Více než 500 veslařů a veslařek se od 26. do 28. května zúčastní mistrovství Evropy v Račicích. Nebude mezi nimi chybět ani čtyřiadvacítka českých reprezentantů v čele s čtyřnásobným mistrem světa a trojnásobným olympijským medailistou Ondřejem Synkem.
Mistrovství Evropy ve veslování se na českém území koná po dlouhých 56 letech. V Račicích bude o cenné kovy bojovat celkem 212 posádek ze 34 zemí. Nejvíc účastníků do České republiky vyslaly Velká Británie, Itálie a Nizozemsko. Tříčlenný tým Ázerbajdžánu byl prvním zahraničním účastníkem, který do středních Čech v úterý dorazil.
Ve hře bude v Račicích 18 sad medailí, nejnabitější startovní listinu má mužský skif. Ondřej Synek bude muset bojovat s 22 soupeři, naopak ženských osmiveslic bude startovat pouze pět. Stejný počet posádek se přihlásil i do soutěže mužských čtyřek bez kormidelníka lehkých vah. Tento nízký počet však zcela jistě ovlivnilo vypadnutí této disciplíny z olympijského programu.
Program šampionátu začíná v pátek deset hodin rozjížďkami dvojek bez kormidelníka mužů, závěrečnou podívanou předvedou v neděli ve 14:33 mužské osmiveslice. Tribuny u račického kanálu pojmou čtyři až pět tisíc diváků, nedělní finálový program je již prakticky vyprodaný.
Český tým zahrnuje 24 veslařů a veslařek v jedenácti posádkách. Největší hvězdou a nadějí na některou z medailí bude mezi českými zástupci Ondřej Synek. Matador, pro něhož se ale bude jednat teprve o první velký závod na domácí půdě, na tiskové konferenci přiznal lehkou nervozitu: „Doufám, že mě domácí prostředí nesváže. Zatím se tak necítím, ale samozřejmě, že jsem začal být trochu nervózní. Tak je to s prvními závody vždy.“ Ihned však dodal: „Musím ale říct, že jsem za to rád, protože bez toho mi moc závodit nejde. Těším se a doufám, že si mistrovství užiju.“
Čtyřiatřicetiletý rodák z Brandýsa nad Labem si užije ubytování přímo v areálu, jeho pokoj se nachází hned nad loděnicí. Čtyřnásobný mistr Evropy i světa v Račicích trénuje už tři týdny a zrekonstruovaný areál si pochvaluje, lituje jen několika pokácených stromů kolem areálu, které mu pomáhaly k orientaci během závodů. Na obhájce bronzové medaile z loňského mistrovství Evropy v Brandenburgu čeká hned několik velkých soupeřů – například obhájce vítězství Chorvat Damir Martin nebo vítěz prvního kola Světového poháru Švýcar Nico Stahlberg, jenž dříve jezdil na čtyřce a dvojskifu. Synek přiznává, že výkonnost veslaře z alpské země ho trochu udivila: „Překvapil mě hlavně Švýcar. Párkrát jsem proti němu jel na skifu v Bernu, kde se vždy na podzim koná devítikilometrový závod přes jezero. Tam mě vždy porazil, ale já už jsem v té době netrénoval a bral jsem to jako exhibici. Každopádně to vypadá, že bych mohl mít nové soupeře.“
Kromě Synka, ambasadora šampionátu, sní o stupních vítězů i další čeští reprezentanti - například vloni čtvrtá dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic, stříbrný dvojskif lehkých vah z letošního prvního závodu Světového poháru v Bělehradě Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil či dvojskif obhájkyň bronzových medailí Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová.
Přípravy evropského šampionátu probíhaly téměř v pohodě, prakticky jediný problém, který museli pořadatelé a veslařský svaz v posledních týdnech řešit, byl však poměrně zásadní. Po dotační kauze Fotbalové asociace ČR, jíž vyšetřuje policie, pozastavilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dotace pro všechny sportovní svazy. Předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček na tiskové konferenci o kauze pronesl: „Nás to zasáhlo v nejméně šťastnou chvíli, kdy jsme čekali, že dorazí podpora od ministerstva školství.“ Situaci řešil minulý týden s ministryní školství Kateřinou Valachovou, podle níž by situace ale měla dobře dopadnout: „Osobně mi přislíbila, že nás nenechají na holičkách a že patříme do nejvyšší skupiny preferovaných sportů. Nezbývá než věřit, že dojde od slov k činům a nezůstaneme po skončení šampionátu na seznamu dlužníků."
Nominace českého týmu pro ME v Račicích:
Muži: Ondřej Synek (skif); Jan Cincibuch (skif lehkých vah); Jakub Podrazil, Lukáš Helešic (dvojka bez kormidelníka); Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil (dvojskif lehkých vah); Kornel Altman, Jakub Paroulek, Jan Potůček, Jakub Makovička (čtyřka bez kormidelníka); Vojtěch Řimák, Tomáš Emr, Martin Basl, Matyáš Klang (párová čtyřka); Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jan Hájek (čtyřka bez korm. lehkých vah).
Ženy: Lucie Žabová (skif); Monika Nováková (skif lehkých vah), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif); Zuzana Nečasová, Kristýna Neuhortová (dvojskif lehkých vah).