Český házenkář Jakub Šterba

Rozhovor s extraligovým házenkářem Jakubem Štěrbou

Házenkáři z Nového Veselí se pilně připravují na své další zápasy v české Extralize, a přesto si jeden z nich utrhl ze svého volného času, aby mohl udělat rozhovor. Je jím Jakub Štěrba, levoruký střelec na postu pravého křídla.

Ahoj Kubo, díky, že sis na nás našel chvilku a přiblížíš tak našim čtenářům trochu pohled profi házenkáře. Moje první otázka je úplně jednoduchá, jak bys zhodnotil sezónu? Celkově zápasy, co máte za sebou?

Ahoj a zdravím i čtenáře. Sezóna pro nás nezačala moc slibně a každý nás odepisoval už po prvních 6 kolech, kdy jsme utrpěli 6 proher, že v nejvyšší soutěží nemáme co dělat. Náš mladý tým ale ukázal, že je bojovný a každým zápasem se v extralize zlepšujeme. S tím přišly i výsledky, kdy jsme porazili i doma třeba slavnou Duklu, nebo remizovali s mistry minulé sezóny z Plzně. Teď se dělíme o 9. Místo s Hranicemi a Kopřivnicí a zkusíme ještě zabojovat o play-off, na které nám chybí 3 body.

Zápas s Plzní jsem viděla, tuším, že to bylo 29:29? A dost se ti i dařilo, dal jsi 7 gólů. Daří se ti takto každý zápas? Je nějaký stálý průměr, který si držíš, nebo máš spíš silné a slabé chvilky?

Ano, myslím si, že až na ten nervózní začátek a 10 minutový výpadek v 2. Půli se nám dařilo všem a prezentovali jsme se pěknou házenou. Naštěstí mi to tam zatím padá a jsem za to rád. Průměr - co se ke mně dohraje, to se snažím proměnit, když mi to kluci vypracují. Ale taky si vyberu někdy špatný den, kdy se mi nedaří a nezahraji tak, jak bych si představoval.

Takže to chápu tak, že důležitá je zkrátka souhra celého týmu. Myslíš si, že jste dobrý kolektiv? Že každý ví, co ten druhý udělá – jestli vystřelí nebo nahraje. Jste celkově sehraný tým?

Rozhodně! Je tu super kolektiv. Jsme tu všichni stejně staří (19-21 let), až na pár výjimek, a proto se nám spolu hraje tak dobře a rozumíme si. Navíc spolu trávíme hodně času jak na hale, tak i mimo ni. Určitě si důvěřujeme. Bez toho by to nešlo.

Při nedělním zápase jsi se poranil. Co přesně se ti stalo?

V poslední minutě při střelbě jsem dopadnul a ucítil prasknutí v pravém stehně. Nakonec je to jen prasklý sval a menší hematon v té oblasti. Dostal jsem volno do další kontroly, která je za 10 dní. Uvidíme, jak se to bude hojit, ale určitě budu chybět na důležitý domácí zápas s Frýdkem-Místkem.

Tak to je určitě hodně nepříjemné. ,,Naštěstí“ se ti to stalo alespoň v poslední minutě a mohl si tak zápas víceméně dohrát. Říkáš, že vás čeká důležitý zápas. Jak se vlastně na takové zápasy připravujete? Jak se celkově na zápasy připravujete? Kolikrát týdně, jak intenzivně trénujete? Připravujete se na některé ,,důležitější“ zápasy více, na některé méně?

Dá se říct, že máš pravdu. Jinak na všechny zápasy se připravujeme stejně. Pro nás je každý zápas důležitý a obzvlášť na konci sezóny, kdy nám jde o každý bod. Tréninky máme většinou 5-7 krát týdně, podle potřeby. Na soupeře připravujeme s videem, jak který tým hraje a poté si to na trénincích zkoušíme.

Tak to zní dobře a nepochybuji, že to i funguje. Nicméně by mě zajímalo, jaká se vám dostává při zápasech dostává odezva ze stran fanoušků. Máte vždy plnou halu, nebo chodí vyloženě jen na nějaké favorizované zápasy?

