Letošní MS v Hochfilzenu se stalo pro Českou republiku veleúspěšným. Nemusíme se koukat pouze na medailové úspěchy českých reprezentantů, ale také na další výborné umístění v nejlepší desítce a také na obecně výkony všech českých biatlonistů, které jsou příslibem pro příští zímní olympijské hry, které se konají za rok v jihokorejském Pyeongchangu.
Nebyly to však pouze výkony českých sportovců. O pořádný humbuk se na MS postaral také Martin Fourcade a nebo dopingové razie u týmu Kazachstánu. A tak se na to pojďme společně podívat.
Neuvěřitelná Gabriela Koukalová
Pro Gábinu se jednalo o bez pochyb absolutně nejlepší vrcholnou akci, které se zúčastnila. Z Hochfilzenu si odvezla kompletní sbírku medailí, když se poprvé v kariéře dočkala vytouženého titulu v individuálním závodě. Doposud měla na svém kontě zlato ze smíšené štafety z roku 2015. Po zlatu ze sprintu přidala následně bronz ze stíhacího závodu a stříbro z vytrvalostního závodu na 15 km.
A to nemuselo být zdaleko vše. Ovšem jak Gabča sama přiznala, na závěr šampionátu toho měla již "plné kecky". V ženské štafetě se dlouho držela na medailové pozici, když finišovala. Nakonec ji trochu zradily lyže a nakonec dovezla české kvarteto na bramborové pozici. A podobně se jí vedlo i na samotném závěru v závodě s hromadným startem. Dlouho se držela na medailové pozici, ale v závěru jí došly síly a přespurtovala Kaisa Mäkäräinen. Nicméně kompletní sbírka medailí a dvě čtvrtá místa jsou obrovským úspěchem.
Puskarčíková mírně za očekáváním
Před vypuknutím MS si sympatická blondýnka Eva Puskarčíková připsala na své konto dvě třetí místa v závodech SP a český fanoušek tak možná trochu očekával od Evy útoky na nejlepší pětku. To se ovšem nedělo. Na Evě bylo trochu znát, že na ni dolehla důležitost závodů, jako jsou ty na mistrovství světa. Jejím nejlepším umístěním se tak stala třináctá pozici ze sprintu, což je však také velmi výborné umístění.
Vítková se po nemoci neprosadila
Veronika Vítková prodělala okolo Vánoc nemoc, která ji připravila o část formy. A na MS to bylo znát. Ve sprintu skončila mimo elitní šedesátku a neprobojovala se tak ani do stíhacího závodu. Ani ve vytrvalostním závodě se jí příliš nedařilo. A tak asi jediným velmi povedeným startem u ní zůstává ženská štafeta, kterou velmi dobře podržela a zachovala naději pro boj o cenný kov, o který však přišla finišmanka Koukalová v samotném závěru.
Charvátová dobře běhala, ale nedařila se jí střelba.
Lucie Charvátová potvrdila, že běžecky je na tom stále velmi dobře. Ovšem letošní sezóna jí vůbec nevychází na střeleckých stavech. Loňské maximum v podobě pátého místa ze závodu SP tak zdaleka nevylepšila. Maximum si tak zajela hned na úvod ve sprintu, kde brala 32. místo. Podobný výkon zajela také ve stíhačce, kde skončila o 2 místa níže.
Jislová výborně rozjela štafetu
Jelikož se Charvátové na střelnici nedařilo, dostala šanci do štafety mladá Jessica Jislová. A projevilo se to jako výborný nápad. Na střelnici neztratila ani jeden náboj navíc a předávala na šesté pozici s minimální ztrátou na čelo. Trenérům se tento štafetový tah nesmírně vyplatil a Jessica předvedla svůj nejlepší výkon na MS v kariéře.
Moravec se opět precizně připravil na vrcholnou akci
Dvě pátá místa byla na úvod výborná, i když Ondra vyjádřil lehké zklamání. Ve sprintu si odstřelil medaili posledním výstřelem a chtěl si za to nafackovat. Ovšem vše si vynahradil v závodě vytrvalostním. Zastřílel všechny položky čistě a dlouho v cíli vedl. Poté se však zjevil nečekaný soupeř v podobě Lowella Baileyho, který porazil Moravce v cíli o pouhé 3,3 sekundy. Ovšem bilance jednoho stříbra a dvou pátých míst je více než uspokojivá.
Šlesingr se potkal s běžeckou formu, střílelo mu to hůře.
