí, mladí čeští krasobruslaři si tím očividně hlavu nelámali. Druhou část volných jízd a předposlední rozjížďku totiž otevřeli bezchybným výkonem. Na ledě je před jejich teprve druhou seniorskou volnou jízdou přivítal velký aplaus. Publikum se hned na začátku jejich jízdy chytilo a tleskalo i do hudby. Juniorští mistři světa z loňského roku je však několikrát donutili vypadnout z rytmu. To, když se jim podařil nějaký prvek a donutili tak diváky dát najevo nadšení. A že těch povedených prvků bylo! Trojitý toeloop, trojitý twist, kombinace trojitého salchowa, jednoduchého toeloopa a dvojitého toeloopa, odhozeny trojitý lutz nebo krásný odhozený trojitý salchow. Skončila jízda a publikum opět tleskalo, a to i ve stoje. Tleskala i jejich trenérka Eva Horklová, tleskal i René Novotný, který společně s Radkou Kovaříkovou v této disciplíně zvítězil na mistrovství světa v roce 1995. Mladý český pár opět ukázal, že před sebou může mít skvělou budoucnost. Za volnou jízdu získal 123,19 bodů, nový osobní rekord. V součtu s krátkým programem to dalo 189,09 bodů, taktéž osobní maximum. Pak už jen čekali, jak se bude dařit jejich soupeřům. Italové Della Monica, Guarise, kteří po krátkém programu na český pár ztráceli necelé dva body, je neohrozili, a tak bylo jasné, že se český pár pořadím nepropadne. Ale i další italský pár Marchei, Hotárek měl co dělat, aby umístění před českými juniory udržel. Rusové Zabiiako, Enbert pak potvrdili, že jsou v této rozjížďce favority a před nejsilnější skupinou se dostali do čela.

A pak už přišla řada na ty nejlepší. Nejsilnější rozjížďku zahájili Němci Savchenko, Massot, třetí po krátkém programu. Aliona Savchenko se v listopadu při Grand Prix zranila při pokusu o odhozený čtverný skok, natáhla si kolenní vazy, a tak začali odhazované skoky opět trénovat až před týdnem. Možná i proto snížili obtížnost svého programu. Ale i přesto předvedli nádhernou jízdu a jak se později ukázalo, byla ten večer nejlepší. Rusové Stolbova, Klimov, stříbrní z olympijských her 2014, vynechali první část sezony pro zranění partnerky a bylo vidět, že jim ještě pořád chybí něco do bývalé formy. Zařadili se za německý pár. Vedoucí pár po krátkém programu Tarasova, Morozov podobně jako předtím Němci zbytečně neriskovali. Předvedli druhou nejlepší volnou jízdu dne a i se svým trenérem Robinem Szolkowym, bývalým krasobruslařským partnerem Němky Savchenko, netrpělivě čekali, zda své německé soupeře v součtu obou programů porazí. A to se jim o více než pět bodů povedlo. Poslední pár, který mohl zamíchat pořadím, byli po krátkém programu druzí Francouzi James, Cipres. Po své jízdě vybuchli v gejzír nadšení. Celkově si sice oproti krátkému programu o jedno místo pohoršili, ale to jim vůbec nevadilo. Po 6., 5. a 4. místech se konečně dočkali evropské medaile. Mistry Evropy se tedy stali Rusové Tarasova, Morozov, stříbro si odvážejí Němci Savchenko, Massot a bronz Francouzi James Cipres. Mladý český pár Dušková, Bidař potěšil ostravské publikum i sám sebe sedmou příčkou.

Ruský sportovní pár Tarasova, Morozov na ME 2017 Zdroj: ostrava2017.eu

A co tento závod ukázal? Že sportovním dvojicím v Evropě nadále (už šest let) vládnou Rusové. Že sny se mohou měnit ve skutečnost, jak se přesvědčili Francouzi. Že pětinásobná mistryně světa Savchenko může snad dál snít sen o zlaté olympijské medaili, která jí pořád chybí. A že ten nedávno ještě utopický sen o české medaili z párového krasobruslení se snad může brzo změnit v realitu.

Sportovní dvojice – výsledky:

 1. Tarasova, Morozov (Rus.) 227,58, 2. Savchenko, Massot (Něm.) 222,35, 3. James, Cipres (Fr.) 220,02, 4. Stolbova, Klimov (Rus.) 216,51, 5. Zabiiak, Enbert (Rus.) 200,75, 6. Marchei, Hotárek (It.) 191,93, 7. Dušková, Bidař (ČR) 189,09.

Autor: Jana Šimková
263 2