Český překážkář Petr Svoboda
Foto: Svoboda Group

Silný příběh překážkáře Petra Svobody

Český překážkář Petr Svoboda

Petr Svoboda je na drama ve svém životě už zvyklý. Úspěch na atletické dráze, vážná zranění i osobní problémy doprovází našeho nejlepšího překážkáře několik posledních let. Aní olympiáda v Riu nebyla pro rodáka z Budišova na Třebíčsku procházka růžovou zahradou. 

Jak to vlastně všechno bylo? Prvním vrcholem Petra Svobody byla beze sporu Pekingská olympiáda. Tam Petr postoupil až do semifinále. Nejlepšího času dosáhl ve čtvrtfinále, kdy proběhl trať za výborných 13,41 sekundy. V semifinále poté běžel 13,60 sekundy, nicméně i tento výkon jej zařadil na konečné 13. místo. O rok později přišla první velká medaile. Na halovém evropském šampionátu získal Petr bronzovou medaili a dostával se tak pomalu mezi užší světovou špičku. V roce 2010 zaběhl dosud platný český rekord na této trati 13,27 sekundy. Byl také ve finále Mistrovství Evropy a měl útočit jako vedoucí muž evropských tabulek na medaili. Útok bohužel nevyšel a první medaile pod otevřeným nebem Petrovi unikla. Doběhl šestý. Poté přišla Paříž, rok 2011 a další halový evropský šampionát. Petr Svoboda si doběhl v čase 7, 49s pro zlatou medaili a byl na vrcholu. V roce 2012 si vzal úspěšnou českou tyčkařku Jiřinu Ptáčníkovou. Záhy ovšem přišlo zranění achilovky a vynucená pauza, která donutila Petra vynechat i londýnskou olympiádu. O českém atletovi nebylo dlouho slyšet. Až v roce 2013 Petr Svoboda prohlásil, že v 28 letech končí sportovní kariéru. Se svou achilovkou byl na třech operacích, pravidelně navštěvoval doktory v Německu a hrozila mu dokonce amputace nohy. Petrovi se hroutil celý svět. Po dvou letech navíc skončilo jeho manželství. A stále přetrvávaly problémy s nohou. 

V roce 2015 se ovšem Svoboda senzačně vrátil na atletický ovál. Jeho zraněná noha zvládala vydržet plnou zátěž a fantastický Svoboda se kvalifikoval na MS 2015 v Pekingu. Tam v rozběhu údajně ulil start a byl diskvalifikován. Ovšem zátěžové bloky vyhodnotily ulitý start špatně. Po následném protestu české výpravy byl Petr vrácen do soutěže a dosazen do semifinále. Tam zaběhl čas 13,67 sekundy a obsadil konečnou 23. pozici. 

Po nepříjemné aférce na sociálních sítích, když se situace konečně uklidnila, ozvalo se opět zdraví. Tentokrát bolavé stehno nepustilo Svobodu na ME do Amsterdamu. Limit pro Rio měl však splněný a tak bojoval opět se zdravím a také sám se sebou. „Nic jiného než doufat, že tělo překvapí, mi ani nezbývá,“ prohlásil překážkář před Riem.

Start rozběhu na 110m překážek na olympiádě v Riu byl odložen kvůli dešti. Svoboda nicméně po delším čekání vyběhl na trať a podle času postoupil do semifinále. Celý rozzářený odešel po běhu z mixzóny pro novináře. Po pár minutách se ale u jeho jména objevilo DQ (diskvalifikace). Důvod: úmyslné shození překážky. Vedení výpravy podalo proti rozhodnutí protest, ale rozhodčí mezitím sáhli k dalšímu nezvyklému verdiktu. Překážkářům mimo elitní čtveřici z úvodních dvou rozběhů, které proběhly ještě před přerušením za hustého deště, dostali šanci se předvést ještě v dodatečném závodě a mohli si postup zajistit na čas. Povedlo se to Deuci Carterovi z Jamajky, který byl však v oficiálním rozběhu diskvalifikován. A to byla další věc, která přišla českému atletickému svazu nefér vůči Petru Svobodovi.

Protest české výpravy proti Svobodově diskvalifikaci byl uznán, český překážkář se však stal prvním nepostupujícím. V druhém protestu Češi zpochybnili verdikt rozhodčích o tom, že Jamajčan Deuce Carter byl sice diskvalifikován v rozběhu, dostal však šanci v dodatečném běhu, ze kterého se nominoval do semifinále na čas. A toto rozhodnutí ČAS taktéž napadl a taktéž uspěl. Petr Svoboda byl tak jako pětadvacátý muž dosazen do semifinále. Výhoda byla, že na oválu je 9 drah a organizátoři nechávají první dráhu volnou. Petr byl právě do ní dosazen do druhého semifinále. A jak dopadl? V semifinále zaběhl skvělý čas 13,67 sekundy a obsadil na OH výborné 18. místo, dokonce porazil také výše uvedeného Cartera z Jamajky, který běžel o 2 setiny pomaleji. 

A co Petr Svoboda a budoucnost? Rodákovi z Vysočiny je 31 let a sám přiznal, že to je pravděpodobně jeho poslední olympiáda. A vzhledem k přetrvávajícím zraněním by byla obtížné se dostat za 4 roky do Tokia, kdy Petrovi bude již 35. Nicméně z atletických oválů ještě nemizí a pravděpodobně jej uvidíme i v příští sezóně. 

ZDE SE PODÍVEJTE NA PETROVY VELKÉ ZÁVODY

Vítězství Petra Svoboda na halovém ME 2011 v Paříži.

Mistrovství světa 2009 - Finále na 110 metrů překážek

Mistrovství Evropy 2010 - Finále 110 metrů překážek

Autor: Jan Linha
5380 18