Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová

Rychlobruslařka Karolína Erbanová má šanci na medaili

Sobotní večer patřil Mistrovství světa ve sprintu v rychlobruslení. Program odstartoval v Calgary prvním kolem na 500 metrů nejprve žen, poté mužů. Na tento závod navázalo první kolo závodů na 1000 metrů. Jediná česká zástupkyně, Karolína Erbanová, zajela v obou případech skvělé výsledky a v neděli může zabojovat o medaili.

V závodě na 500 metrů obhajovala Erbanová sedmé místo. Na řadu přišla v jedenácté jízdě, kde startovala s Američankou Bergsmaovou. Mezi největší favoritky patřily právě Bergsmaová a Nizozemka Jorien ter Morsová. Erbanová s Američankou těsně vyhrála a vylepšila si i svůj osobák o víc než šest desetin. S časem 37,06 se Karolína řadila na průběžné první místo. Ve třinácté jízdě však zazářila Japonka Naro Kodairaová, která s časem 36,74 odsunula Erbanovou na druhé místo. Zároveň byla Japonka jediná, která se dokázala dostat pod čas třiceti sedmi vteřin.

V prvním kole závodu žen na 1000 metrů vyjížděla Češka Erbanová ve třinácté jízdě spolu s Nao Kodairovou. Vynikající čas zajela Ter Morsová. Ta zdolala 1000 metrů za 1:12,53. Tím vytvořila nový evropský rekord! Nao Kodairová však zajela excelentně a s časem 1:12,50 a zařadila se tak na první místo. Erbanová dojela s časem 1:13,53 a zařadila se za Heather Bergsmanovou na čtvrté místo.

V průběžném pořadí na Mistrovství světa se Erbanová drží na čtvrtém místě. Od bronzové pozice ji dělí pouze jedna setina. Šampionát bude pokračovat v neděli.

V mužské kategorii Česká republika zástupce nemá. V závodě na 500 metrů zvítězil Ronald Mulder s časem 34,18. Na jednom kilometru se zajelo několik skvělých časů pod minutu a sedm vteřin. První místo si s časem 1:06,61 vyjel Kjeld Nuis.