Fyzičku měl na to, aby bojoval o medaile. Ovšem medailovou sbírku nerozšířil. Michal Šlesingr běhal rychle, ovšem na střelnici se mu tolik nedařilo a tresná kola, respektive tresné minuty jej srážely dolů. A nejlepší závod v jeho podání přišel na závěr akce v závodě s hromadným startem, kde dlouho útočil na elitní desítku. Nakonec z toho bylo velmi povedené třinácté místo.
Krčmář od sebe hodně očekával
A právě tato očekávání jej mírně srážela dolů. 26letému Krčmářovi se úvod šampionátu nevydařil. To však napravil výsledkem ve vytrvalostním závodě, kde stejně jako Moravec zastřílel všechny čtyři položky čistě, z čehož plynulo výsledné šesté místo - druhý nejlepší výsledek Krčmáře na MS v kariéře.
Václavík létal na trati, ale střílel do lesa
Když jsme viděli střelby Adama Václavíka, mnuli jsme si oči v dlaních. Pak jsme se ale podívali na jeho mezičasy a říkali jsme si, zda se grafika neplete. Zejména to tak bylo ve sprintu. Tak Václavík minul hned 4 terče z deseti. I tak dokázal dojet na bodované 34. pozici. Na trati doslova letěl, běžecky čas měl srovnatelný s nejlepšími. Pro další závody se to chtělo vyvarovat chyb. To se však nepovedlo. Ve stíhacím závodě zaznamenal propastných 9 chyb a propad až do šesté desítky. Bylo to taky jeho poslední představení v Hochfilzenu.
Krupčík po úspěšném ME dostal šanci
Václavíkovi to nestřílelo a tak do vytrvalostního závodu nastoupil Tomáš Krupčík. A od trenérů to byl skvělý tah. Závod sice nerozjel optimálně, ovšem závěreční dvě položky zastřílel čistě, díky kterým si doběhl pro sezónní maximum v podobě 32. pozice. Ovšem štafetový závod mužům pohřbil hned v úvodním úseku, když musel na 1 trestné kolo a na předávku dojel s mankem minuty a půl na čelo na průběžné 21. pozici.
Fourcadův boj proti dopingu
Martin Fourcade je hlavním představitelem v biatlonovém světě v boji proti dopingu. A hned na úvod šampionátu to dal znát. Rus Alexander Loginov se nedávno vrátil po dopingovém trestu a hned zářil na ME. Na základě výsledků byl nominován na MS. Hned v úvodní disciplíně si na něj Fourcade vyšlápl, když při předávce mu překřížil cestu a Loginov upadl. Tento incident byl v médiích hodně skloňován. Při následném vyhlášení vítězů se Fourcade odmítl fotit na pódiu s bronzovým týmem Ruska a ze stupňů vítězů odešel. Následně však byl organizátory vrácen. Nejen Rusku, ale celému biatlonovému světu tak ukázal, že se doping v žádném případě nesmí tolerovat. Zvláště ten organizovaný.
Nečekané úspěchy Američanů
Společník Martina Fourcada v boji proti dopingu se v pokročilejším závodník věku dočkal zasloužené odměny. Ve vytrvalostním závodě až v závěru předčil Ondru Moravce a stal se nečekaným mistrem světa. Stejně jako Moravec a Krčmář střílel čistě. Tito tři se stali jedinými čistými střelci v daném závodě.
Další nečekaný úspěch do týmu USA přišel zásluhou stále se zlepšující Susan Dunklee, která si v závodě s hromadným startem díky čisté střelbě doběhla pro stříbro. A to na vítěznou motorovou myš, Lauru Dahlmeier z Německa, ztratila necelých 5 sekund.
Úvodní razie u týmu Kazachstánu
Šampionát tehdy ještě nezačal a nevědělo se, zda budou biatlonisté Kazachstánu připuštěni na start. Policie totiž v týmu zakročila s podezřením na organizovaný doping. Biatlonisté byli testováni, ovšem nikdo neměl pozitivní nález. IBU totiž dostala před samotným šampionátem anonymní zprávu, že tým Kazachstánu byl po jedné zastávce SP v Evropě viděn, jak u benzínové pumpy ničil lékařský materiál a k němu zápisky, které mohly být spojeny s dopingem. Kazašský tým se k tomuto činu přiznal. Zároveň ale potvrdil, že to s dopingem nemělo nic společného, nýbrž se jednalo o běžné lékařské potřeby, které sportovci běžně potřebují během závodů SP. "Vzali jsme si ponaučení a příště budeme likvidovat lékařský materiál dle pravidel přes lékařské firmy" potvrdili zástupci kazašských biatlonistů.