Michal Březina
Foto: Facebook Michala Březiny

Představení českých krasobruslařů pro ME v Ostravě – 5. díl – Michal Březina

Michal Březina

 

V roce 2009 se stal prvním Čechem, který v mužské kategorii získal medaili na juniorském mistrovství světa, porazil ho pouze Američan Rippon. O čtyři roky později vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy. Častěji však na velkých akcích končil těsně pod stupni vítězů - dvakrát skončil čtvrtý na světových šampionátech, třikrát na těch evropských. Jako první Čech předvedl v roce 2011 ve volné jízdě na mistrovství světa dva rozdílné čtverné skoky (čtverný toeloop a čtverný salchow). Ano, dnes bude řeč o nejzkušenějším a nejúspěšnějším z českých reprezentantů pro mistrovství Evropy v Ostravě, o Michalu Březinovi. Připomeňme si jeho uplynulý rok.

Vloni se mu evropské mistrovství nevydařilo. Do volné jízdy sice nastupoval po krátkém programu ze třetího místa. Jenže pak dvakrát spadl po čtverných salchowech a jeho volná jízda se sesypala jako domeček z karet. Nedařily se mu ani skoky, které by běžně snad skočil, i kdybyste ho probudili o půlnoci. Propadl se na 10. místo – poslední, které zaručuje zemi start dvou krasobruslařů pro příští šampionát. Po závodě zmizel na hotel, měl pocit, že o něj novináři nebudou mít zájem. Pak se mezi ně vrátil a omluvil se. Mluvil o své přemotivovanosti a o nejhorším pocitu, který kdy při bruslení zažil. A také o nutnosti změny. Na mistrovství světa se potom zvednul, zajel sezonní maximum a radoval se z 9. příčky.

Přesto se pak rozhodl ke změně trenéra. Přešel do kalifornské skupiny arménského kouče Rafaela Arutjunjanova. Jako důvod však neuvedl ne příliš povedenou sezonu, kdy se celou dobu trápil se čtvernými skoky, ale rozpad skupiny Karla Fajfra, ke kterému se v roce 2014 vrátil po dvouleté spolupráci s Ukrajincem Petrenkem. Sám Fajfr mu změnu doporučil. V USA trénuje s kvalitními bruslaři – např. stříbrnou medailistkou z loňského MS Ashley Waagner nebo se svým rivalem už z juniorských let Adamem Ripponem. Nového kouče si pochvaluje. Líbí se mu jeho energičnost a schopnost motivovat závodníky. Kromě tréninkové skupiny změnil i klubovou příslušnost – z TJ Stadion Brno přestoupil do Techniky Brno.

V letošní sezoně si Březina testoval formu na dvou závodech Grand Prix – koncem října na Kanadské brusli a o necelý měsíc později na Čínském poháru. Kanadská brusle byla jeho prvním startem v sezoně, protože se zdravotních důvodů zrušil v září start na závodě v Salt Lake City. Krátký program se mu příliš nepovedl, zaostal o 17 bodů za svým osobním maximem, což ho zařadilo na 9. místo. Ve volných jízdách ovšem zabojoval, zaostal zhruba o 6,5 bodu za svým osobním rekordem z volné jízdy na mistrovství Evropy 2013 a posunul se na 4. místo. Na Čínském poháru sice získal za krátký program o více než pět bodů vyšší známku než v Kanadě, ale ve volné jízdě se mu nedařilo. Neodhodlal se ke čtvernému salchowu, upustil i od několika dalších plánovaných prvků a skončil desátý.

Na prosincovém mistrovství republiky s přehledem vyhrál krátký program, volnou jízdu ale po pádu při axelu nedokončil. Při pádu mu vyjelo rameno z kloubu, sám si ho vrátil zpět a odjel do nemocnice. Vyšetření naštěstí žádný větší problém neukázalo, Březina nemohl pouze pár dní trénovat. S podobnými problémy však už má nejlepší český krasobruslař zkušenosti, a tak věří, že ho zranění vzhledem k evropskému šampionátu nijak negativně neovlivnilo. Po Vánocích se vrátil zpět k tréninku do Kalifornie.

Letošní mistrovství Evropy pro něj bude už desáté v kariéře. Rodák z Brna říká, že je to pro něj závod jako každý jiný a že téměř domácí atmosféru zažil už loni při evropském šampionátu v Bratislavě. Doufá však, že na rozdíl od Bratislavy předvede v Ostravě mnohem lepší výkon. Bude se snažit předvést všechno, co natrénoval. To, že se mistrovství Evropy koná v jeho rodné vlasti, ho velice těší. I proto, že doma na velké akci nikdy nezávodil. V době, kdy byl ještě juniorem, se v Ostravě závody juniorské Grand Prix ještě nekonaly, minul ho i ostravský juniorský šampionát. V ostravské hale však už několikrát bruslil – ať už na Velké ceně Ostravy, při mistrovství republiky nebo v letošní sezoně na reprezentačních prověrkách. Tvrdí, že se mu zde jezdí dobře. Při evropském mistrovství ho z hlediště bude podporovat hodně známých – rodiče, přítelkyně i kamarádi z Brna. Zda ho v konkurenci především španělského mistra světa Fernandeze a skvělých ruských krasobruslařů doženou na stupně vítězů, je ve hvězdách. Dobrým znamením by mohlo být i vykloubené rameno – před šampionátem v Záhřebu si hned při prvním tréninku vykloubil rameno a nakonec z toho byl evropský bronz a vzpomeňte, co se mu stalo v prosinci při volné jízdě na mistrovství republiky… Každopádně v pátek 27. ledna v krátkém programu a následující den ve volných jízdách držte palce.

Autor: Jana Šimková
178 0