Nepejchal vyhrál SP v Baku
Foto: www.issf-sports.org

Střelba: Nepejchal zaznamenal na SP v Mnichově SVĚTOVÝ REKORD!

Nepejchal vyhrál SP v Baku

Dnešním dnem skončily závody světového poháru ve sportovní střelbě v německém Mnichově. A do světových tabulek se tam zapsal mladý český střelec a olympionik z Ria, Filip Nepejchal. Ve střelbě z malorážky na 3 x 40 ran totiž získal 1185 bodů, což je nový rekord.

Nepejchal vyhrál SP v Baku Zdroj: www.issf-sports.org

Tento rekord se udál v předposlední den soutěží. Konala se totiž mužská eliminační soutěž disciplíny malorážka na 3 x 40 ran, do které nastupovala česká trojice Nepejchal, Nymburský a Hrkulčák. A nejlépe se v ní vedlo právě Nepejchalovi, který vyhrál skupinu A nástřelem 1185 bodů, čímž stanovil nový juniorský světový rekord v kvalifikaci. Suverénně předčil druhého Rusa Sokolova o 5 bodů. 

V samotné kvalifikaci následně Filip dokázal, že jeho výkon z eliminace nebyl náhodou. Kvalifikační nástřel 1180 bodů jej poslal do finále ze skvělé třetí pozice a vyrážel tak do boje o další kariérní pódium v závodě SP. 

V samotném finále se mu bohužel příliš nepovedla položka v kleče. I tak si Filip odváží z Mnichova velmi cennou šestou pozici. Do hlavního závodu společně s Filipem postoupil také Petr Nymburský, který v kvalifikaci nástřelem 1162 obsadil 52. pozici. 

ČEŠI VYBOJOVALI NA SP SKVĚLÝCH 4 FINÁLOVÉ ÚČASTI

Loňský rok nebyl příliš povedený pro českou střelbu. Na svazu proběhly jisté změny, z OH se vrátili čeští střelci bez medaile. A tak je zajisté úvodní podnik SP v Mnichově jistou vzpruhou. 

Článek Střelba: Vognárová bere na SP v Mnichově životní výsledek! Střelba: Vognárová bere na SP v Mnichově životní výsledek! Skvělého výsledku dosáhla na SP v Mnichově české střelkyně Gabriela Vognárová. Ve střelbě ze vzduchové puška na vzdálenost 10 metrů obsadila stříbrnou pozici, což je její nejlepší životní výsledek. Skvělé představení českých střelců započala mladá talentovaná puškařka Gabriela Vognarová, která v disciplíně vzduchová puška na 10 metrů obsadila stříbrnou příčku, což doposud její kariérní maximum. A že to byl povedený závod pro české ženy potvrdily i 23. Nikola Mazurová a 42. Aneta Brabcová. Mazurová byla později nejlepší z našich střelkyň v disciplíně malorážka na 3 x 20 ran. O pouhé 2 body zůstala za branami finále, když s nástřelem 584 bodů obsadila výborné 16. místo. Stříbrná ze vzduchovky Vognárová brala s nástřelem 579 bodů 39. pozici. 

A opět mládí vpřed, tentokrát v podání Jindřicha Dubového. Pomalu, ale jistě to vypadá, že by Česká republika mohla mít nástupce za legendárního Martina Tenka. Jako silnější pistolářská disciplína je pro Jindru ta na 50 metrů, v níž také postoupil na SP v Mnichově do finále, kde nakonec obsadil 7. pozici. Tento mladík, který se loni téměř nominoval na OH do Ria, potvrdil skvělou formu i v disciplíně na 10 metrů solidní 40. příčkou se skvělým kvalifikačním nástřelem 575 bodů. 

Skvělý vzestup kromě Filipa Nepejchala zaznamenává také další mladý český puškař Petr Nymburský. Tento junior toho ve světovém poháru zatím moc nenastřílel, ale v Mnichově svůj potenciál ukázal v plné síle. V disciplíně malorážka na 50 metrů vleže, kterou na OH v roce 1988 ovládl legendární Miroslav Varga, dlouho Petr bojoval o stupně vítězů. Nakonec z toho byla velmi krásná čtvrtá příčka, což je při premiérové finálové účasti v SP pro tohoto mladíka skvělý úspěch.

Na stage se vrátil také rychlopalníci. Ani Martin Strnad ani Martin Podhráský si loni OH v Riu bohužel nevystříleli. Ovšem v Mnichově oba ukázali, že patří do užší světové špičky. Druhý jmenovaný Martin po prvním kvalifikačním dnům bojoval o finále, jelikož se držel na druhé pozici. Horší druhý den jej však odsoudil na konečnou 14. příčku. O místo před ním skončil prvním jmenovaný Martin, Strnad. Českou trojici ještě doplnil na 26. místě Tomáš Těhan. 

A nesmíme zapomenout ani na české pistolařky. Jeden z největších talentů české střelby z pistole, Anna Dědová, zůstala na uplynulém SP v Mnichově daleko za finálovými branami. Ovšem v disciplíně na 10 metrů ji výborně zastoupila mladá 19letá Denisa Bezděčná, které chyběl do finále opravdu malý kousek. Česká juniorka totiž zaznamenala v kvalifikaci výborný nástřel 583 bodů a za postupem do finále zaostala o jediný bod. I tak si odváží z letošního premiérového SP výbornou 11. pozici. 

632 0