Český vícebojař Ondřej Honka
Foto: Facebook - Ondrej Honka/Petra Halskova

Sportovci studující v USA - 2. díl - Ondřej Honka - Skok o tyči

Český vícebojař Ondřej Honka

V našem druhém díle o sportovcích studujících v USA jsme se zaměřili na Ondřeje Honku. Odjel za studiem do USA, kde obdržel stipendium. Rodák z Opavy se zaměřuje především na skok o tyči, ale občas si zazávodí i s vícebojaři. S Ondrou, který měl v minulosti sen o startu na Olympijských hrách, jsme udělali rozhovor. 

Český vícebojař Ondřej Honka Zdroj: Facebook - Ondrej Honka/Petra Halskova

1) Proč sis vybral atletiku?

V mládí jsem si vyzkoušel mnoho sportů - plavání, karate či fotbal. Nakonec jsem zůstal u atletiky, protože je to individuální sport a dosažený výkon je vždy výsledkem tvrdé práce nikoho jiného, než atleta samotného. Člověk se nemůže "vyvézt" za svými spoluhráči z týmu. Tohohle aspektu si u atletiky nesmírně vážím a naučilo mě to být soběstačným, což je velká výhoda jak v osobním, tak profesním životě.

2) Na jakou disciplínu se zaměřuješ?

Mojí hlavní disciplínou je skok o tyči. Trénink skoku o tyči je velice komplexní proces, jelikož tyčkař potřebuje být silný, rychlý, mít skvělou koordinaci pohybu a orientaci v prostoru. Díky téhle všestrannosti občas závodím i ve víceboji.

3) Máš atletický vzor?

Řekl bych, že mým atletickým vzorem je můj bývalý trenír Jiří Lesák.

4) Dokážeš říct, který trenér Tě nejvíce vytáhl?

Právě Lesák ve mně objevil tyčkařský talent a vytáhl mě k velkým výkonům. Vždycky jsem k němu vzhlížel s respektem a hltal jeho nejen tyčkařské znalosti. Mým cílem je přeskočit jeho osobní rekord, minulý rok jsem se dostal relativně blízko. 525 vs 537.

5) Co je Tvým atletickým snem nebo cílem?

Mým snem, jako každého jiného sportovce, je Olympiáda. Bohužel se mi nikdy nepodařilo dosáhnout takové úrovně. Sen jsem si ale splnil, když jsem se letos zúčastnil Olympijských her v Riu De Janeiru jako dobrovolník a pracoval přímo na ploše olympijského stadionu a stavěl startovní bloky pro sprintery.

Český skokan o tyči Ondřej Honka jako dobrovolník na OH v Riu 2016 Zdroj: Facebook - Ondřej Honka

6) Proč si se vydal za studiem právě do USA?

Už od mládí jsme jako rodina cestovali různě po světě (Kuba, Thajsko, Island, atd.) a to ve mně probudilo cestovatelského ducha. Později jsem se dozvěděl o možnosti sportovního stipendia a studia v USA. Hned jsem věděl, že to je něco, co bych rád zkusil.

7) Jak se dá v USA skloubit studium s tréninkem?

Skloubit atletiku se studiem je v USA velice jednoduché. Sport a univerzita jsou jeden celek, který spolupracuje perfektně. Univerzita vychází sportovcům vstříc tím, že mají možnost si vytvořit svůj rozvrh podle tréninku. Sportovec reprezentuje univerzitu a tedy úspěch sportovce je úspěch univerzity.

8 ) Kdyby měl srovnat zázemí mezi ČR a USA. Co je kde lepší či horší a proč?

Atletické podmínky v ČR nejsou nejlepší, zvlástště pak na Moravě, kde teprve nedávno postavili atletickou halu pro trénování v zimě. Předtím se muselo jezdit do Bratislavy či Vídně na nejbližší závody. Dobré podmínky si užijí jenom ti z atletické elity ve sportovních střediscích, které jsou většinou v Praze. V USA, každá univerzita ma svůj vlastní komplex sportovišť. Na Universiy of Rhode Island jsou sportoviště na fotbal, americký fotbal, volejbal, atletiku, hokej, basketbal, plavání ci baseball. Každá univerzita má taky svoje vlastní rehabilitační středisko pro svoje sportovce. Kvalita stadionu a servisu kolísá s finančnímy prostředky, které jsou reflexí prestižnosti školy a sportovních úspěchů.

9) Jaký studuješ obor a na jaké univerzitě?

Studuji Supply Chain Management na University of Rhode Island.

10) Co přesně bys chtěl dělat, až dostuduješ?

V budoucnu bych se rád zaměřil na přístavní management a mezinarodní transportaci/logistiku.

11) Jak vypadá Tvoje tréninková skupina? Máš v ní hodně cizinců? Trénuješ s někým, koho zná atletická veřejnost?

Moje tréninková skupina se skládá z kluků z univerzity, ovšem zatím se nikdo neprosadil na mezinarodní úrovni. Bohužel nemám ve skupině další cizince, ale snažím se spolupracovat s trenérem při hledání nových talentů z Evropy.

Český skokan o tyči Ondřej Honka Zdroj: Facebook - Ondřej Honka

12) Jak bude vypadat Tvůj zimní trénink?

Do konce prosince máme fyzickou přípravu, kdy většinu času trávíme běháním a posilováním. První závody pak začínají v polovině ledna.

13) Chystáš se na Vánoce domů nebo je strávíš za mořem?

Letos je to poprvé, kdy jsem se rozhodl zůstat přes Vánoce v USA. Mamka za mnou přijede, atak si spolu uděláme Americké Vánoce.

14) Jaké máš atletické cíle pro příští sezónu?

Mým cílem pro příští sezónu je skočit rekord univerzity a kvalifikovat se na univerzitní mistrovství USA.

Autor: Jan Linha
980 99