Dušková - Bidař
Foto: Facebook: Anna Dušková & Martin Bidař

Představení českých krasobruslařů pro ME v Ostravě – 3. díl – Anna Dušková, Martin Bidař

Dušková - Bidař

V roce 1995 se sportovní pár Radka Kovaříková, René Novotný radoval ze zisku titulu mistrů světa. O 21 let později se o páru Anna Dušková, Martin Bidař začalo mluvit jako o jejich možných nástupcích. To když si mladý pár přivezl z maďarského Debrecína titul juniorských mistrů světa. Nyní je čeká první start na evropském šampionátu mezi dospělými. A rovnou v domácím prostředí ostravského stadionu.

Jak ale společná kariéra úspěšných juniorských krasobruslařů začala? Bylo jim asi deset nebo jedenáct let, když krasobruslařská trenérka Eva Horklová usoudila, že by z nich mohla být úspěšná dvojice a pozvala je do Prahy. Dívenka dorazila z Lysé nad Labem, chlapec z Českých Budějovic. Trenérka je nejprve poměřovala, jestli z nich vůbec bude možné vytvořit krasobruslařský pár. Bidař byl větší jen o půl hlavy, přesto dostali za úkol chytnout se za ruce a přešlapovat na ledě. Moc nevěděli, co mají dělat. A navíc držet se za ruce?! Připadalo jim to trapné, zvlášť když kolem nich jezdili další krasobruslaři sami. Přesto poslechli a jak čas ukázal, udělali dobře. Po šesti letech společného bruslení se radovali ze stříbrné medaile na olympiádě dětí a mládeže v norském Lillehammeru (tam navíc získali i stříbro v týmové kategorii) a z prvního českého zlata v historii světových juniorských šampionátů. Medaile ve čtyřicetileté historii mistrovství světa juniorů kromě nich z českých a československých krasobruslařů vybojovala pouze sportovní dvojice Bláhová, Feňo (stříbro v roce 1978) a Michal Březina (stříbro v roce 2009). Dušková s Bidařem byli na šampionátu nejlepší v krátkém programu i ve volné jízdě, vylepšili si osobní rekordy. Kromě zlaté medaile se radovali i z programů zajetých bez jakýchkoliv větších chyb. Konkurovat jim nedokázaly ani tradičně silné ruské páry. O to víc lidí jim chodilo blahopřát – sebrali titul velmoci, která není zvyklá prohrávat.

Nejen gratulace byly důsledkem velkého úspěchu. Odborný krasobruslařský server Golden Skate jim začal předpovídat zářnou budoucnost, kouč mistrů světa Duhamel – Redford Richard Gauthier je v létě pozval na třítýdenní stáž do Kanady, krátký program jim chystal mezi krasobruslaři velmi vyhledávaný choreograf Maurizio Margaglio.

Že úspěch na juniorském světovém šampionátu nebyl náhodný, potvrdili i v letošní sezoně. Hned první závod sezony vyhráli – v Ostravě ovládli soutěž juniorské Grand Prix. Začátkem října potom na další soutěži Grand Prix juniorů v Drážďanech obsadili druhou příčku a postoupili do prosincového finále seriálu pro nejlepších šest dvojic sezony. V Marseille pak vybojovali stříbrné medaile.

Kromě krasobruslení se věnují i škole. Dušková studuje gymnázium, Bidař navštěvuje zdravotnické lyceum. Po škole spěchají na trénink. Hodinu a půl tráví na ledě, následuje cvičení či balet a opět se vrací na led. Volné mívají pouze soboty. Na ty Bidař odjíždí domů do jihočeské metropole. V týdnu přebývá u Dušků v Lysé nad Labem. Odtud oba jezdí každé ráno vlakem do Prahy.

Ještě v loňské sezoně závodili občas i mezi sólisty. Dušková byla dokonce juniorskou mistryní republiky a mezi seniorkami skončila třetí, přestože se jí nevydařila volná jízda. Nyní už se ale věnují pouze párovému bruslení. Podle trenérky stojí jejich úspěch právě na dobrých základech sólového bruslení. Bidař má navíc dynamicko-silové předpoklady, což je pro sportovní dvojice důležité.

Když vloni zvítězili na mistrovství světa juniorů, trvalo několik dní, než jim došlo, jakého úspěchu vlastně dosáhli. Brzo však skvělý výsledek pustili z hlavy a začali přemýšlet nad další sezonou – první, v níž zasáhnou do velkých bojů i mezi seniory. Dali si něco málo přes měsíc pauzu a pak hned naskočili na led, aby zahájili přípravu na domácí evropský šampionát. Na přelomu dubna a května se zúčastnili kempu členů středisek Českého krasobruslařského svazu v dějišti letošního mistrovství Evropy. V přípravě upravovali krátký program, přidali jednu zvedačku a volnou jízdu sestavili zcela novou, tentokrát v rytmu tanga. Oproti té loňské přidali na obtížnosti - sólový dvojitý axel nahradili trojitým salchowem. Pokouší se zvyšovat i úroveň dalších prvků. Snaží se o precizní techniku, protože si uvědomují, že zkušenější páry dokáží jízdu víc procítit a známky za projev u nich tak budou vyšší než u mladého českého páru. Na výrazu však samozřejmě také pracují.

Kromě evropského šampionátu je letos čeká premiéra i na seniorském mistrovství světa. Odtud se pokusí kvalifikovat na olympijské hry a to i přesto, že stále spadají (a i v době olympiády budou spadat) do juniorské kategorie. Mistrovství světa se však koná až koncem března, ostravský šampionát už za dva týdny a dva dny. Nesemele na něm mladičký pár bouřlivá domácí atmosféra? Dušková si to nemyslí. Věří, že domácí publikum jim naopak pomůže a požene je dopředu. Upozorňuje, že se jedná o jejich první rok mezi seniory a mohou jen překvapit. Na domácí publikum a rodinu v hledišti se těší. Bidař se zamýšlí nad tím, že by pro pár možná bylo lepší, kdyby se šampionát v domácím prostředí konal až za dva nebo tři roky. Ale zároveň ho těší, že se velká evropská akce uskuteční v České republice a jejich dvojice bude přitom.

V roce 2007 obsadil Martinův bratr Petr Bidař s Klárou Kadlecovou 7. místo na evropském šampionátu. Martin by na úspěch svého staršího bratra určitě rád navázal. Podle bývalého evropského šampiona Tomáše Vernera to není nemožné. Verner tvrdí, že na juniorském mistrovství světa bývá konkurence mnohdy větší než na mistrovství Evropy seniorů a dvojice Dušková, Bidař podle něj má šanci pohybovat se kolem pátého místa.

Zda bude mít Tomáš Verner pravdu, se začne ukazovat ve středu 25. ledna, kdy Dušková s Bidařem vstoupí do soutěže krátkým programem. Konečný výsledek se dozvíme po volných jízdách hned o den později. I kdyby se mladým českým krasobruslařům jejich debut na velké seniorské akci úplně nevyvedl podle představ, nic se neděje. Pořád se bude jednat o perspektivní pár, který má šanci navázat třeba i na úspěchy dvojice Kovaříková – Novotný. To, že k těmto párům bývají přirovnáváni, Duškové lichotí a zároveň ji motivuje. Třeba si jednou krasobruslařka, která vyjekla, když ji partner poprvé vyhodil do twistu, přidá do osvětlené vitrínky ke zlaté světové juniorské medaili i tu seniorskou. A Bidař si svoji vitrínku při této příležitosti také osvětlí. Kdo ví…

Autor: Jana Šimková
430 0