Dvojskif Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou
Foto: Facebook - Český veslařský svaz

Račice. Minimálně 4 české lodě pojedou o medaile

Dvojskif Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou

Veslaři Jakub Podrazil a Lukáš Helešic se na dvojce bez kormidelníka probojovali do finále mistrovství Evropy na domácí vodě v Račicích, když se jim společně s Brity podařilo z oprav protáhnout mezi finálovou šestku. Postup slaví také ženský dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová, který opravu dokonce vyhrál.

Dvojskif obhajuje bronz z loňského ME a jeho členky byly se sobotním vystoupením spokojené. „Do puntíku jsme naplnily taktiku, vzít za to hned od startu a podařilo se," těšilo Fleissnerovou. „Spíš bych ale čekala, že nás proženou Britky, ale nakonec to byla norská loď, která se s námi protáhla do finále. Ke konci jsme s ní musely ještě hodně závodit, nebylo to prvenství úplně pohlídané, ale cíl je splněný," doplnila Antošová. „Finále bude ohromně těžké, ale rády bychom se v něm zamotaly do hry o medaile," shodly se pak obě veslařky.

Česká dvojka bez kormidelníka měla z boje o finále také daleko lepší dojem než z rozjížďky. „Pátek byl na rozjetí, teď jsme za to vzali daleko víc, a ve veslování platí, že kdo tahá, ten uspěje. Důležité bylo, že jsme se včas dostali před Bělorusy, kteří přece jen přepálili začátek a ke konci jsme si pohlídali nástup dotírajících Španělů," líčil Podrazil.

„Mám z obou těch postupů velikánskou radost, ani jedna posádka to neměla vzhledem k nabité konkurenci snadné. Kluci to doslova vydřeli a holky jely úplně brilantně," těšilo šéfa českého veslování Dušana Macháčka.

Monika Nováková při reprezentačním debutu na skifu lehkých vah dokončila své semifinále na poslední šesté příčce, i když v první polovině trati držela postupovou pozici. Na druhém kilometru už nestačila tempu zkušenějších soupeřek. „Ke konci jsem už prostě silově nestačila. Ty holky, které se dostaly do finále, jsou přece jen někde jinde," líčila česká reprezentantka, která se v neděli ráno představí v jízdě o 7. až 12. místo. „Rád bych tam porazila alespoň jednu lodičku. Zase to zkusím zase napálit a uvidím, co vydržím," usmála se Nováková.

Největší česká medailová naděje, Ondřej Synek, nenechala nic náhodě. Ondra své semifinále s přehledem vyhrál a zítra jej stejně jako další tři české lodě čeká boj o cenné kovy.

Skifař lehké váhy, věkem ještě junior Jan Cincibuch uvízl už v pátečním sítu oprav, naopak čtyřka bez kormidelníka lehkých vah ve složení Milan Viktora, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Jan Hájek měla při nízkém počtu jen pěti přihlášených lodí rovnou jistý start v zítřejším závodě o medaile.

117 0