Dovolím si tvrdit, že fanoušky máme jedny z nejlepších v lize. Fandí nám celých 60 minut a to za jakéhokoliv stavu. Na každý domácí zápas je hala naplněná po okraj a fanoušci tak vytváří skvělou kulisu. Taky s námi jezdí na venkovní zápasy menší skupina fanoušků, kde nás podporují také. Tímto bych chtěl všem našim fanouškům poděkovat, za vytváření skvělé atmosféry a podpory, pro nás jsou 8. Hráčem na hřišti!

Tak to je skvělé. Z vlastní zkušenosti vím, že fanoušci dokážou dostat do euforie, kdy si člověk myslí, že zvládne všechno. Moje další otázka tedy zní: byl nějaký zápas za poslední dobu, kdy jste se dostali do euforie, kdy vám tam padalo všechno? Co to bylo za zápas, jak probíhal a dopadl?

Myslím si, že to byl zápas s Duklou. Dařilo se nám všem střelecky, i obrana fungovala dobře a co prošlo, to chytil Víťa Schams v bráně – který má skvělou formu a drží nás každý zápas. V hale byla super atmosféra, o kterou se staralo naše publikum a my celý zápas vlastně vedli a diktovali tempo. Nepustili jsme hostující do vedení a nakonec i vyhráli 29:26.

Když je tým sehraný a všechno funguje tak nějak automaticky, tak je to prostě paráda. Máte třeba i domluvené nějaké signály? Jestli ano, vymýšlí vám je trenér, nebo vy sami, nebo spíš improvizujete?

Tak bez signálů by rozhodně nešlo vyhrát zápas. Vymýšlí nám je trenér a my k tomu máme akorát nějaké drobnosti, poznámky pro úpravu tak, aby to vyhovovalo nám všem. Ale samozřejmě se na to ně i soupeř připraví, takže pak při zápase musíme i trochu improvizovat. Kdyby se to všechno hrálo podle šablony, tak by to bylo pro soupeře až příliš jednoduché. (smích)

To vypadá, že máš rád výzvy. Takže, jaké máš radši zápasy – když od začátku vedete o deset a jste v klidu, nebo spíš vyhrocený, kdy dřete do poslední minuty, fanoušci fandí a nakonec je to remíze nebo výhra o gól?

Tak ono v extralize není zápas, kdy vedete hned nějakým větším brankovým rozdílem. Navíc se hraje 60 minut, takže i když od začátku soupeři odskočíte, pořád vás může stáhnout. Pravidelně zápasy bývají spíš vyrovnané a rozhoduje se v posledních 10 minutách. Ze začátku sezóny jsem byl nervózní z těchto zápasů, jenže vyrovnaný zápas byl každý a nezbývalo mi nic jiného, než si na to zvyknout. Teď už mi to nevadí, naopak si to užívám – tu atmosféru, kdy se láme chleba a jde o všechno!

Blížíme se pomalu ke konci a je tu moje poslední otázka. Neodpustím si ji a ty to víš!
Práskneš nám nějakou vtipnou příhodu ze zápasu, tréninku, cesty na zápas?

(smích) O legraci a příběhy v naší kabině je postaráno dobře. Většinu teda prásknout nemůžu, ale jednu bych mohl prozradit! Jeli jsme na náš první extraligový zápas na Duklu, všichni natěšení a jeden bývalý spoluhráč měl nějaký divný pocit. Když jsme dorazili do šatny tak zjistil, že si zapomněl boty. Měl štěstí, že trenér má stejnou velikost jako on, tak to odehrál v jeho botech. Vypadal celkem komicky. Navíc se mu to za sezónu stalo víckrát. (smích)

Tak ještě, že nemusel hrát bos! Moc děkuju za tvůj čas a za rozhovor. Přeju, ať se brzo uzdravíš, spoustu vyhraných zápasů a co nejméně zapomenutého vybavení!

Já taky děkuji, budeme se snažit! Měj se.

Rozhovor provedla: Tereza Rýparová

Autor: Jan Linha
Témata: Zpráva Házená